Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Pierwszy Airbus wyprodukowany w USA poleciał na biopaliwach


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-09-22 07:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Airbus

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pierwszy Airbus wyprodukowany w USA poleciał na biopaliwach
fot. Airbus
Amerykańskie zakłady Airbusa, produkujące samoloty z rodziny A320, dostarczyły do linii lotniczej swoją pierwszą maszynę napędzaną częściowo tzw. zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF). Najnowszy egzemplarz Airbusa A321 jest przeznaczony dla linii JetBlue i zgodnie z planem opuszcził fabrykę w Mobile, mając w zbiornikach mieszankę zawierającą 15% specjalnych biopaliw.
Do końca tego roku zakład w Mobile ma przekazać liniom JetBlue w sumie pięć napędzanych paliwem SAF samolotów A321. Dla każdego z nich paliwo dostarczy certyfikująca je spółka Air BP, a zatankowaniem zajmie się Signature Flight Support, firma odpowiadająca za świadczone na rzecz Airbus usługi tankowania w zakładach Mobile.

Paliwo przyjazne środowisku

Od maja 2016 roku spółka Airbus oferuje swoim klientom odbierającym nowe samoloty z francuskiego zakładu w Tuluzie możliwość zlecenia zatankowania ich bardziej przyjazną dla środowiska mieszanką paliwową SAF. Po dostarczeniu samolotów liniom JetBlue, Airbus zdecyduje o kolejnych krokach pozwalających zaproponować taką opcję także innym klientom, których zamówienia przechodzą montaż końcowy w Mobile. W dalszej perspektywie władze koncernu Airbus snują plany wspierania produkcji przemysłowej paliw z domieszką biokomponentów na potrzeby lotnictwa w południowo-wschodnich stanach USA.

– Stawiamy sobie za cel pozyskiwanie paliw zrównoważonych na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych. To doskonała okazja na zacieśnianie współpracy z lokalnymi interesariuszami przy zwiększaniu skali produkcji i komercjalizacji paliw SAF w tym regionie – mówi Frederic Eychenne, szef działu New Energies w spółce Airbus. – Aktywnie poszukujemy pomysłów, które pozwolą wykorzystać strategię spółki Airbus do stworzenia nowych bodźców rozwoju gospodarczego dla stanu Alabama – dodaje.

Ekologiczne paliwo lotnicze potraktowali również przedstawiciele amerykańskich linii JetBue. – To kolejny przykład na to, że w JetBlue dobrze rozumiemy, iż stabilna i bezpieczna przyszłość lotnictwa będzie wymagać współpracy między wszystkimi gałęziami przemysłu – komentuje Robin Hayes, prezes JetBlue. – Sięgając po odnawialne paliwa lotnicze, JetBlue utwierdza się w przekonaniu, że może przyczynić się do wytyczenia ścieżki przyszłego rozwoju swojej branży. Naszym celem jest pełnić rolę podmiotu realnie kształtującego rynek odnawialnych paliw lotniczych, tworzącego popyt na nie i tym sposobem wspierającego ich podaż. Ściśle współpracujemy ze spółką Airbus przy tworzeniu infrastruktury, która zwiększy wachlarz możliwości na południowym wschodzie – dodaje.

Cel: obniżenie emisji węgla

Jak dodaje dyrektor handlowy Air BP, Matt Elliott, branża lotniczych przewozów pasażerskich stawia sobie ambitne cele obniżenia poziomu emisji węgla. – Blisko współpracujemy z liniami lotniczymi i producentami samolotów, takimi jak Airbus, powodując postępowanie zmian przez promowanie zrównoważonych, alternatywnych paliw dla samolotów odrzutowych i dbanie o ich dostępność – mówi.

Dodatkowym akcentem, potwierdzającym zaangażowanie spółki Airbus w minimalizowanie wpływu na środowisko na każdym etapie życia samolotu, było ogłoszenie przez koncern oficjalnego uzyskania przez zakład w Mobile certyfikatu ISO14001. ISO 14001 to dobrowolnie stosowana, uznawana na całym świecie norma wytyczająca kryteria dla systemów zarządzania środowiskowego. Świadectwo to obejmuje działania, produkty i usługi 20 placówek w 7 krajach, czyli łącznie ok. 56 tys. pracowników. Spółka Airbus była pierwszym producentem samolotów, który uzyskał certyfikat zgodności z normą ISO 14001 dla wszystkich swoich zakładów, produktów i usług.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Bombardier i Airbus pokazali pierwszego A220 dla Delty

Pasażer i linie lotnicze

Bombardier i Airbus pokazali pierwszego A220 dla Delty

Piotr Bożyk 16 września 2018

Dyrektor handlowy Airbusa rezygnuje ze stanowiska. Zastąpi go były prezes ATR

Biznes i przemysł

Dyrektor handlowy Airbusa rezygnuje ze stanowiska. Zastąpi go były prezes ATR

Emilia Derewienko 14 września 2018

Uber i Airbus pracują nad latającymi autami na japoński rynek

Biznes i przemysł

Uber i Airbus pracują nad latającymi autami na japoński rynek

Aleksander Domański 24 sierpnia 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5