Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Nowelizacja ustawy o PAŻP. "Konieczna dla rozwoju Agencji"


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-06-27 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl/Dziennik Gazeta Prawna

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowelizacja ustawy o PAŻP. "Konieczna dla rozwoju Agencji"
fot. Maciej Włodarczyk-PAŻP
Rada Ministrów przyjmie do końca września nowelizację ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Najbardziej istotną zmianą ma być możliwość powoływania przez PAŻP spółek zależnych, które mogłyby świadczyć komercyjne usługi. To odpowiedź na rozwijający się rynek operatorów dronów.
Nowelizacja będzie zgodna z regulacjami Unii Europejskiej. Decydenci z Brukseli zakładają, że zarządzenie ruchem na niebie pozostanie pod kontrolą państw, niemniej powinno się wydzielić i urynkowić inne usługi, takie jak zarządzanie ruchem na terenie lotnisk czy udostępnianie prognoz pogody lub informacji lotniczej.

Postulowane rozwiązania mają umożliwić PAŻP nabywanie udziałów lub akcji w spółkach czy powoływanie spółek zależnych przy udziale innych podmiotów np. spółki celowej ds. CPK. Dzięki temu rozwiązaniu Agencja mogłaby powoływać podmioty, których zadaniem będzie świadczenie usług na rzecz operatorów bezzałogowych statków powietrznych. Projekt zakłada również rozszerzenie działalności badawczo-rozwojowej PAŻP, utworzenie rozpoznawalnej firmy (nazwy i znaku) agencji, a także wprowadzenie zakazu strajku dla kontrolerów ruchu lotniczego, informatorów służby informacji powietrznej oraz personelu technicznego.

– Celem nowelizacji jest zapewnienie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej optymalnych warunków prawno-organizacyjnych dla realizacji zadań określonych w przepisach prawa krajowego i Unii Europejskiej. Projekt przewiduje zmianę zakresu zadań PAŻP, w tym ich uzupełnienie o zadania takie jak zapewnianie usług na rzecz operatorów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) i dostawców usług dla BSP, a także dostarczanie rozwiązań technologicznych w zakresie rynku bezzałogowych statków powietrznych, wspomagających realizację zadań publicznych – wyjaśnia nam precyzyjniej Szymon Huptyś, rzecznik ministerstwa infrastruktury. – Nowelizacja zakłada ponadto, że PAŻP w celu realizacji swoich zadań, za zgodą ministra właściwego do spraw transportu, będzie mogła posiadać, obejmować lub nabywać udziały, czy też akcje w spółkach. Zasadnicze zmiany przepisów z obszaru lotnictwa cywilnego w zakresie dotyczącym bezzałogowych statków powietrznych są procedowane odrębnie – przypomniał jeszcze Huptyś.

Według Pawła Łukaszewicza, rzecznika prasowego PAŻP, dużą trudnością w funkcjonowaniu Agencji jest brak elastyczności działania związany z pozostawaniem PAŻP w sektorze jednostek sektora finansów publicznych. Powoduje to m.in., że PAŻP nie może obejmować udziałów i akcji w spółkach prawa handlowego. Z uwagi zaś na przepisy dot. zarządzania mieniem państwowym, Agencja ma ograniczone możliwości w zakresie odpłatnego udostępniania na rynku rozwiązań informatycznych, którymi dysponuje. W konsekwencji PAŻP nie jest w stanie skutecznie dywersyfikować źródeł swoich przychodów, m.in. przez komercjalizację rozwiązań tworzonych przez Agencję, czy wykorzystanie potencjału zasobów PAŻP przy projektach niezwiązanych z podstawą działalnością Agencji.

– Taka możliwość w obliczu obecnej, bardzo trudnej sytuacji na rynku usług lotniczych byłoby niezwykle pożądanym zarówno dla PAŻP, jak i dla Państwa Polskiego. Ponadto niezwykle istotnym z punktu widzenia Agencji jest kompleksowe uregulowanie zagadnień dotyczących bezzałogowych statków powietrznych, w tym ostateczne ustalenie podziału kompetencji pomiędzy zainteresowane instytucje zaangażowane w tworzenie rynku dronów w Polsce. Jeżeli polski rynek BSP i usług związanych z zarządzaniem ruchem lotniczym ma się rozwijać, to zmianę zasad funkcjonowania Agencji polegająca na przekształceniu jej w spółkę prawa handlowego, a przynajmniej na wyłączeniu z sektora jednostek finansów publicznych i umożliwieniu obejmowania udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego, należy uznać za konieczną – podsumował Łukaszewicz. 

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Nowelizacja ustawy o PAŻP pozwoli przedłużyć pracę prezesa

Prawo i polityka

Nowelizacja ustawy o PAŻP pozwoli przedłużyć pracę prezesa

Leonard Dolecki 19 sierpnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5