Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

PAŻP: Przekonaliśmy KE. Powinno być 1,5 mld zł na inwestycje


Wstecz Dalej

Autor:

Łukasz Malinowski, Roman Czubiński

Data publikacji:
2019-07-25 09:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PAŻP: Przekonaliśmy KE. Powinno być 1,5 mld zł na inwestycje
fot. Krzemiński Photography
Opłaty nawigacyjne dla linii lotniczych nie zostaną obniżone tak mocno, jak chciała tego Komisja Europejska – informuje prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Przedstawiciele KE dali się przekonać stronie polskiej, że cięcie kosztów PAŻP stawiałoby pod znakiem zapytania planowane w najbliższych latach inwestycje w przestrzeń powietrzną. Sukces był możliwy także dzięki dobrej współpracy międzynarodowej w regionie.
Trwają negocjacje z Komisją Europejską w sprawie biznesplanu PAŻP na lata 2020-2024. – Chcemy, by można było inwestować w polską przestrzeń powietrzną i lotniska, rozwijać służby i zatrudniać nowych kontrolerów – mówi p.o. prezesa PAŻP Janusz Janiszewski. Pod wpływem argumentów Agencji KE złagodziła wymogi w zakresie oszczędności.

Argumentem strony polskiej jest przede wszystkim intensywny rozwój polskiego rynku lotniczego. Szybko rosnąca liczba lotów wymaga dużych pieniędzy na inwestycje w infrastrukturę i nowych pracowników, a także inwestycję w nową siedzibę PAŻP w podwarszawskich Regułach. Liczbę samych kontrolerów będzie trzeba – według wyliczeń PAŻP – zwiększyć w ciągu najbliższych 5 lat o 140 (pod koniec roku ma być ich 602, a docelowa liczba to 742). Koszty osobowe wynoszą ok. 60-70% każdorocznego budżetu Agencji. – Oprócz ich zatrudnienia konieczne są inwestycje w urządzenia naziemne, które ułatwią akomodację zwiększającego się natężenia ruchu – zaznacza Janiszewski. Według niego stanowisko Polski w tej sprawie popierają przedstawiciele wielu innych państw, a IATA rozumie znaczenie regionu oraz rolę odgrywaną przez Polskę w nim i w całej sieci. 

Wszystko to przełożyło się na wymierne korzyści. – Dziś mogę już powiedzieć, że ustalone na poziomie ogólnounijnym i zaakceptowane 15 kwietnia cele oznaczają dla nas dwukrotnie lepsze warunki, niż w propozycji z początku roku – cieszy się prezes. Teraz PAŻP wraz z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Ministerstwem Infrastruktury negocjuje nowe warunki na poziomie krajowym. – Zależy nam na jak najmniejszym poziomie redukcji kosztu ustalonego, abyśmy mogli wynegocjować jak najwyższy poziom budżetu na rozwój przestrzeni powietrznej, ludzi i sprzęt. To konieczne dla realizacji zadań wyznaczonych w ubiegłym roku – podkreśla Janiszewski. Stabilizacja sytuacji finansowej to jeden ze strategicznych celów PAŻP.

Na drodze do ustalenia poziomu opłat, który pozwoli na sfinansowanie biznesplanu PAŻP do 2024 r., jest jeszcze kilka etapów. – 31 lipca wraz z ULC przekażemy Komisji Europejskiej tabelę z określoną propozycją kosztów i nakładów inwestycyjnych. 22 sierpnia rozpoczną się konsultacje z przewoźnikami lotniczymi. Mam nadzieję, że do końca roku uda się przyjąć i wynegocjować taki poziom wydatków na ludzi, inwestycje i rozwój przestrzeni, który zapewni zrównoważony wzrost, możliwość rozwoju technologii i utrzymania pozycji lidera - dodaje prezes.

System jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej powoduje, że Polska musi wpisywać się w ramy i regulacje określane na poziomie KE. – To w Brukseli są rozdawane pieniądze dla agencji i służb w poszczególnych krajach. Bez tych relacji bylibyśmy nieznaczącym, peryferyjnym krajem w Europie bez możliwości kształtowania tego, co dzieje się na poziomie Europy – ocenia Janiszewski. Jak twierdzi, niewątpliwym sukcesem jest to, że po raz pierwszy PAŻP jest zapraszana do elitarnych stołów. – Wcześniej takich sytuacji w zasadzie nie było. Zostaliśmy też dopuszczeni do elitarnego klubu tych usługodawców, którzy wraz z KE tworzą nowe ustawodawstwo. Bez współpracy z innymi organami krajowymi oraz z rozwijającymi się rynkami lotniczymi w środkowej Europie – Słowacją, Węgrami czy Litwą – nie byłoby to możliwe. Duże znaczenie miała dla nas prezydencja Rumunii. Jako Polska jesteśmy dziś liderem regionu – przekonuje.

Jak pisaliśmy w marcu, rozporządzenie UE, które weszło w życie 11 lutego br., nie było korzystne dla Agencji. Oczekiwana redukcja kosztów na poziomie 2,3 proc. nie pozwalała na realizację koniecznych inwestycji w urządzenia i kadrę. Jeszcze bardziej restrykcyjne były założenia unijnego Komitetu ds. Jednolitej Przestrzeni Powietrznej, które przewidywały ograniczenie kosztów aż o 4,1 proc. Jak tłumaczył wówczas prezes, PAŻP w odróżnieniu od jej zachodnich odpowiedników nie może pozwalać sobie teraz na cięcie kosztów. W dodatku opłaty nawigacyjne pobierane w Polsce od przewoźników były na początku roku i tak niższe od tych stosowanych w wielu państwach zachodnioeuropejskich.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PAŻP wykorzystuje dobrodziejstwo nowoczesnych technologii

Infrastruktura i lotniska

PAŻP wykorzystuje dobrodziejstwo nowoczesnych technologii

inf. pras. oprac. ad 24 czerwca 2019

CEDD testuje pomysły na autonomiczne loty dronów

Prawo i polityka

CEDD testuje pomysły na autonomiczne loty dronów

inf. pras./ Redakcja 03 czerwca 2019

 

Jak wzrost cen stali wpłynie na inwestycje infrastrukturalne?

Biznes i przemysł

Jak wzrost cen stali wpłynie na inwestycje infrastrukturalne?

26 października 2021

Nowe cyfrowe europejskie niebo współtworzone przez Polaków

Infrastruktura i lotniska

Nowe cyfrowe europejskie niebo współtworzone przez Polaków

26 października 2021

Bydgoszcz: Nowe połączenie na Ukrainę i dodatkowe rotacje zimą

Infrastruktura i lotniska

Bydgoszcz: Nowe połączenie na Ukrainę i dodatkowe rotacje zimą

26 października 2021

Emirates zrekrutują w pół roku 6000 pracowników

Biznes i przemysł

Emirates zrekrutują w pół roku 6000 pracowników

26 października 2021

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5