Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Miliony euro dla CPK. Dofinansowanie z KE strategicznych projektów kolejowych


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-07-16 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Centralny Port Komunikacyjny

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Miliony euro dla CPK. Dofinansowanie z KE strategicznych projektów kolejowych
fot. PKP PLK
To dotychczas największa dotacja, jaką spółka Centralny Port Komunikacyjny pozyskała z UE. Komisja Europejska przyznała jej ponad 108 mln zł z instrumentu CEF Reflow. W ramach tej puli CPK otrzymała największe dofinansowanie spośród krajów Unii i ponad połowę dotacji dla projektów z Polski.
Fundusze w ramach instrumentu CEF „Connecting Europe Facility” („Łącząc Europę”) służą do finansowania projektów infrastrukturalnych dotyczących transportu, energetyki i telekomunikacji. Korzystając z dodatkowej puli – tzw. CEF Reflow – wnioski złożyły cztery podmioty z Polski : Centralny Port Komunikacyjny, PKP Polskie Linie Kolejowe, Zarząd Morskiego Portu Gdynia i Pomorska Kolej Metropolitalna. Łączna kwota tych aplikacji to ok. 365,5 mln zł.

Komisja Europejska ogłosiła w czwartek wyniki ostatniego konkursu CEF w obszarze transportu w perspektywie 2014-2020. Spółka CPK otrzymała ponad 108 mln zł, czyli ponad połowę środków przyznanych dla naszego kraju (łącznie ok. 212 mln zł). Zaplanowany budżet konkursu w skali Unii Europejskiej wynosił 160 mln euro, a finalnie został zwiększony do 307 mln euro. Polska uzyskała największe wsparcie spośród członków wspólnoty – 47 mln euro to prawie jedna trzecia planowanej puli. Największym beneficjentem została spółka CPK.

Dofinansowanie dotyczy dwóch następujących inwestycji CPK:
 
 • Prac projektowych dla tunelu dalekobieżnego KDP w Łodzi. Szacowana wartość tego projektu to 119 mln zł, a wysokość unijnego dofinansowania– 59,4 mln zł. Spółka CPK jest w przededniu podpisania umowy z wykonawcą, który złożył najkorzystniejszą ofertę w przetargu.

 • Prac studialnych dla odcinka dużych prędkości między Warszawą i Poznaniem (to część tzw. „igreka”). Budżet całego przedsięwzięcia (tzw. koszty kwalifikowane) to niespełna 99 mln zł, a kwota dofinansowania – ponad 49,5 mln zł. Dla fragmentu tego odcinka (Warszawa-Łódź) opracowywane jest już studium wykonalności.

  – To doskonała wiadomość dla całej Polski. Konkurencja w ramach CEF Reflow była bardzo duża, więc decyzja Komisji Europejskiej dodatkowo podkreśliła wagę projektów CPK. Interpretujemy te wyniki jako sygnał z UE, że CPK to inwestycja wiarygodna, potrzebna i dobrze przygotowana – podkreślił wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. – Na dwie zgłoszone inwestycje CPK trafi w sumie ponad połowa puli dla Polski i największa część środków dostępnych dla krajów Unii. To pokazuje czarno na białym, że za granicą istnieje świadomość, jak istotny jest to projekt dla całej Europy Środkowo-Wschodniej – dodał Horała. 

  Komisja Europejska oceniła aplikacje CPK najwyżej spośród wszystkich zgłoszonych polskich projektów, rekomendując pełną kwotę wsparcia wnioskowaną przez spółkę. Podczas Komitetu CEF propozycja KE została też zatwierdzona przez państwa członkowskie. Następnym krokiem będzie podpisanie dwóch umów o udzielenie dotacji (tzw. Grant Agreement). Oba dokumenty są już w przygotowaniu.

  – Ponad 47 mln euro: taka kwota może trafić na siedem polskich projektów kolejowych z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). To duży sukces naszego kraju. Polska znalazła się na pierwszym miejscu według wartości pozyskanego dofinansowania wśród wszystkich krajów, które ubiegały się o fundusze. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu zrealizujemy duże inwestycje infrastrukturalne – mówi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

  Po uruchomieniu kolejnych środków, w ramach tzw. CEF 2 (z nowej perspektywy UE na lata 2021-2027), spółka planuje złożyć wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 2 mld 250 mln zł. Będzie ona ubiegać się o unijne fundusze m.in. na kolejowe prace projektowe: dla węzła CPK, na roboty budowlane w tunelu dalekobieżnym KDP w Łodzi oraz na wykonanie projektów odcinków kolei dużych prędkości: z Łodzi do Wrocławia i z Sieradza do Poznania.

  Dotychczas spółka CPK pozyskała w ramach unijnego instrumentu CEF prawie 8 mln zł dofinansowania na prace przygotowawcze do budowy linii kolejowej w rejonie Jastrzębia-Zdroju, czyli fragmentu ponadgranicznej trasy Katowice – Ostrawa. Bruksela dofinansowuje też współpracę z SNCF (Koleje Francuskie) w sprawie standardów technicznych dla kolei dużych prędkości oraz wdrażania systemu KDP.

  Spółka CPK przygotowuje budowę 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i Centralnego Portu Komunikacyjnego. W sumie to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 1 800 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2034 r. Dla prawie 750 km z nich od ubiegłego roku trwają inwentaryzacje przyrodnicze, a obecnie rozstrzygane są przetargi i podpisywane umowy na studia wykonalności.

  Zakładana maksymalna prędkość eksploatacyjna na liniach kolejowych CPK to – w ramach pierwszego etapu inwestycji – 250 km/h. Możliwe będzie jej podniesienie w przyszłości (tzw. prędkość projektowa wyniesie 350 km/h), jeśli zaistnieje takie zapotrzebowanie ze strony przewoźników. Podstawowym założeniem całego programu jest możliwość dotarcia z większości dużych polskich miast do nowego lotniska i Warszawy w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.
 • Podziel się z innymi:

  facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  Polsko-japońskie rozmowy o współpracy infrastrukturalnej

  Infrastruktura i lotniska

  Polsko-japońskie rozmowy o współpracy infrastrukturalnej

  Redakcja/inf. pras. 14 lipca 2021

  CPK: Znamy wykonawców prac wstępnych dla KDP z Warszawy przez Łódź do Wrocławia

  Infrastruktura i lotniska

  CPK: Znamy wykonawców prac wstępnych dla KDP z Warszawy przez Łódź do Wrocławia

  Redakcja/inf. pras. 07 lipca 2021

  CPK: Michał Wrona odchodzi z zarządu

  Infrastruktura i lotniska

  CPK: Michał Wrona odchodzi z zarządu

  Łukasz Malinowski 06 lipca 2021

   

  Airbus: Latanie flotą mieszaną dla A320 i A380 zatwierdzone w Japonii

  Pasażer i linie lotnicze

  Airbus: Latanie flotą mieszaną dla A320 i A380 zatwierdzone w Japonii

  17 października 2021

  PLAY doleci wiosną do trzech kolejnych miast Skandynawii

  Pasażer i linie lotnicze

  PLAY doleci wiosną do trzech kolejnych miast Skandynawii

  17 października 2021

  Airbus: Trzeci i ostatni A380 dla All Nippon Airways dostarczony

  Pasażer i linie lotnicze

  Airbus: Trzeci i ostatni A380 dla All Nippon Airways dostarczony

  16 października 2021

  Volotea uruchomi dziewiątą krajową trasę z francuskiego Lille

  Pasażer i linie lotnicze

  Volotea uruchomi dziewiątą krajową trasę z francuskiego Lille

  16 października 2021

   

   

   

   

   

  Śledź nasze wiadomości:
  Zapisz się do newslettera:
  Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
  Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


  współpraca

   Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
  © ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5