Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Największe lotnisko Niemiec odkłada otwarcie T3 i zlikwiduje 4000 miejsc pracy


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-03-18 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Największe lotnisko Niemiec odkłada otwarcie T3 i zlikwiduje 4000 miejsc pracy
fot. Frankfurt Airport
Zarząd lotniska we Frankfurcie nad Menem odłożył planowane otwarcie Terminala 3 na 2026 rok. Pierwotnie udostępnienie nowego obiektu do obsługi pasażerów zakładano dwanaście miesięcy wcześniej.
Największy port lotniczy Niemiec spodziewa się w bieżącym roku od 20 do najwyżej 25 mln obsłużonych podróżnych. Ich liczba spadła w ubiegłym roku do prawie 19 mln. – Widzimy wyraźnie światło na końcu tego tunelu – oznajmił Stefan Schulte, dyrektor generalny lotniska w Hesji, który spodziewa się wzrostu popytu latem, ale jeszcze kilka tygodni temu liczył na 32 mln odprawionych pasażerów w 2021 roku.

Według Schulte poziom 70 mln obsłużonych podróżnych, jaki osiągnięto przed wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, wróci najwcześniej za pięć, a być może dopiero za sześć lat. Do tego czasu port musi oszczędzać. Zatrudnienie zmniejszy się w najbliższym czasie o 4000 miejsc pracy. Część osób odejdzie dobrowolnie, inni zdecydują się na wcześniejsze emerytury, a pozostali zostaną zwolnieni.

Budowa wydłużona w czasie

Powstający mimo kryzysu w branży Terminal 3 ma obsłużyć w przyszłości 25 mln pasażerów rocznie i odciążyć starsze obiekty. Harmonogram prac został rozciągnięty w czasie, ale budowa nie została przerwana. Wielkość inwestycji również nie zostanie zmniejszona. Póki co jednak wciąż nie działa nawet Terminal 2, zamknięty czasowo z powodu niskiego popytu. Termin jego ponownego uruchomienia wstępnie ustalono na czerwiec. Północno-zachodni pas startowy, który obecnie służy jako parking dla samolotów, być może znów obsłuży pasażerskie odrzutowce w maju.

Nowy przekaz z największego lotniska Niemiec został źle odebrany na giełdzie. Akcje portu w Hesji spadły natychmiast o 3,5 proc. Aktualnie są tańsze o blisko jedną trzecią w porównaniu do wartości z początku 2020 roku. Na likwidację wspomnianych wyżej 4000 miejsc pracy odłożono jednak 299 mln euro.

– Wraz z postępem programów szczepień i dostępnymi obecnie opcjami testowania, najpóźniej latem nastąpi ożywienie ruchu lotniczego. Nawet sytuacja w segmencie podróży biznesowych nie jest już tak negatywna, jak przypuszczano kilka miesięcy wcześniej. Lotnisko we Frankfurcie odniesie korzyści z pełnienia funkcji węzła komunikacyjnego, doskonale połączonego z innymi środkami transportu – nie ma wątpliwości Schulte.

Optymistyczny wzrost rezerwacji

Powody do większego optymizmu daje wzrost rezerwacji na loty w czasie świąt wielkanocnych, a także do wakacyjnych destynacji, takich jak Palma de Mallorca na hiszpańskich Balearach, linii lotniczych z grupy Lufthansy, a przede wszystkim niskokosztowych Eurowings, czy też innych przewoźników, takich jak Condor, TUIfly oraz Ryanair.

Niemniej po odnotowanej stracie 658 mln euro w 2020 roku kolejne dwanaście miesięcy również będzie na "czerwono", czyli na minusie. Schulte apeluje więc do rządu federalnego o zwrot kosztów za utrzymywanie aktywności operacyjnej lotniska, poniesionych jeszcze podczas pierwszej krajowej blokady, które oszacowano na 160 mln euro. Szef Fraportu deklaruje jednocześnie, że główni akcjonariusze powinni otrzymać dywidendę nie tylko za bieżący, ale również poprzedni rok.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Frankfurt: Spadki liczby pasażerów, operacji lotniczych i cargo

Infrastruktura i lotniska

Frankfurt: Spadki liczby pasażerów, operacji lotniczych i cargo

Artur Bogdanowicz 21 stycznia 2021

Ponury obraz pandemii. Jumbo Jety zaparkowane na pasie startowym we Frankfurcie (Zdjęcia)

Infrastruktura i lotniska

Ponury obraz pandemii. Jumbo Jety zaparkowane na pasie startowym we Frankfurcie (Zdjęcia)

Emilia Derewienko 26 grudnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5