Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Nowela ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej z podpisem prezydenta


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2019-07-02 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii/ Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowela ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej z podpisem prezydenta
fot. Pixabay
Prezydent Andrzej Duda podpisał 25 czerwca nowelizację ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej, której celem będzie uporządkowanie i doprecyzowanie zadań tej instytucji. PAK ma w większym stopniu wspierać kosmonautykę, użytkowanie przestrzeni kosmicznej oraz rozwój technik kosmicznych i badań. Zapis wchodzi w życie po 14 dniach od podpisania.
Polska Agencja Kosmiczna w nowej odsłonie ma być eksperckim zapleczem dla instytucji państwowych związanych z polityką kosmiczną. Będzie im doradzała i służyła swoją specjalistyczną wiedzą. Ale nie tylko im. Z jej pomocy będą mogły też skorzystać podmioty prywatne, w tym firmy z branży.

– Rozwój przemysłu wysokich technologii, do których należy branża kosmiczna, traktujemy bardzo poważnie. To element Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W lutym 2017 roku założyliśmy, że do 2030 roku będziemy uczestniczyć na poziomie 3 proc. w europejskim obrocie sektora kosmicznego. Zależy nam, by Agencja w sposób ekspercki udzielała wsparcia, zarówno finansowego jak i niefinansowego, szerokiemu gronu podmiotów i by było to jasno określone. Rozwiązanie to pozwoli na skuteczniejszą realizację programów, które są istotne dla dalszego rozwoju naszej gospodarki – mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Wsparcie finansowe zostało przewidziane dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, przedsiębiorców, stowarzyszeń, a także partnerów społecznych i gospodarczych (organizacji pracodawców, związkowych). Będzie ono udzielane na prace badawczo-rozwojowe; wspieranie innowacyjności; szkolenia, doradztwo, udział w targach, misjach gospodarczych oraz innych wydarzeniach (konferencjach, seminariach, warsztatach).

Agencja będzie wspierać promocję polskiej gospodarki i myśli naukowej na arenie międzynarodowej. Wsparcie obejmie także działalność informacyjną i promocyjną jak również projekty edukacyjne. Ponadto ustawa rozszerza zadania Agencji w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa o dwie nowe dziedziny: technologie rakietowe oraz analizę zagrożeń w przestrzeni kosmicznej.

– Ustawa dopełnia naszą misję uporządkowania zarządzania potencjałem polskiego sektora kosmicznego. To bardzo innowacyjna branża i konieczny jest mechanizm, który będzie odpowiednio ją wzmacniał. Chcemy wspierać ambicje polskich firm, naukowców i start-upów – dodaje Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii odpowiadający za ustawę.

Zmianie ulega jej organ nadzorujący. Po wejściu w życie nowych przepisów, PAK będzie podlegała ministrowi odpowiedzialnemu za kształtowanie polityki kosmicznej, czyli ministrowi przedsiębiorczości i technologii.

Zapewni to większą spójność systemową i operacyjną. Nadzór nad Agencją sprawować będzie minister koordynujący politykę kosmiczną w Polsce, odpowiedzialny za tworzenie i wdrażanie dokumentów programowych w tej dziedzinie, a także kształtowanie korzystnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej w branży. Przyjęte rozwiązanie jest spójne z międzynarodowymi standardami. Europejskie agencje kosmiczne podlegają ministrom właściwym w sprawach polityki kosmicznej, którymi zazwyczaj są albo ministrowie gospodarki albo nauki.

Przyjęte w noweli rozwiązania precyzują takie kwestie jak m.in.:

  • Warunki jakie powinni spełniać kandydaci na prezesa lub wiceprezesa Agencji. Położono większy nacisk na posiadanie doświadczenia w sektorze kosmicznym – w jego naukowej, przemysłowej lub administracyjnej części;
  • Warunki zatrudnienia w Agencji na pozostałych stanowiskach;
  • Kryteria odwołania prezesa lub wiceprezesa Agencji;
  • Sposób zarządzania instytucją po odwołaniu jej prezesa;
  • Terminy ogłaszania i przeprowadzania naboru na stanowisko prezesa Agencji
  • Zasady funkcjonowania Rady Agencji.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Konkurs na prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej

Prawo i polityka

Konkurs na prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej

Redakcja 13 maja 2019

Michał Szaniawski p.o. prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej

Prawo i polityka

Michał Szaniawski p.o. prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej

Emilia Derewienko 10 kwietnia 2019

 

Strefa "Read&Fly" na Lotnisku Chopina (zdjęcia)

Infrastruktura i lotniska

Strefa "Read&Fly" na Lotnisku Chopina (zdjęcia)

09 sierpnia 2022

Dworzec Wrocław Nadodrze czeka modernizacja

Infrastruktura i lotniska

Dworzec Wrocław Nadodrze czeka modernizacja

09 sierpnia 2022

Opóźniona modernizacja stacji Legnica przerwana

Pasażer i linie lotnicze

Opóźniona modernizacja stacji Legnica przerwana

09 sierpnia 2022

Rachunki dla Tramwajów trzy razy droższe?

Biznes i przemysł

Rachunki dla Tramwajów trzy razy droższe?

09 sierpnia 2022

SMŚ: Srebrny medal Polaków

Biznes i przemysł

SMŚ: Srebrny medal Polaków

09 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5