Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Niemcy: Przedwyborcza licytacja na ograniczanie lotnictwa


Wstecz Dalej

Autor:

Artur Bogdanowicz, Jakub Madrjas

Data publikacji:
2021-05-17 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Niemcy: Przedwyborcza licytacja na ograniczanie lotnictwa
fot. Eurowings
Przed jesiennymi wyborami w Niemczech obecny wicekanclerz Niemiec Olaf Scholz zaproponował podniesienie cen biletów lotniczych. Prowadząca w sondażach kandydatka Zielonych podbiła stawkę – proponuje perspektywiczny zakaz lotów krótkiego zasięgu. Wszystko to ma służyć ekologii, która jest jednym z najważniejszych tematów politycznych u naszych zachodnich sąsiadów.
Coraz ciekawiej rozwija się przedwyborcza dyskusja ekologiczna w zakresie transportu w Niemczech. Jak pisaliśmy niedawno Wicekanclerz Niemiec, Olaf Scholz, chce uczynić latanie po Europie droższe i mniej atrakcyjne niż obecnie. Socjaldemokrata postuluje, aby poprzez obowiązkowe opłaty – które płaciłby podróżny – pojedynczy bilet de facto kosztował minimum 50-60 euro.

Zieloni podbijają stawkę, Chadecy tonują zapędy

Teraz w  wywiadzie dla "Bild am Sonntag" prowadząca w sondażach kandydatka Zielonych opowiedziała się za perspektywicznym zawieszeniem lotów krótkiego zasięgu i za podniesieniem cen biletów lotniczych. Annalena Baerbock przeciwna jest jakiejkolwiek subwencji paliw lotniczych. Jej zdaniem, nie powinno być także promocyjnych cen biletów lotniczych. - Lot na Majorkę za 29 euro powinien należeć do przeszłości – podkreśliła Baerbock.

Na odzew nie trzeba było długo czekać. Chrześcijańscy demokracji tonują głosy konkurentów. – Paliwa odnawialne, ograniczenie emisji dwutlenku węgla tak, ale sztywne ograniczanie cen nie powinno mieć miejsca. To także kwestia socjalna, latanie nie powinno być samo w sobie elitarne i przykładać się do wykluczenia – powiedział Ulrich Lange z bawarskiej CSU. Także Liberałowie są podobnego zdania. Również oni widzą konieczność ograniczania spalin, ale nie chcą polityki zakazów – tak powiedział przedstawiciel FDP Marco Buschmann. Dalsza wymiana zdań na pewno będzie ciekawa i na pewno sprawi, że podróżowanie stanie się tematem politycznym.

Beim: Koleje w Niemczech pokazały, że są ekologiczne

Dr Michał Beim z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podkreśla, że w Niemczech temat neutralności klimatycznej funkcjonuje w dyskursie publicznym od bardzo wielu lat. Wynika to z wysokiej świadomości społecznej. – Brak emisji CO2 jest też ważnym elementem marketingowym. Koleje Niemieckie Deutsche Bahn od ponad dekady oferują kalkulator porównujący emisję CO2 w podróży między wybranymi miastami – ile wyniosłoby to samochodem, samolotem czy pociągiem. A od 2018 roku pociągi dalekobieżne Deutsche Bahn jeżdżą wyłącznie na prądzie z OZE – wylicza. 

W ten sposób niemieckie koleje wzmacniają w opinii publicznej odbiór tego środka transportu jako ekologicznego. – Ruch ten wymusiła konkurencja. Prywatny przewoźnik Locomore zadeklarował jako pierwszy wykorzystanie w 100% energii z odnawialnych źródeł. Czyni to tak Flixtrain. Flixbus z kolei eksperymentuje z autobusami elektrycznymi. Temat jest więc bardzo nośny, a bardzo wielu mieszkańców samych korzysta z energii odnawialne w domach. Wielu lokalnych dostawców sprzedaje tylko taką energię (np. komunalne zakłady energetyczne w Tybindze czy Hanowerze) – podsumowuje ekspert.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
USA: Rekordowa grzywna dla pasażera samolotu

Pasażer i linie lotnicze

USA: Rekordowa grzywna dla pasażera samolotu

Rafał Dybiński 18 maja 2021

Niemcy: Bilety lotnicze muszą być droższe, lepiej wspierać kolej

Prawo i polityka

Niemcy: Bilety lotnicze muszą być droższe, lepiej wspierać kolej

Artur Bogdanowicz 14 maja 2021

USA: Wzrost kar za niewłaściwe zachowanie na pokładach samolotów

Prawo i polityka

USA: Wzrost kar za niewłaściwe zachowanie na pokładach samolotów

Tomasz Śniedziewski 13 maja 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5