Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Mniej operacji lotniczych w Europie, duży wzrost ruchu do USA


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-12-07 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej/Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Mniej operacji lotniczych w Europie, duży wzrost ruchu do USA
fot. Aer Lingus
Średnia miesięczna operacji lotniczych w Europie spadła, ale przekroczyła 20 tys. i wyniosła w listopadzie 20 847 lotów dziennie – poinformowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, opierająca się na danych z Eurocontrol.
Najmniej pracowitym dniem była sobota 20 listopada, kiedy zanotowano 17 725 rejsów. Najbardziej pracowitym dniem w jedenastym miesiącu bieżącego roku był natomiast piątek 5 listopada. Wówczas odnotowano 23 857 lotów.

Tanie linie lotnicze Ryanair, mimo spadków, obsługiwały najwięcej rejsów, przy średniej liczbie 2105 lotów dziennie. Od 1 do 30 listopada bieżącego roku ruch między Europą a USA wzrósł o 20 proc. Ruch między Europą a Azją spadł natomiast o 31 proc.

Spośród najważniejszych przewoźników na Starym Kontynencie największy spadek operacji, w odniesieniu do 2019 roku, zanotowały British Airways. Narodowy przewoźnik Wielkiej Brytanii zanotował o 45 proc. mniej startów i lądowań niż przed dwoma laty. Niskokosztowe easyJet zrealizowały o 40 proc. mniej operacji, natomiast Lufthansa o 35 proc. Na tym tle trzeba docenić Ryanaira, który odnotował wzrost operacji o 4 proc.

Wśród pozostałych przewoźników największy spadek zanotowały Aer Lingus. Linie lotnicze z Irlandii zrealizowały w listopadzie o 47 proc. mniej startów i lądowań niż przed dwoma laty. Niskokosztowy Norwegian zrealizował o 45 proc. mniej operacji, natomiast Finnair o 43 proc. Tuż za nimi znalazły się Brussels Airlines i Polskie Linie Lotnicze LOT. Narodowi przewoźnicy Belgii oraz Polski odnotowali 40 proc. spadek operacji. Nieznacznie lepiej sytuacja wyglądała na Lotnisku Chopina, gdzie startów i lądowań było o 34 proc. mniej w odniesieniu do listopada 2019 roku.

Spośród kluczowych europejskich portów lotniczych najsłabiej wypadły Londyn-Gatwick i Londyn City Airport, gdzie statystyki były odpowiednio gorsze o 60 i 50 proc. Kiepsko dalej wyglądało to również w Manchesterze, gdzie operacji lotniczych było mniej o 49 proc. Z kolei w Rzymie-Fiumicino spadek był na poziomie 46 proc. Najwięcej powodów do optymizmu mają wciąż w Atenach, gdzie statystyki były już tylko o 11 proc. gorsze od tych sprzed dokładnie dwóch lat.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Nieznaczny spadek operacji lotniczych w Polsce

Infrastruktura i lotniska

Nieznaczny spadek operacji lotniczych w Polsce

Redakcja/inf. pras. 06 grudnia 2021

Prognozy Eurocontrol: Trzy scenariusze i ożywienie już w święta

Biznes i przemysł

Prognozy Eurocontrol: Trzy scenariusze i ożywienie już w święta

inf. pras 21 października 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5