Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Nowe technologie rozwiążą problem overbookingu? W pomysł inwestuje m.in. British Airways


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Wosińska

Data publikacji:
2018-02-15 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy.pl/ Reuters

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowe technologie rozwiążą problem overbookingu? W pomysł inwestuje m.in. British Airways
fot.
Overbooking, i związane z nim ryzyko niewpuszczenia na pokład, być może niedługo przestanie spędzać pasażerom sen z powiek. Linie lotnicze, takie jak British Airways, JetBlue i Qantas zainwestują w nową technologię, która pozwoli ustalić, którzy pasażerowie będą skłonni zamienić się lotami.
W zeszłym roku głośno było o przypadku United Airlines. Amerykańskie linie lotnicze sprzedały za dużo biletów na lot z Chicago do Louisville. Przez błąd firmy na pokładzie samolotu było za dużo pasażerów, dlatego część z nich wyproszono z pokładu maszyny. Gdy jeden z podróżnych odmówił, doszło do szarpaniny. Sprawa odbiła się szerokim echem, a przewoźnicy zobowiązali się do naprawy systemu. Wielu liniom lotniczym wciąż zdarza się jednak sprzedawać więcej biletów niż przewidują to miejsca i w razie przeciążenia samolotów poszukują pasażerów, którzy zgodzą się polecieć w innym terminie. W zamian wypłacają im rekompensaty finansowe.

Pojawił się pomysł, jak uniknąć rozczarowania. Australijska firma Volantio opracowała platformę mającą identyfikować klientów, którzy – jak czytamy – „najprawdopodobniej będą elastyczni, by zamienić się lotami”. Na kilka dni przed lotem linie będą mogły kontaktować się z podróżnymi, by uzyskać informacje, w jakim stopniu podróż w tym terminie ma dla nich status priorytetowy.

Przewoźnik może następnie zaoferować alternatywne miejsce siedzące oraz bon dla podróżnych. Algorytm będzie wykorzystywać dane, takie jak informacje dostępne na liście lotów, w celu ustalenia, który z pasażerów byłby gotowy na zmianę. To spora rewolucja, także w kontekście dostępu do danych osobowych.  – Partnerzy, z którymi pracowaliśmy do tej pory, zazwyczaj mają ustalone uprawnienia marketingowe, które pozwalają nam dotrzeć do pasażerów – powiedział agencji Reuters prezes agencji Volantio, Azim Barodawala. Volantio zebrało póki co 2,6 miliona dolarów finansowania. Jak informuje Reuters, swoje udziały mają także właściciele linii British Airways, JetBlue i Qantas.

Gdy miejsc siedzących brakuje, pozostaje stanie w przejściu. Idea wprowadzenia miejsc stojących dla pasażerów korzystających z przelotów na krótkich dystansach pojawiła się w 2006 roku. Wprowadzeniu tzw. vertical seats póki co na przeszkodzie stoi przede wszystkim uregulowanie prawne dotyczące bezpieczeństwa i komfortu pasażera. Więcej na ten temat piszemy tutaj. 

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kolej przygotowała roboczy plan obsługi CPK

Infrastruktura i lotniska

Kolej przygotowała roboczy plan obsługi CPK

Jakub Madrjas 15 lutego 2018

Brexit odbije się czkawką nie tylko przewoźnikom, ale też pasażerom

Pasażer i linie lotnicze

Brexit odbije się czkawką nie tylko przewoźnikom, ale też pasażerom

Justyna Urbaniak 15 lutego 2018

RPO zwraca się do ULC i UOKiK w sprawie overbookingu

Prawo i polityka

RPO zwraca się do ULC i UOKiK w sprawie overbookingu

Michał Szatkowski 10 lipca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5