Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Modernizacja i cyfryzacja systemu zarządzania ruchem lotniczym (ATM) w Europie


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-11-28 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Modernizacja i cyfryzacja systemu zarządzania ruchem lotniczym (ATM) w Europie
Grafika PAŻP
Przedstawiciele linii lotniczych, lotnisk, dostawców służb żeglugi powietrznej i EUROCONTROL Network Manager (NM) wydali wspólne oświadczenie, w którym zaprezentowano zestaw najważniejszych propozycji, mających pozwolić na przeprowadzenie i efektywne koordynowanie procesu modernizacji europejskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym w ramach Programu SESAR w najbliższych latach (co najmniej do 2027 roku).
Partnerstwo podmiotów reprezentujących najważniejsze gałęzie branży ma przynieść korzyści dla całej europejskiej sieci lotniczej. Powstałe konsorcjum ma łączyć wiedzę i doświadczenie europejskich przewoźników, dostawców służb żeglugi powietrznej i portów lotniczych, a także instytucji zarządzającej ruchem lotniczym w Europie – EUROCONTROL NM, która będzie koordynować realizację wspólnych działań, wpisujących się w Program SESAR.

Partnerzy zdefiniowali najważniejsze zasady współpracy:
 • ścisła współpraca cywilno-wojskowa;
 • rozszerzenie działań poza granice UE celem wsparcia interesariuszy w całej europejskiej sieci;
 • elastyczne podejście z uwzględnieniem optymalizacji osiągów indywidualnej operacji, wygody pasażera i potrzeb operacyjnych całej europejskiej sieci lotniczej;
 • ukierunkowanie działań w zakresie ATM na spełnienie założeń Nowego Zielonego Ładu;
 • zapewnienie najwyższego poziomu zaangażowania wszystkich interesariuszy poprzez efektywne mechanizmy konsultacyjne;
 • koordynacja wszystkich głównych inicjatyw wdrożeniowych i infrastrukturalnych, wymagających synchronizacji na poziomie ogólnoeuropejskim;
 • większe uzależnienie cyklu rozwoju innowacji od rzeczywistych potrzeb operacyjnych ATM;
 • dążenie do defragmentacji i koordynacja prowadzonych inwestycji poprzez wydajniejsze zarządzanie programami;
 • zacieśnienie współpracy z SESAR Joint Undertaking.
- Europejscy dostawcy służb żeglugi powietrznej są w pełni zaangażowani w realizację założeń koncepcji Digital European Sky, a ścisła współpraca podmiotów reprezentujących różne gałęzie lotnictwa jest najlepszym sposobem na ich osiągnięcie. Decyzyjność, zaangażowanie i holistyczne podejście interesariuszy we wszystkich fazach rozwoju branży ATM jest kluczowe dla osiągnięcia założeń koncepcji Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej - powiedział Janusz Janiszewski, prezes PAŻP i reprezentant sojuszu agencji ANSP.

- Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na europejski system zarządzania ruchem lotniczym. Jedynym sposobem na jego odbudowę jest ścisła współpraca podmiotów lotniczych. Partnerstwo operacyjnych interesariuszy i EUROCONTROL Network Manager nabiera tym samym ogromnego znaczenia. Alians partnerów o tak wszechstronnej wiedzy i doświadczeniu operacyjnym jest w stanie wspólnie zrealizować plany i wdrożyć efektywną, wydajną ekonomicznie i uwzględniającą kwestie środowiskowe infrastrukturę ATM w Europie - powiedział Eamonn Brennan, dyrektor generalny EUROCONTROL.

- Od początku obecności w programie SESAR, Grupa A4– działająca na rzecz linii lotniczych – wraz ze swymi interesariuszami operacyjnymi angażowało się w pełni i wspierało modernizację infrastruktury europejskiej sieci ATM. Kryzys wywołany koronawirusem oraz oczekiwania, by lotnictwo było bardziej przyjazne środowisku, podkreślają konieczność stworzenia w pełni skalowalnego, odpornego i efektywnego środowiska ATM. Odczuwamy tym samym coraz bardziej pilną potrzebę wdrożenia koncepcji cyfrowego europejskiego nieba – Digital European Sky. Partnerstwo, pozwalające mówić jednym głosem wszystkim operacyjnym interesariuszom, jest jedynym sposobem, abyśmy mogli wspólnie i efektywnie stawić czoła wyzwaniom i opracować odpowiednie, innowacyjne rozwiązania. Dążymy do tego, by dzięki wspólnym działaniom przekazać klientom najefektywniejszy system transportu lotniczego na jaki zasługują - powiedział Alain Hervé Bernard, dyrektor operacyjny Air France oraz przedstawiciel zrzeszenia przewoźników lotniczych.

- Dla ACI bycie częścią i pełne zaangażowanie we wdrożenie założeń programu SESAR jest koniecznością. Dążymy do realizacji naszego planu i bliższej integracji pomiędzy operacjami lotniskowymi i systemami zarządzania ruchem lotniczym. Współpraca ta pozostaje kluczowa dla zapewnienia bardziej przyjaznego dla środowiska, zorientowanego na pasażera i zarazem efektywnego systemu transportu lotniczego. W związku z tym, że kryzys COVID-19 jedynie wzmacnia te imperatywy, jesteśmy zaszczyceni, że możemy być częścią tego nowego partnerstwa razem z EUROCONTROL NM. Cieszymy się, że możemy korzystać z programu SESAR, dzięki czemu podniesiemy się po kryzysie i będziemy silniejsi - powiedział Olivier Jankovec, dyrektor generalny ACI EUROPE.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PAŻP: Szukamy oszczędności i nie chcemy zwolnień

Infrastruktura i lotniska

PAŻP: Szukamy oszczędności i nie chcemy zwolnień

Łukasz Malinowski 05 czerwca 2020

Unijne miliony na cyfrową rewolucję w obsłudze dronów

Prawo i polityka

Unijne miliony na cyfrową rewolucję w obsłudze dronów

Łukasz Malinowski 11 maja 2020

Zawieszenie połączeń lotniczych przedłużone do 23 maja

Pasażer i linie lotnicze

Zawieszenie połączeń lotniczych przedłużone do 23 maja

Avgeek 09 maja 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5