Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

PAŻP: Horała odpowiada związkowcom, nie będzie ingerencji Ministerstwa


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-06-20 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PAŻP: Horała odpowiada związkowcom, nie będzie ingerencji Ministerstwa
fot. PAŻP
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) została na skutek pandemii koronawirusa pozbawiona większości przychodów i zmuszona do poszukiwania oszczędności. Z redukcją płac nie zgadzają się związkowcy, którzy napisali w tej sprawie list otwarty do premiera. Odpowiedział im wiceminister infrastruktury Marcin Horała, który wezwał do „porozumienia w sprawie pilnej optymalizacji kosztów działalności jednostki zarówno na rok bieżący, jak i rok 2021”.
Przedstawiciel rządu zwraca uwagę, że lotnictwo jest jednym z najbardziej dotkniętych przez pandemię sektorów gospodarki. „Faktem niezaprzeczalnym jest negatywne oddziaływanie pandemii COVID-19 na światową gospodarkę we wszystkich jej gałęziach, a Polska nie stanowi tu wyjątku (…).” – czytamy w liście wiceministra infrastruktury i pełnomocnika rządu ds. CPK, Marcina Horały, do 13 z 14 związków zawodowych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej podpisanych pod listem do premiera.

Minister podkreślił, że rząd pracuje nad kolejnymi formami wsparcia w walce z negatywnymi skutkami społeczno-gospodarczymi pandemii, a w Polsce stosowne działania podejmowane są przez ministra infrastruktury i prezesa ULC. „Organy te pozostają w stałym kontakcie z kierownictwem PAŻP” – podkreśla minister Horała.

„Dotychczasowe działania w zakresie redukcji bieżących kosztów funkcjonowania PAŻP (…) nie zapewniły jeszcze poziomu oszczędności, wystarczającego do utrzymania płynności finansowej jednostki” – można przeczytać w odpowiedzi do związków. Minister Horała dodaje, że zgodnie z prognozą IATA, ruch lotniczy na świecie osiągnie poziom z 2019 roku dopiero na przełomie lat 2022-2023.

„Minister Infrastruktury nie ingeruje w rokowania, dotyczące warunków pracy i płacy, toczące się między pracownikami Agencji i ich pracodawcą. (…)Odpowiedzialność za utrzymanie niezakłóconego funkcjonowania PAŻP (…) stanowiącej element infrastruktury krytycznej Rzeczypospolitej Polskiej, spoczywa zarówno na kierownictwie (…), jak i na wszystkich zatrudnionych w Agencji pracownikach” – podkreśla minister.

Kryzys wywołany koronawirusem bardzo szybko odbił się na sytuacji finansowej PAŻP. Dla Agencji zmniejszenie płatnego ruchu lotniczego o ponad 90 proc. oznacza proporcjonalny spadek przychodów, przy utrzymaniu na niezmienionym poziomie kosztów stałych. Sytuację dodatkowo pogarsza decyzja Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL) o wstrzymaniu płatności około 1,1 mld euro opłat za kontrolę ruchu lotniczego w okresie luty – maj 2020. Linie lotnicze należności za ten okres mają zacząć regulować dopiero od 1 listopada 2020 roku.

Agencja stara się o kredyt, a pod koniec maja podjęła decyzje z zmniejszeniu kwoty bazowej. Zmniejszenie kwoty bazowej, od której liczone będą wszystkie wynagrodzenia w PAŻP, w praktyce oznacza obniżenie wynagrodzeń wszystkich pracowników.

PAŻP zapewnia, że nie planuje zwolnień, a jedynie zmienia zasady wynagradzania wszystkich pracowników, w tym zarządu Agencji. Kolejnym krokiem ma być zmiana regulaminu wynagradzania, z bardziej transparentnymi zasadami dla całego personelu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Hub innowacji lotniczych powstaje w Poznaniu

Prawo i polityka

Hub innowacji lotniczych powstaje w Poznaniu

Redakcja 16 czerwca 2020

PAŻP: Szukamy oszczędności i nie chcemy zwolnień

Infrastruktura i lotniska

PAŻP: Szukamy oszczędności i nie chcemy zwolnień

Łukasz Malinowski 05 czerwca 2020

Innowacyjny system odciąża kontrolerów na polskich lotniskach

Infrastruktura i lotniska

Innowacyjny system odciąża kontrolerów na polskich lotniskach

Red. ed 18 maja 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5