Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

PAŻP dołączyła do Europejskiej Sieci Demonstratorów U-space


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-10-22 12:35
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PAŻP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PAŻP dołączyła do Europejskiej Sieci Demonstratorów U-space
fot. Wikimedia
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) wspólnie z krajowymi partnerami z którymi tworzy Centralny Europejski Demonstrator Dronów (CEDD) – Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią – dołączyła dziś w Antwerpii do Europejskiej Sieci Demonstratorów U-space (European Network of U-Space Demonstrators). 
Celem Sieci jest podejmowanie zbiorowych wysiłków w zakresie przeprowadzania testów nowych technologii, w tym przyspieszenie rozwoju koncepcji U-space.

O U-space

W ramach realizacji ogłoszonej w 2016 r. przez Komisję Europejską w tzw. Deklaracji Warszawskiej ogólnoeuropejskiej koncepcji U-space, PAŻP rozwija program zarządzania ruchem bezzałogowych statków powietrznych. Celem programu jest wypracowanie rozwiązań służących bezpieczeństwu ruchu BSP i pozwalających na włączenie nowych projektów technologicznych związanych z rynkiem dronowym do istniejącego systemu zarządzania ruchem lotniczym.

– Obecnie przyglądamy się rozwiązaniom i technologiom dostępnym na rynku, dzięki czemu pozyskujemy wiedzę dotyczącą wymagań technicznych przyszłego systemu – powiedział prezes PAŻP Janusz Janiszewski w rozmowie z ISBnews.

Szef PAŻP zwraca uwagę na konieczność opracowania kompleksowych przepisów i standardów dotyczących systemowego zarządzania i koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych wskazując, że na obecnym etapie kluczowe jest pozyskanie teoretycznej i praktycznej wiedzy co do możliwości technicznych i potrzeb w zakresie bezpiecznej organizacji lotów tego nowego segmentu lotnictwa.
Ku systemowi zarządzania dronami

PAŻP podpisała już w sierpniu br. umowę ze spółką technologiczną Hawk-e (spółka celowa JSW INNOWACJE S.A.), dotyczącą przeprowadzenia procesu akredytacji systemu zarządzania lotami dronów - UTM (Unmanned Aerial Vehicles Traffic Management). Efektem tych prac będzie gotowość do wykorzystania operacyjnego systemu. 

Umowa – w ramach której PAŻP otrzyma licencję na wykorzystanie systemu do końca 2020 roku – ma charakter barterowy, co równoważy koszty akredytacji systemu UTM oraz podsystemu DTM przez PAŻP. Wynagrodzenie każdej ze stron za świadczone usługi wynosi 2,1 mln zł netto. Zawarta umowa nie oznacza jednak, że PAŻP docelowo zakupi ten system.

– Współpraca z Hawk-e służy pozyskaniu wiedzy i doświadczenia koniecznego do stworzenia w niedalekiej przyszłości systemu zarządzania ruchem dronów –wskazał prezes PAŻP. Dodał, że obecnie w Agencji trwają prace nad  stworzeniem kompleksowego planu działań PAŻP na rzecz rozwoju środowiska U-space.

Akredytacja w PAŻP – zakup, niekoniecznie 

Jak tłumaczy, z prośbą o przeprowadzenie procesu akredytacji systemu może się zwrócić do PAŻP każdy dostawca technologii – Nie oznacza to jednak konieczności zakupu systemu przez PAŻP – zaznaczył.

–  Producenci systemów, które mają być wykorzystywane w zarządzaniu ruchem lotniczym muszą przejść odpowiedni proces weryfikacji zgodności systemu z obowiązującymi przepisami WE, w jednej z istniejących na rynku instytucji zapewniającej służby nawigacji lotniczej. W Polsce funkcję taką pełni PAŻP – wyjaśnił Janiszewski.

Zdaniem PAŻP, podobnie jak w lotnictwie załogowym, kluczowym elementem U-Space będzie system agregujący informacje o operatorach, dostępności przestrzeni powietrznej i możliwości wykonywania lotów w danym obszarze przestrzeni, przetwarzającym m.in. informacje dotyczące planowanych lotów i dostępności przestrzeni. Do systemu, na ogólnodostępnych zasadach, będą dołączani zainteresowani dostawcy usług i technologii BSP, którzy będą współtworzyć przyszłe środowisko U-space, organizujące bezpieczne loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę.

Producenci nowych technologii i rozwiązań, które mogłyby być wykorzystane w tworzącym się środowisku U-space będą mieli również okazję przetestować ich praktyczne działanie w ramach powstałego we wrześniu Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów. CEED został ogłoszony na katowickiej konferencji Impact Revolution Mobility 2018 przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5