Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Modlin: Modernizacji nie będzie. PPL blokuje inwestycje


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-10-25 12:21
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ radiowarszawa.com.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Modlin: Modernizacji nie będzie. PPL blokuje inwestycje
fot. Flickr
Władze Mazowsza muszą przesunąć fundusze przeznaczone na rozwój Modlina na przyszły rok. Nie ma porozumienia między współudziałowcami na temat przyszłości tego portu.
– Planowane na modernizację lotniska 50 milionów złotych zasili mazowieckie placówki medyczne – mówi skarbnik województwa Marek Miesztalski. Powód jest oczywisty – sprzeciw PPL-u. Samorząd mazowiecki liczy, że inwestycja uda się w przyszłym roku.

– Lotnisko w Modlinie ma olbrzymi potencjał – ocenia były radny Mazowsza, obecny poseł elekt z Koalicji Obywatelskiej Maciej Lasek. – Dzisiaj przy majaczącym na horyzoncie kryzysie gospodarczym powinniśmy inwestować w lotnisko Modlin – dodał polityk i ekspert lotniczy. Według Laska władze winny zdecydować się na podział ruchu na Okęciu i przekierowania jego części do podstołecznego portu. – To lotnisko już jest, okoliczni mieszkańcy chcą jego rozbudowy. Istnieje możliwość budowy kolejnego pasa startowego. To są nowe miejsca pracy – podkreśla w rozmowie z Radiem Warszawa Maciej Lasek.

Odmiennego zdania jest przedstawiciel rządzącego Polską obozu władzy. – Przede wszystkim musi być odpowiednie zarządzanie portem, a następnie można myśleć o jego rozwoju – zaznacza Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości. Polityk zwraca uwagę na niekorzystną umowę z Ryanairem, która powoduje, że Modlin co roku ma wyniki finansowe pod kreską. Wypada jednak dodać, że straty pieniężne są domeną i pozostałych polskich portów regionalnych. Będący w całkowitym zarządzie PPL-u Babimost również rok rocznie generuje straty. To jednak nie skłania spółki do blokowania w ten obiekt. Należy zauważyć, że jak podaje ACI Europa, 61 proc. procent lotnisk obsługujących mniej niż pięć milionów pasażerów rocznie przynosi straty – odsetek ten wzrasta do 71 proc. w przypadku lotnisk obsługujących mniej niż milion pasażerów.  

Przypomnijmy, że jeszcze w marcu tego roku Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników lotniska wstępnie wyraziło zgodę na dokonanie podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę 50 mln zł. Dokapitalizowanie miało nastąpić poprzez ustanowienie nowych udziałów, które w całości miały zostać objęte przez Województwo Mazowieckie.

Jeden z udziałowców lotniska, PPL, od kilkunastu miesięcy nie wyraża zgody na zaciągnięcie kredytu pod rozbudowę lotniska w Modlinie. Co więcej, nie ma żadnego interesu w tym, żeby Modlin został rozbudowany, gdyż PPL, pod zapasowy port lotniczy dla zapychającego się lotniska Chopina, przygotowuje Port Lotniczy w Radomiu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ryanair rozbudowuje ukraińską siatkę. Wiele nowych połączeń do Polski

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair rozbudowuje ukraińską siatkę. Wiele nowych połączeń do Polski

Aleksander Domański 15 października 2019

Modlin: Nowy miesięczny rekord obsłużonych podróżnych

Infrastruktura i lotniska

Modlin: Nowy miesięczny rekord obsłużonych podróżnych

inf. pras. oprac. ad 12 września 2019

Ryanair: Dodatkowe loty z Modlina i Gdańska do Edynburga. W Modlinie również redukcja siatki

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair: Dodatkowe loty z Modlina i Gdańska do Edynburga. W Modlinie również redukcja siatki

Aleksander Domański 09 sierpnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5