Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje – rusza kampania promująca lotnictwo


Wstecz Dalej

Autor:

simetra

Data publikacji:
2021-06-15 13:20
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ULC, PAŻP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje – rusza kampania promująca lotnictwo
grafika: ULC
„Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje" to kampania informacyjna, której celem jest zachęcenie Polaków do wyboru transportu lotniczego podczas tegorocznych wakacji. Została zainaugurowana dzisiaj (15 czerwca) na stołecznym lotnisku im. F. Chopina.  Partnerami kampanii informacyjnej są: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Związek Regionalnych Portów Lotniczych oraz Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”. Kampanię wspierają Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Infrastruktury.
15 czerwca br. na Lotnisku Chopina w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Urzędu Lotnictwa Cywilnego i przedstawicieli sektora lotniczego, która zainaugurowała ogólnopolską kampanię informacyjną „Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje”. Jej celem jest zachęcenie Polaków do wyboru transportu lotniczego podczas tegorocznych wakacji.

– Epidemia COVID-19 postawiła przed lotnictwem nowe zadania. Przewoźnicy oraz porty lotnicze wypracowały rozwiązania zmniejszające ryzyko epidemiologiczne. Jednak, abyśmy w pełni mogli cieszyć się lataniem, potrzebne jest konsekwentne budowanie zaufania pasażerów do korzystania z transportu lotniczego. Służy temu kampania informacyjna Urzędu Lotnictwa Cywilnego „Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje – powiedział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.

Przedstawiciele sektora lotniczego uważnie analizowali wpływ COVID-19 na lotnictwo oraz na możliwość zapewniania pasażerom najwyższego poziomu bezpieczeństwa, również epidemicznego.

Podróże lotnicze są bezpieczne

Kluczowe znaczenie miały prowadzone przez naukowców z całego świata badania dotyczące ryzyka zakażenia się koronawirusem podczas podróży lotniczej. Od początku pandemii eksperci są jednak zgodni, że samolot pozostaje zdecydowanie najbezpieczniejszym środkiem transportu również pod tym względem.

Na pokładzie samolotu powietrze wymieniane jest nawet 30 razy na godzinę i jednocześnie filtrowane z ponad 99,99 proc. wszystkich cząstek, w tym wirusów. To sprawia, że ryzyko zakażenia COVID-19 na pokładzie samolotu jest znacznie niższe niż w innych środkach transportu, klimatyzowanym biurze, czy restauracji.

Branża lotnicza bardzo szybko opracowała i wdrożyła nowe, skuteczne procedury zapewniające osobom podróżującym w pandemii bezpieczeństwo na wszystkich etapach podróży, tj. od przybycia na lotnisko, poprzez oczekiwanie w terminalu pasażerskim i lot na pokładzie samolotu. Spotkało się to z uznaniem ze strony pasażerów – w 2020 roku blisko 70 proc. z nich pozytywnie oceniło procedury bezpieczeństwa sanitarnego na polskich lotniskach i w samolotach.

Przebywanie na odpowiednio przygotowanych lotniskach oraz korzystanie z samolotów obarczone jest stosunkowo niskim ryzykiem zakażenia. Co więcej, od początku 2021 roku w całej Europie ruszyły programy masowych szczepień przeciwko COVID-19.

Jednocześnie przedstawiciele branży transportu lotniczego rozumieją, że podróżni obawiają się niepewności dotyczącej procedur i restrykcji, przede wszystkim nagłego objęcia kwarantanną. Według badania przeprowadzonego przez Rockland Dutton na zlecenie IATA, 83 proc. pasażerów nie chce podróżować, jeśli na terenie danego państwa obowiązuje kwarantanna.

Unijne Certyfikaty COVID (UCC)

Dlatego jednym z kluczowych przekazów kampanii jest uruchomienie Unijnych Certyfikatów COVID (UCC), dzięki którym będzie można bezpieczne i swobodnie podróżować pomiędzy państwami Unii Europejskiej w czasie pandemii. Te certyfikaty dadzą pasażerom pewność co do zasad podróżowania za granicę.

– Przekraczanie granic państwowych, szczególnie dzięki nowemu Unijnemu Certyfikatowi potwierdzającemu zaszczepienie, przebycie choroby COVID-19 lub posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, jest o wiele prostsze w realizacji niż jeszcze niedawno. To duże ułatwienie i szansa na bezpieczne podróżowanie – podkreśliła Anna Goławska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Pandemia spowodowała jeden z największych kryzysów w lotnictwie od czasów II wojny światowej. W 2020 roku polskie porty lotnicze obsłużyły jedynie 14,5 mln pasażerów, czyli o 70 proc. mniej niż rok wcześniej. Ostatni raz mniejszą liczbę pasażerów w ciągu roku obsłużono 15 lat temu.

Największym wyzwaniem jest obecnie przywrócenie zaufania pasażerów, czemu będzie służyć przejrzysta i skoordynowana polityka dotycząca zasad podróżowania samolotem oraz obowiązujących restrykcji. Aktywne informowanie społeczeństwa o warunkach i dostępności podróży międzynarodowych rekomendowane jest również przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). – Odbudowa popytu na latanie i poprawa sytuacji całego rynku lotniczego stanowi bardzo duże wyzwanie, dlatego wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, Związkiem Regionalnych Portów Lotniczych oraz Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” przygotowaliśmy ogólnopolską kampanię „Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje” – powiedział Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Reaktywacja ruchu lotniczego

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego podkreślił, że celem kampanii jest reaktywacja ruchu lotniczego, a ostatecznie wyjście lotnictwa z kryzysu, przywrócenie ruchu lotniczego do poziomu sprzed epidemii i dalszy rozwój tej gałęzi transportu.

Sektor lotniczy nieustanie kieruje wysiłki zarówno na odpowiednie przygotowanie lotnisk i samolotów do bezpiecznych podróży w czasie pandemii, jak też tradycyjne aspekty lotniczego bezpieczeństwa.

– Wierzymy, że tegoroczny sezon wakacyjny przyniesie długo oczekiwane ożywienie w ruchu lotniczym. Staramy się, aby zasady podróżowania były jak najmniej skomplikowane i zachęcały do latania. Dzięki Unijnemu Certyfikatowi COVID prostsze będą także procedury obsługi pasażerskiej na naszym lotnisku. Liczymy, że przekona to wszystkich do podróżowania, które znów będzie łatwe, a przede wszystkim bezpieczniejsze – powiedział Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych przyznał, że był to bardzo trudny rok dla zarządzających lotniskami, jednak w ostatnich tygodniach widać zwiększony ruch na polskich lotniskach, a pasażerowie doceniają wprowadzane przepisy bezpieczeństwa sanitarnego. – Większość pasażerów pozytywnie ocenia procedury bezpieczeństwa sanitarnego na lotniskach i na pokładach samolotów. To brak jednolitych zasad przemieszczania się w poszczególnych krajach oraz obowiązek kwarantanny powstrzymywał turystów przed decyzją o wylocie za granicę. Jestem przekonany, że dzięki Unijnemu Certyfikatowi COVID podróż lotnicza będzie mniej skomplikowana i Polacy powrócą do podróżowania samolotem – powiedział Tomasik.

Wszystkie działania skierowane są na odbudowę zaufania pasażerów do lotnictwa i podkreślenie, że samolot jest bezpieczny pod każdym względem – technologicznym, środowiskowym oraz sanitarnym. – W PAŻP tęsknimy za latającymi pasażerami. Wszystkich zapewniamy, że niezależnie od sytuacji epidemiologicznej dbamy o bezpieczne polskie niebo przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez 365 dni w roku. Profesjonalizm, zaangażowanie i poczucie odpowiedzialności polskich kontrolerów niech zachęcają Państwa do korzystania z podróży samolotami – powiedział Janusz Janiszewski, p. o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz od 20 lat kontroler ruchu lotniczego.

Rusza kampania promocyjna

Akcja informacyjna zaplanowana jest na sezon wakacyjny 2021, a jej działania obejmą outdoor, kampanię w Internecie i w mediach społecznościowych.

Partnerami kampanii informacyjnej są: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Związek Regionalnych Portów Lotniczych oraz Przedsiębiorstwo Państwowe

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Struzik: Rząd blokuje rozwój Modlina. To marnotrawstwo

Infrastruktura i lotniska

Struzik: Rząd blokuje rozwój Modlina. To marnotrawstwo

Roman Czubiński 16 czerwca 2021

Ruch biznesowy po pandemii. Jeśli wróci, to kiedy?

Biznes i przemysł

Ruch biznesowy po pandemii. Jeśli wróci, to kiedy?

Łukasz Malinowski 16 czerwca 2021

Iberia wznowi kilka połączeń i doda więcej lotów do Ameryki Łacińskiej

Pasażer i linie lotnicze

Iberia wznowi kilka połączeń i doda więcej lotów do Ameryki Łacińskiej

Rafał Dybiński 16 czerwca 2021

 

Kilkaset biletów PLL LOT na rejsy z Radomia już sprzedanych

Pasażer i linie lotnicze

Kilkaset biletów PLL LOT na rejsy z Radomia już sprzedanych

01 października 2022

Suski: Warto było zainwestować w lotnisko w Radomiu

Infrastruktura i lotniska

Suski: Warto było zainwestować w lotnisko w Radomiu

01 października 2022

ŁKA do Poznania pojedzie także w soboty

Pasażer i linie lotnicze

ŁKA do Poznania pojedzie także w soboty

01 października 2022

Airbus dostarczył 500. A350. Jubileuszowy samolot dla Iberii

Biznes i przemysł

Airbus dostarczył 500. A350. Jubileuszowy samolot dla Iberii

01 października 2022

Enter Air: Rekordowe przychody w pierwszym półroczu 2022

Biznes i przemysł

Enter Air: Rekordowe przychody w pierwszym półroczu 2022

01 października 2022

Embraer dostarczył 1700. E-Jeta

Biznes i przemysł

Embraer dostarczył 1700. E-Jeta

01 października 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5