Partnerzy serwisu:
PRAWO I POLITYKA

Ostatni z zamówionych boeingów 737 przez MON już na Lotnisku Chopina

Dalej Wstecz
Autor:

Avgeek

Data publikacji:
30-10-2021
Ostatnia modyfikacja:
04-12-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Ostatni z  zamówionych boeingów 737 przez MON już na Lotnisku Chopina
fot. Piotr Bożyk
Na Lotnisku Chopina wylądował wczoraj (29 października) ostatni z trzech zakupionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej Boeingów 737-800. To kolejny B737 w pełnej wersji Boeing Business Jet 2 (BBJ2). Maszyna o oznaczeniu 0112 będzie służyła do transportu najważniejszych osób w państwie i nosi imię Ignacego Paderewskiego.

Kolejny B737 BBJ2, który wszedł na wyposażenie Sił Zbrojnych RP jest zupełnie nową maszyną o oznaczeniach MSN63990/LN7297, wyprodukowaną w listopadzie 2018 r. Następnie 21 lutego 2019 r. był częściowo odebrany i przebazowany do Francji gdzie w zakładach Sabena Technics w Bordeaux został przygotowany do wersji HEAD. Wartość kontraktu na te maszyny to 523 mln dol. – 2,066 mld zł netto, z podatkiem 2,5 mld zł.

Dostarczony obecnie samolot jest dostosowany do lotów HEAD z najważniejszymi osobami w państwie i może zabrać na pokład 66 pasażerów: czterech w salonie HEAD, dwóch pasażerów w przedziale VIP, 12 w przedziale BUSINESS oraz 48 w przedziale economy. Dodatkowe zbiorniki paliwa umożliwią przelot nad Atlantykiem bez międzylądowania. Maszyna wyposażona jest w system uniemożliwiający blokadę sygnału z satelity. Gdyby doszło do próby ataku rakietą, to zostaną wystrzelone ogniste race, na które powinien skierować się pocisk, chroniąc w ten sposób maszynę przed zestrzeleniem. Samoloty w wersji BBJ2 są wyposażone m.in. w:

  • systemy samoobrony (aktywne i pasywne),
  • system identyfikacji bojowej IFF,
  • wojskowy system nawigacyjny TACAN,
  • systemy łączności wojskowej (UHF/VHF/HF),
  • system łączności satelitarnej (jawnej i szyfrowanej do poziomu TAJNE),
  • odbiorniki GPS z modułami SAASM.
B737 BBJ2 o oznaczeniu 0111 "Roman Dmowski" dostarczony 7 października br.

Maszyny te przybyły z opóźnienie o którym pisaliśmy wcześniej na łamach naszego portalu. Pierwszy z boeingów 737-800 ,który posiadał konfigurację pokładu charakterystyczną dla typowego samolotu liniowego jest przebudowywany od czerwca br. w Sabena Technics w Bordeaux do docelowej konfiguracji, z salonem dla HEAD, oddzielnym pomieszczeniem dla klasy biznes, zmienioną konfiguracją klasy ekonomicznej oraz wyposażeniem dodatkowym.

Do przewozu polskich VIP-ów wykorzystuje głównie dwa Gulfstreamy G550 i niebawem dołączą do nich dwa B737 BBJ2. MON korzysta jeszcze z dwóch embraerów E175, czarterowanych od PLL LOT. Umowa wygasa jednak z końcem bieżącego roku. Na razie nie wiadomo czy umowa zostanie przedłużona na kolejny okres.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

MON kupi trzy eskadry myśliwców FA-50

Prawo i polityka

MON kupi trzy eskadry myśliwców FA-50

Przegląd prasy 22 lipca 2022

Kolejny boeing 737 MON-u już na Lotnisku Chopina

Prawo i polityka

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

MON kupi trzy eskadry myśliwców FA-50

Prawo i polityka

MON kupi trzy eskadry myśliwców FA-50

Przegląd prasy 22 lipca 2022

Kolejny boeing 737 MON-u już na Lotnisku Chopina

Prawo i polityka

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5