Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

PAŻP: Na front z koronawirusem możemy wysłać drony


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-04-07 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PAŻP: Na front z koronawirusem możemy wysłać drony
fot. PAŻP
Od poszukiwania do filmowania – spektrum możliwych działań dronów przy wykorzystaniu systemu PansaUTM okazało się niezwykle szerokie. Prawie 750 jednostek z całego kraju odpowiedziało na apel wystosowany do operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych o zgłaszanie deklaracji gotowości i możliwości realizacji w Polsce poszczególnych usług. Operatorzy w zaledwie 4 dni zgłosili aż 20 380 możliwych do wykonania usług.
Takie wsparcie może być szczególnie ważne w czasie walki z epidemią koronawirusa COVID-19. Na świecie działania z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych już są stosowane. W Singapurze czy na Tajwanie drony wykorzystywane są do wspierania służb medycznych w transportowaniu potrzebnych materiałów, a służb porządkowych w kontrolowaniu osób przebywających na domowej kwarantannie, czy do monitoringu obszarów objętych zakazami np. w poruszaniu się.

– W obecnej, bardzo trudnej dla branży lotniczej sytuacji, transport przy pomocy dronów to gigantyczna szansa na wsparcie infrastruktury i służb RP w walce z koronawirusem, a jednocześnie możliwość rozwoju nowego rodzaju usług. Dzięki systemowi PansaUTM już dziś moglibyśmy sprawnie koordynować loty dronów transportujących ważne z punktu widzenia państwa przesyłki – powiedział prezes PAŻP Janusz Janiszewski.

Eksperci Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej dokonali przeglądu przesłanych zgłoszeń i przekazali zanonimizowane informacje do Ministerstwa Infrastruktury w celu dalszej analizy. Najwięcej propozycji skierowanych do Agencji miedzy 30 marca a 4 kwietnia dotyczyło filmowania zwykłego, HD i 4K (razem 3918). Na kolejnych miejscach znalazły się m.in. takie usługi jak inspekcja techniczna (1023), loty patrolowe/nadzorcze (1020), loty poszukiwawcze (989) czy dokumentowanie postępu prac (973). Najwięcej zgłoszonych usług zanotowano w woj. mazowieckim (2119), a najmniej w lubuskim (827). Średnia krajowa wyniosła 1205 usług na każde z województw.

W koordynacji włączenia dronów do walki z koronawirusem, oprócz zaplecza eksperckiego, niezbędny będzie również system PansaUTM – czyli pierwsza w Europie koncepcja cyfrowej koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych i zarządzania wnioskami oraz zgodami na loty w polskiej przestrzeni powietrznej. Na rozwiązanie, które od marca operacyjnie funkcjonuje na polskich lotniskach składają się autorskie rozwiązania PAŻP oraz część systemowa dostarczana przez partnera technologicznego HAWK-E, zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją Droneradar.

Inicjatywa ta wpisuje się w podejmowane przez Ministerstwo Infrastruktury działania wspierające rozwój zastosowań Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) w Polsce.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Bardzo dobry odbiór systemu koordynacji dronów PAŻP

Infrastruktura i lotniska

Bardzo dobry odbiór systemu koordynacji dronów PAŻP

Rafał Dybiński 03 kwietnia 2020

Agencje żeglugi tną koszty, PAŻP proponuje pakiet ratunkowy

Infrastruktura i lotniska

Agencje żeglugi tną koszty, PAŻP proponuje pakiet ratunkowy

Rafał Dybiński 26 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5