Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Mniejsza kwartalna strata i 165 mln pasażerów. "Najlepsze lata wciąż przed American Airlines"


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2022-01-21 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy/Agencja Reutera

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Mniejsza kwartalna strata i 165 mln pasażerów. "Najlepsze lata wciąż przed American Airlines"
Fot. American Airlines
Linie lotnicze American Airlines pochwaliły się mniejszą niż oczekiwano stratą za czwarty kwartał ubiegłego roku - informuje Agencja Reutera. Cena akcji spółki wzrosła po tym komunikacie o 1,1 proc.
Największy przewoźnik powietrzny na świecie, którego flota w grudniu liczyła 865 samolotów, skorzystał zwłaszcza na silnym popycie podczas Świąt Dziękczynienia oraz w mniejszym stopniu podczas Świąt Bożego Narodzenia i okresie sylwestrowo-noworocznym, które zakłóciły anulacje rejsów z powodu niesprzyjającej aury, a także rosnąca liczba zakażeń wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2.

American Airlines zwiększyły oferowanie w szczytowych tygodniach oraz zatrudniły dodatkowy personel w celu obsługi większej liczby lotów. Według danych Transportation Security Administration (TSA), czyli Administracji Bezpieczeństwa Transportu, tylko podczas 10-dniowego okresu Świąt Dziękczynienia doliczono się prawie 21 mln podróżujących drogą lotniczą pasażerów.

Słabsza końcówka grudnia 

Wysoki popyt jednak ostatecznie mocno osłabł pod sam koniec 2021 roku. Niemniej oferowanie w ciągu minionych dwunastu miesięcy było wyższe o 84 proc. w porównaniu z 2020 rokiem. Linie lotnicze z Teksasu przewiozły w sumie ponad 165 mln pasażerów w minionym roku. Żaden inny przewoźnik z USA nie może pochwalić się takim wynikiem.

Strata netto American Airlines spadła do 921 mln dolarów w czwartym kwartale ubiegłego roku. To o ponad połowę mniej niż odnotowane 2,2 mld dolarów w tym samym okresie 2020 roku. Kwartalne przychody linii lotniczych z Teksasu wzrosły do poziomu 9,43 mld dolarów. Rok wcześniej w tych samych miesiącach wypracowano nieznacznie ponad cztery mld dolarów.

Najbardziej wymagające środowisko do planowania

– Zamykamy drugi rok pandemii dumni z tego co dokonał cały zespół American Airlines. Mieliśmy do czynienia z okresami dużego popytu na podróże, ale towarzyszyły nam również słabsze okresy z powodu nowych wariantów wirusa COVID-19. Taka nieprzewidywalność i zmienność stworzyły najbardziej wymagające środowisko do planowania w historii lotnictwa komercyjnego – podkreślił Doug Parker, ustępujący niebawem prezes American Airlines.

– Ostatecznie osiągnęliśmy sukces, odbudowując się szybciej niż jakiekolwiek inne linie lotnicze w Stanach Zjednoczonych. Jestem podekscytowany tym, co w przyszłości czeka Roberta Isoma, naszego nowego prezesa. Mamy nadal do wykonania mnóstwo pracy, ponieważ trwa proces wychodzenia z pandemii. Nie mam jednak wątpliwości, że najlepsze lata są wciąż przed American Airlines – podsumował Parker.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Emirates, ANA, Japan Airlines, Air India odwołują loty do USA z powodu 5G

Prawo i polityka

Emirates, ANA, Japan Airlines, Air India odwołują loty do USA z powodu 5G

Mateusz Kieruzal 19 stycznia 2022

Czy 5G może uziemić niektóre samoloty? Amerykańscy przewoźnicy interweniują

Biznes i przemysł

Czy 5G może uziemić niektóre samoloty? Amerykańscy przewoźnicy interweniują

Łukasz Malinowski 18 stycznia 2022

Czy jest szansa na powrót American Airlines do Kraków Airport?

Pasażer i linie lotnicze

Czy jest szansa na powrót American Airlines do Kraków Airport?

Mateusz Kieruzal 14 stycznia 2022

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5