Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

PAŻP wdrożył system zarządzania przestrzenią powietrzną CAT 3.0


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-11-18 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PAŻP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PAŻP wdrożył system zarządzania przestrzenią powietrzną CAT 3.0
fot. PAZP
PAŻP wdrożył nowe rozwiązania w zarządzaniu przestrzenią powietrzną. Jak podkreśla Agencja, do tej pory żadne państwo na świecie nie miało możliwości korzystać z tak zaawansowanej technologii. CAT 3.0 właśnie został uruchomiony operacyjnie w Komórce Zarządzania Przestrzenią Powietrzną Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Wizualizacja danych radarowych jest nowatorskim udogodnieniem pracy polskich służb odpowiedzialnych za zarządzanie przestrzenią powietrzną. Na ekranie systemu CAT, oprócz stref i danych związanych z ich rezerwacją bądź wykorzystaniem, są widoczne również informacje o samolotach znajdujących się w strefach. Daje to pełny obraz sytuacji, który pozwala m.in. zweryfikować ruch w strefie i statki powietrzne, które się w niej znajdują. Ma to istotne znaczenie w kontekście realizacji koncepcji AFUA (Advanced Flexible Use of Airspace). Jej głównym celem jest elastyczność w zarządzaniu przestrzenią powietrzną i umożliwienie rezerwowania jej fragmentów szybko, dynamicznie i w czasie rzeczywistym. Równocześnie przybliża to system CAT do wspierania DAC (Dynamic Airspace Configuration), koncepcji, która z kolei dąży do bardziej elastycznego przepływu ruchu lotniczego.

Kolejną nowością jest powiązanie z wizualizacją radarową mechanizmów alarmowania. Pracownicy operacyjni zyskali jego nową funkcję systemu ostrzegania – definiowanie alarmów. Dotyczy to przede wszystkim wykorzystania strefy i zasygnalizowania m.in. braku ruchu statków powietrznych w strefie w określonym czasie. System wówczas automatycznie ostrzega, iż należy skontaktować się z użytkownikiem strefy. Monitoring rzeczywistego wykorzystania stref przez Komórkę Zarządzania Przestrzenią Powietrzną PAŻP pozwala na bieżąco podejmować decyzje np. o zwolnieniu strefy i udostępnić przestrzeń jej pozostałym użytkownikom np. liniom lotniczym, czy General Aviation.

To unikalne rozwiązania na skalę światową. Do tej pory żadne państwo nie wdrożyło podobnych funkcji w systemie zarządzania przestrzenią powietrzną. Nowatorskie rozwiązania umożliwią w przyszłości współpracę pomiędzy służbami zarządzania przestrzenią powietrzną różnych krajów, a już dziś pozwalają realizować koncepcję AFUA (Advanced Flexible Use of Airspace), współpracować z Network Managerem – europejskim systemem zarządzania ruchem lotniczym i dzięki połączeniu B2B Web Services wymieniać automatycznie wszystkie informacje dotyczące aktywności struktur zawartych w Planie Użytkowania Przestrzeni Powietrznej (AUP).

Stworzony przez PAŻP system CAT (Common Airspace Tool) funkcjonuje od kilkunastu lat i jest na bieżąco modyfikowany. Umożliwia przyjmowanie i weryfikowanie rezerwacji struktur powietrznych, a także usprawnia proces tworzenia i publikowania AUP – jednego z kluczowych dokumentów lotniczych wykorzystywanych przez użytkowników polskiego nieba. Jego nadrzędną rolą jest wsparcie pracy komórki AMC (Airspace Management Cell), poprzez wymianę danych z innymi systemami, operacyjnie używanymi przez służby ruchu lotniczego: kontrolerów ruchu lotniczego i służbę informacji lotniczej (FIS) oraz Polskie Siły Powietrzne.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
ACI do IATA: Lotniska też ucierpiały w pandemii

Prawo i polityka

ACI do IATA: Lotniska też ucierpiały w pandemii

simetra 06 października 2021

Współpraca i inwestycje. Prezes PAŻP o prognozach wyjścia z kryzysu w lotnictwie

Prawo i polityka

Współpraca i inwestycje. Prezes PAŻP o prognozach wyjścia z kryzysu w lotnictwie

Łukasz Malinowski 05 października 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5