Partnerzy serwisu:
BIZNES I PRZEMYSŁ

Największe firmy zbrojeniowe 2018 r. Spółki lotnicze na czele

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-12-2019
Ostatnia modyfikacja:
01-12-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ konflikty.pl

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Największe firmy zbrojeniowe 2018 r. Spółki lotnicze na czele
fot. Piotr Bożyk
Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) opublikował raport poświęcony obrotom koncernów zbrojeniowych w roku 2018 – podaje portal konflikty.pl. Cała pierwsza dziesiątka to firmy związane z lotnictwem.

Swoją dominującą pozycję utrwalił producent F-35 Lockheed Martin z obrotami rzędu 47,3 miliarda dolarów. Na podium znalazły się jeszcze Boeing oraz Northrop Grumman. Ta ostatnia spółka nie tylko współpracuje przy produkcji F-35, ale jest również producentem bombowca strategicznego B-2 czy bezzałogowego statku powietrznego RQ-4 Global Hawk zdolnego do prowadzenia 24-godzinnego rozpoznania z pułapu 20 km.

Dalej uplasowały się Raytheon – twórca i producent radarów, czujników elektrooptycznych i innych zaawansowanych systemów elektronicznych wykorzystywanych między innymi w lotnictwie; General Dynamics – właściciel Gulfstream Aerospace, BAE Systems – producent i współproducent bezzałogowych samolotów czy F-35 i Eurofighter Typhoon, Airbus, Leonardo – właściciel między innymi PZL Świdnik, Ałmaz-Antiej – na rynku cywilnym znany z tworzenia systemów kontroli ruchu powietrznego i Thales – podobnie jak wszyscy pozostali również związany z lotnictwem.

Jak więc widać, nie da się być jedną z najbardziej znaczących firm zbrojeniowych bez udziału w przemyśle lotniczym. Łączna wartość handlu bronią w 2018 roku szacowana jest na 420 miliardów dolarów. To wzrost o 4,6 proc. w stosunku do roku 2017 i aż o 47 proc. w stosunku do roku 2002. Warto przy tym zauważyć, że łączne obroty piętnastu największych przedsiębiorstw zbrojeniowych są mniejsze od rocznych obrotów Toyoty czy Volkswagena.

W zestawieniu nie uwzględniono tradycyjnie chińskich koncernów jak zawsze z powodu braku wiarygodnych danych. Chodzi tutaj nie tylko o rzeczywistą wartość sprzedawanego uzbrojenia, co wielobranżowość chińskich koncernów. Jednak londyński think tank IISS szacuje obroty China South Industries Group (CSGC) na rynku uzbrojenia na połowę obrotów Lockheeda Martina.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Lockheed Martin szuka w Polsce partnerów

Biznes i przemysł

Lockheed Martin szuka w Polsce partnerów

inf. pras. oprac. ad 21 listopada 2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Lockheed Martin szuka w Polsce partnerów

Biznes i przemysł

Lockheed Martin szuka w Polsce partnerów

inf. pras. oprac. ad 21 listopada 2019

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5