Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

PansaUTM przebojem zdobywa rynek. Zainteresowanie z całego świata


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-07-06 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PansaUTM przebojem zdobywa rynek. Zainteresowanie z całego świata
fot. PAŻP
System koordynacji lotów dronów PansaUTM przebojem wdziera się na globalny rynek usług lotniczych. Po zdobyciu najważniejszych nagród branżowych należący do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej system został zaprezentowany Prezydentowi Andrzejowi Dudzie i stał się stałym elementem rządowych misji gospodarczych. Teraz rynkowe zainteresowanie PansaUTM okazało się ogromne.
Bezzałogowe statki powietrzne to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów lotnictwa na całym świecie. Ich dynamicznie rosnący ruch w przestrzeni powietrznej wymaga nowoczesnej, cyfrowej koordynacji z lotnictwem załogowym tak, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu lotniczego.

Odpowiedzią na to wyzwanie jest należący do PAŻP system koordynacji lotów PansaUTM. Jako pierwszy w Europie, a niewykluczone że też pierwszy na świecie został on wdrożony operacyjnie w marcu 2020 roku. Rozwiązania opracowane w ramach PansaUTM i jego potwierdzona operacyjnie funkcjonalność sprawiły, że system ten został wyróżniony dwoma najważniejszymi nagrodami w prestiżowym europejskim konkursie ATM 2020 zorganizowanym przez magazyny Air Traffic Management i Unmanned Airspace.

Po tych sukcesach Polska Agencja Żeglugi Powietrznej na zaproszenie Prezydenta Andrzeja Dudy w czerwcu 2021 roku zaprezentowała system PansaUTM w Pałacu Prezydenckim. System Agencji został doceniony i stał się stałym elementem rządowych misji gospodarczych. A zainteresowanie światowego rynku lotniczego, zwłaszcza instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie ruchem lotniczym, okazało się olbrzymie i dotyczy nie tylko państw sąsiednich, ale też podmiotów z odległych zakątków świata.

W ostatnich tygodniach PansaUTM był prezentowany m.in. w Egipcie oraz Kenii. Jednocześnie do PAŻP przybyły delegacje m.in. z Rwandy, Czech i Nigerii, których członkowie również byli zainteresowani tym systemem. Tak pozytywne przyjęcie systemu PansaUTM przez świat lotniczy jak i olbrzymie zainteresowanie nim ze strony potencjalnych przyszłych użytkowników to wielki sukces PAŻP. Sukces tym bardziej znaczący, że osiągnięty w czasie najpoważniejszego w historii lotnictwa cywilnego kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Kryzys, który na kilka miesięcy niemal uziemił lotnictwo załogowe na całym świecie, nie dotknął jednak lotnictwa bezzałogowego. W samej Polsce w 2020 roku liczba lotów dronów odbywająca się poza zasięgiem wzroku pilota (BVLOS) wzrosła o 277 proc. Liczba lotów w zasięgu wzroku pilota (VLOS) natomiast aż o 837 proc.Bieżący rok zapowiada dalsze, równie znaczące wzrosty. Liczba lotów dronów w ostatnich miesiącach bywa nawet dwa razy wyższa niż jeszcze rok wcześniej. Również liczba tzw. check-inów w systemie PansaUTM, czyli obowiązkowych zgłoszeń lotów dronami, już po sześciu miesiącach 2021 roku jest tylko nieznacznie niższa niż suma zgłoszeń zarejestrowanych w całym ubiegłym roku i wyniosła ponad 250 tysięcy. Tym samym w zaledwie 6 miesięcy liczba zarejestrowanych lotów dronów niemal dorównała już liczbie lotów załogowych tzw. małego lotnictwa (General Aviation) w całym 2020 roku, szacowaną na ok. 260 tysięcy operacji. Tak dynamicznie rozwijający się rynek i błyskawicznie rosnąca liczba lotów bezzałogowych wymagają zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa oraz szybkiego i skutecznego sposobu koordynowania lotów bezzałogowych z załogowymi. I właśnie tę rolę spełnia system PansaUTM.

Obecnie PansaUTM działa operacyjnie we wszystkich strefach kontrolowanych lotnisk i sektorach FIS w Polsce, gdzie ręczną koordynację lotów zastępuje rozwiązaniami cyfrowymi. Dzięki wczesnemu dostrzeżeniu znaczenia rynku lotnictwa bezzałogowego i wdrożeniu systemu PansaUTM Polska stała się jednym ze światowych liderów w obszarze projektów dronowych, a polski rynek dronów cywilnych rozwija się coraz bardziej imponująco. Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że wartość tego rynku do 2026 roku sięgnie 3,26 mld zł. Według ostrożnych szacunków integracja bezzałogowych statków powietrznych w tym czasie przyniesie krajowej gospodarce około 576 mld zł.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Drony: Ponad 740 mln zł w KPO na mobilność bezzałogową

Prawo i polityka

Drony: Ponad 740 mln zł w KPO na mobilność bezzałogową

Łukasz Malinowski 27 maja 2021

PAŻP podsumowała ruch dronów w lutym br.

Biznes i przemysł

PAŻP podsumowała ruch dronów w lutym br.

Redakcja 13 marca 2021

 

Strefa "Read&Fly" na Lotnisku Chopina (zdjęcia)

Infrastruktura i lotniska

Strefa "Read&Fly" na Lotnisku Chopina (zdjęcia)

09 sierpnia 2022

Dworzec Wrocław Nadodrze czeka modernizacja

Infrastruktura i lotniska

Dworzec Wrocław Nadodrze czeka modernizacja

09 sierpnia 2022

Opóźniona modernizacja stacji Legnica przerwana

Pasażer i linie lotnicze

Opóźniona modernizacja stacji Legnica przerwana

09 sierpnia 2022

Rachunki dla Tramwajów trzy razy droższe?

Biznes i przemysł

Rachunki dla Tramwajów trzy razy droższe?

09 sierpnia 2022

SMŚ: Srebrny medal Polaków

Biznes i przemysł

SMŚ: Srebrny medal Polaków

09 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5