Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Pierwsza roczna strata Southwest Airlines od 50 lat. 11 marca powrót boeingów 737 MAX


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-01-29 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pierwsza roczna strata Southwest Airlines od 50 lat. 11 marca powrót boeingów 737 MAX
fot. Southwest Airlines
Southwest Airlines straciły w 2020 roku 3,1 mld dolarów. 761 mln dolarów na minusie zanotowały tylko w czwartym kwartale. 11 marca przewoźnik z Teksasu wznowi loty pasażerskie boeingami 737 MAX.
Jedna z pięciu największych linii lotniczych Stanów Zjednoczonych odnotowała pierwszą roczną stratę od blisko pół wieku. Po raz ostatni taka sytuacja zdarzyła się bowiem w 1972 roku.

- Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zdewastowała świat, a branża lotnicza ucierpiała szczególnie mocno w 2020 roku. Rynki związane z podróżami oraz turystyką stoją w obliczu stale zmieniającego się otoczenia. Niemniej reagowaliśmy szybko i zdecydowanie. Jestem wdzięczny za heroiczny wysiłek wszystkich pracowników w tym najtrudniejszym dla nas roku - podkreślił Gary Kelly, prezes Southwest Airlines.

Linie lotnicze z Teksasu weszły w kryzys wywołany wirusem COVID-19 z silnej pozycji, odnotowując jeszcze wzrosty w styczniu i lutym. Dopiero od marca liczba anulacji przewyższała liczbę nowych rezerwacji. Kwiecień przyniósł spadek przychodów aż o 92 proc. w odniesieniu do tego samego miesiąca 2019 roku. Oferowanie w całym 2020 roku było mniejsze o 34 proc. porównując wcześniejsze dwanaście miesięcy. Średnie spalanie gotówki jest na poziomie 12 mln dolarów dziennie, ale prognozy zakładają gorszy scenariusz na najbliższe miesiące. - Popyt będzie wciąż niski w styczniu i lutym. Spodziewamy się spalać 17 mln dolarów dziennie w pierwszym kwartale bieżącego roku - zaznaczył Kelly.

Optymistyczny scenariusz zakłada wyjście na zero jeszcze w 2021 roku, ale uzależnione to będzie od znacznego ożywienia ruchu pasażerskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to przewoźnik odzyska 60, a nawet 70 proc. poziomów oferowania z 2019 roku, czyli blisko dwa razy więcej niż obecnie.

Największy klient Boeinga planuje w ciągu najbliższych sześciu tygodniu przygotować się do wznowienia lotów samolotami 737 MAX. Datę pierwszego rejsu uziemionym blisko dwa lata odrzutowcem wyznaczono na 11 marca.

- Niedawno miałem okazję uczestniczyć w jednym z naszych lotów operacyjnych, który utwierdził mnie w przekonaniu, że możemy bezpiecznie wykorzystywać samoloty 737 MAX. Jestem bardzo dumny z pracy naszych zespołów, którzy przygotowują je do wznowienia rejsów z pasażerami, co nastąpi 11 marca. Wtedy zostaną spełnione wszystkie wymagania FAA, a wszyscy aktywni piloci zakończą zaktualizowane szkolenia - ujawnił Kelly.

Do końca 2021 roku przewoźnik z Teksasu odbierze w sumie nowych 35 odrzutowców, z których siedem trafiło już do hangarów w grudniu ubiegłego roku. Kwota odszkodowania Boeinga dla tych linii lotniczych, za dwuletni okres uziemienia, pozostanie poufną. Terminy odbioru pozostałych 230 zamówionych samolotów 737 MAX nie są jeszcze ustalone. - Nadal oceniamy swoje długoterminowe potrzeby floty i kontynuujemy rozmowy z Boeingiem w celu restrukturyzacji portfela zamówień po 2021 roku - dodał Kelly.

Southwest Airlines zatrudniały przed wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 ponad 60 tysięcy pracowników i były największymi liniami lotniczymi na świecie pod względem przewiezionych pasażerów na lotach krajowych. 752 samoloty taniego przewoźnika (tylko boeingi wersji 737) docierały w sumie do 101 destynacji.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Southwest Airlines zwiększą zasięg w Kalifornii o dwa nowe porty

Pasażer i linie lotnicze

Southwest Airlines zwiększą zasięg w Kalifornii o dwa nowe porty

Rafał Dybiński 07 stycznia 2021

Southwest Airlines postawią wiosną mocniej na Houston i Jackson

Pasażer i linie lotnicze

Southwest Airlines postawią wiosną mocniej na Houston i Jackson

Rafał Dybiński 14 grudnia 2020

USA: 90 tys. miejsc pracy w branży lotniczej zniknie do końca roku

Biznes i przemysł

USA: 90 tys. miejsc pracy w branży lotniczej zniknie do końca roku

Rafał Dybiński 17 listopada 2020

 

Bydgoszcz: Jak idzie budowa mostu tramwajowego?

Infrastruktura i lotniska

Bydgoszcz: Jak idzie budowa mostu tramwajowego?

11 sierpnia 2022

Wizz Air nagle zamyka bazę w Cardiff

Biznes i przemysł

Wizz Air nagle zamyka bazę w Cardiff

11 sierpnia 2022

Podstacje trakcyjne dla szprych CPK wciąż w zawieszeniu

Infrastruktura i lotniska

Podstacje trakcyjne dla szprych CPK wciąż w zawieszeniu

11 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5