Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Lotniska regionalne obsłużyły 13,7 mln pasażerów w I półroczu


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2019-08-22 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Związek Regionalnych Portów Lotniczych

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lotniska regionalne obsłużyły 13,7 mln pasażerów w I półroczu
fot. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka
Związek Regionalnych Portów Lotniczych zebrał statystyki ruchu pasażerskiego ogółem za pierwsze półrocze 2019 roku w trzynastu funkcjonujących w Polsce lotniskach regionalnych. Porty lotnicze zanotowały wzrost na poziomie 7,5 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.
Od początku stycznia do końca czerwca br. z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotnisk regionalnych skorzystało w sumie 13,7 mln podróżnych, to o ponad 950 tys. więcej (+7,5 proc.) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Było to najlepsze pierwsze półrocze w historii polskich portów regionalnych. Warto podkreślić, że w tym samym czasie średnia dynamika ruchu pasażerskiego w europejskich lotniskach wg ACI Europe wyniosła 4,4 proc.

W pierwszym półroczu 2019 roku we wszystkich czternastu polskich portach lotniczych obsłużono ponad 22,3 mln podróżnych. Z tego 62 proc. obsłużono w lotniskach regionalnych, a 38 proc. na Lotnisku Chopina w Warszawie.

W podsumowaniu polskie lotniska regionalne zostały podzielone na dwie grupy. W grupie 1 znalazły się porty, które rocznie obsługują powyżej jednego miliona pasażerów, a w grupie 2 obsługujące poniżej jednego miliona. W grupie 1 najwięcej pasażerów w pierwszym półroczu 2019 roku skorzystało z siatki połączeń lotniska w Krakowie, było ich 3,80 mln. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk z liczbą 2,46 mln podróżnych, trzecie były Katowice – 2,03 mln, następnie Wrocław– 1,64 mln, Modlin – 1,58 mln i Poznań – 1,03 mln. Liderem grupy 2 zostało lotnisko w Rzeszowie gdzie obsłużono 363 tys. pasażerów. Drugie miejsce zajął Szczecin z wynikiem ok. 290 tys. pasażerów – są to dane szacunkowe, następnie Bydgoszcz –196 tys., Lublin - 166 tys., Łódź - 111 tys., Olsztyn - 65 tys. i Zielona Góra – 11 tys.

Liderem wzrostu liczby pasażerów w grupie 1 w pierwszym półroczu bieżącego roku zostało lotnisko w Krakowie, gdzie obsłużono o 616 tys. osób więcej niż w tym samym okresie 2018 roku. Na drugim miejscu uplasował się Wrocław z przyrostem 145 tys. podróżnych, trzeci był Gdańsk z wynikiem 138 tys. Z kolei w grupie 2 najwięcej pasażerów przybyło w Olsztynie – prawie 13 tys., następnie w Łodzi – 10 tys., a na trzecim miejscu znalazł się Rzeszów, gdzie obsłużono o 8,3 tys. podróżnych więcej niż przed rokiem.

Największą dynamikę wzrostu ruchu pasażerskiego w grupie 1 odnotowano na lotnisku w Krakowie (+19,3 proc.). Kolejne miejsca zajęły: Wrocław (+9,6 proc.) i Gdańsk (+5,9 proc.). W grupie 2 liderem dynamiki wzrostu zostało lotnisko Olsztyn-Mazury (+26 proc.), drugie miejsce przypadło Łodzi (+10,1 proc.), a za nią uplasowała się Bydgoszcz (+3,7 proc.).

– W pierwszym półroczu bieżącego roku dynamika wzrostu ruchu pasażerskiego wyniosła 7,5 proc., w tym samym okresie ubiegłego roku było to 17 proc., więc widoczne jest wyraźne spowolnienie. Na ten stan rzeczy znaczący wpływ ma sytuacja w segmencie przewozów czarterowych. W tym sezonie biura podróży nie zwiększyły znacząco oferowania w porównaniu z zeszłym rokiem, a postawiły na maksymalizację efektu ekonomicznego. Rozwój ruchu czarterowego hamuje także brak samolotów na rynku spowodowany uziemieniem Boeingów 737 MAX 8. Szacuje się, że na krajowym rynku przewozów wakacyjnych brakuje od jednego do dwóch samolotów o pojemności do 200 foteli – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

W 2018 roku z siatki połączeń trzynastu polskich portów regionalnych skorzystało 28,1 mln podróżnych, to jest o ponad 3,7 mln więcej w porównaniu z 2017 rokiem. Był to najlepszy wynik w historii polskich portów regionalnych. Dynamika wzrostu ruchu wyniosła 15,3 proc. i była zdecydowanie wyższa od średniej dynamiki europejskich lotnisk, która według ACI Europe ukształtowała się na poziomie 6,1 proc. ZRPL prognozuje, że w 2019 roku suma ruchu pasażerskiego na lotniskach regionalnych zbliży się do wartości 30 mln podróżnych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Lotnisko w Poznaniu: 292 tys. obsłużonych pasażerów w lipcu

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko w Poznaniu: 292 tys. obsłużonych pasażerów w lipcu

Emilia Derewienko 21 sierpnia 2019

airBaltic: W lipcu aż 28 proc. wzrost

Pasażer i linie lotnicze

airBaltic: W lipcu aż 28 proc. wzrost

Piotr Bożyk 19 sierpnia 2019

Babimost: 146 pasażerów dziennie w lipcu. Drugi najlepszy wynik w historii

Infrastruktura i lotniska

Babimost: 146 pasażerów dziennie w lipcu. Drugi najlepszy wynik w historii

Aleksander Domański 16 sierpnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5