Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

LOT: Trent 1000 ciągle niesprawne. Dwa dreamlinery uziemione, dwa na przeglądach w Abu Zabi


Wstecz Dalej

Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2020-04-05 09:49
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

LOT: Trent 1000 ciągle niesprawne. Dwa dreamlinery uziemione, dwa na przeglądach w Abu Zabi
fot. Piotr Bożyk
Silniki Rolls-Royce Trent 1000 ciągle sprawiają problemy. Obecnie dwa Boeingi 787 LOT są uziemione. Cykl napraw może się dodatkowo wydłużyć przez koronawirusa – brytyjskie zakłady pracują bowiem w ograniczonym zakresie i skupiają się na obsłudze floty niezbędnej do przewozy towarów oraz maszyn wojskowych.
Z informacji przekazanych nam przez PLL LOT wynika, że w związku z wymaganą naprawą silników Rolls-Royce Trent 1000, obecnie z operacji wyłączone są dwa z piętnastu Boeingów 787 (o znakach rejestracyjnych: SP-LSF, SP-LRA). – Dodatkowo 2 z nasze maszyn przechodzą cykliczny przegląd strukturalny w Abu Zabi (SP-LRE, SP-LRG). Samoloty wrócą do swojej bazy w Warszawie po przeglądzie. Bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem – podkreśla LOT.

Brak dostępności wszystkich Dreamlinerów nie jest obecnie palącym problemem ze względu na minimalny ruch lotniczy. – Zgodnie z decyzją rządu polskiego o wstrzymaniu ruchu międzynarodowego z kraju, LOT zawiesił regularne połączenia lotnicze. Jedyne rejsy jakie są obecnie wykonywane to połączenia w ramach operacji #LOTdoDomu oraz specjalne przeloty Cargo. Na potrzeby tych działań wykorzystywana jest także flota Boeingów 787 Dreamliner LOT-u – przypomina przewoźnik.

Jeszcze pod koniec lutego Rolls-Royce zapewnił, że epidemia koronawirusa wywołującego chorobę COVID, nie powinna mieć wpływu na wyniki w bieżącym roku. Przedstawiciele spółki zapewniali wówczas, że dostawa silników szerokokadłubowych przebiega normalnie, a łańcuch dostaw nie został zakłócony.

Obecnie nie ma szczegółowych informacji na temat wpływu pandemii na działalność produkcyjną, ale firma w komunikacie z 27 marca poinformowała, że na kolejny tydzień znacznie ogranicza działalność i poświęci ten czas na usprawnienie procesów w celu przystosowania się do dłuższej działalności w zmienionych warunkach wynikających m.in. z konieczności zapewniania większego odstępu pomiędzy pracownikami. – Pozwoli nam to skoncentrować się na wspieraniu kluczowych klientów oraz operacji frachtu lotniczego – podkreśla Rolls-Royce.

Producent został także wskazany przez brytyjski rząd jako jeden z kluczowych dostawców dla wojska i ma nadal zapewniać sprawnie funkcjonowanie silników napędzających nie tylko wojskowe samoloty, ale także okręty. Trudno więc spodziewać się szczególnie istotnych wysiłków w zakresie napraw Trent 1000.

Ciężka sytuacja przewoźników lotniczych związana z silnikami Rolls-Royce’a trwa już od prawie dwóch lat i ma charakter globalny – trudności sprawiają zużywające się szybciej niż zakładał producent łopatki silnika. Jeszcze na początku tego roku 2019 liczono na to, że problem silników Trent 1000 zostanie rozwiązany do maja, ale tak się nie stało. Później pojawiały się kolejne daty. W dobie pandemii terminy nie są zbyt istotne, ale warto pamiętać, że ta kwestia, podobnie jak uziemienie MAXów, nie została rozwiązana. Na naprawy silników Trent 1000 Rolls-Royce wydał już 1,4 mld funtów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
American Airlines tnie letnie oferowanie. Kraków dopiero od roku 2021

Pasażer i linie lotnicze

American Airlines tnie letnie oferowanie. Kraków dopiero od roku 2021

Łukasz Malinowski 04 kwietnia 2020

Nie tylko Polacy. Ponad 800 obywateli innych państw skorzystało z #LOTdoDomu

Prawo i polityka

Nie tylko Polacy. Ponad 800 obywateli innych państw skorzystało z #LOTdoDomu

Łukasz Malinowski 03 kwietnia 2020

 

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

Biznes i przemysł

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

20 kwietnia 2020

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

Biznes i przemysł

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

20 kwietnia 2020

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

Pasażer i linie lotnicze

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

20 kwietnia 2020

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

Pasażer i linie lotnicze

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

20 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5