Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

List otwarty byłych ministrów transportu do premiera Morawieckiego


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2022-07-19 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras.

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

List otwarty byłych ministrów transportu do premiera Morawieckiego
fot. CPK
Elżbieta Bieńkowska, Cezary Grabarczyk, Marek Pol, Tadeusz Syryjczyk, Tadeusz Szozda, Marcin Święcicki, Maria Wasiak i Ewaryst Waligórski wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego list otwarty w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
"Byliśmy członkami kilku rządów wolnej Polski, zajmując się w nich polityką gospodarczą, w tym kwestiami infrastruktury transportowej. Zwracamy się do Pana w sprawie projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ten jeden z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski wzbudza zrozumiałe zainteresowanie opinii społecznej i niestety powoduje zaniepokojenie wśród wielu mieszkańców
naszego kraju i władz samorządów lokalnych. Budzi on także wiele kontrowersji i wątpliwości wśród specjalistów zajmujących się rozwojem infrastruktury transportowej" – zaznaczono na wstępie listu.

Według byłych ministrów transportu wielu ekspertów, w tym gremia naukowców zajmujących się rozwojem przestrzennym naszego kraju, wskazują na wady projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego związane z proponowanym układem nowej sieci kolejowej.

"Wielu specjalistów zwraca również uwagę na zmieniający się rynek lotniczy, m.in. w skutek pandemii i agresji Rosji na Ukrainę, i sytuację naszego narodowego przewoźnika, które stwarzają bardzo duże ryzyka dla projektu budowy nowego lotniska. Opinia publiczna do tej pory nie poznała wielu fundamentalnych informacji o projekcie CPK. Nie wykonano pogłębionych analiz alternatywnego rozwoju infrastruktury kolejowej i lotniczej w Polsce, które, wobec gigantycznych środków niezbędnych do realizacji CPK, byłyby szczególnie uzasadnione" – podkreślono w liście.

Według byłych ministrów transportu należy przypomnieć, że dotychczasowe decyzje dotyczące tego projektu ignorowały liczne głosy ekspertów zajmujących się rozwojem infrastruktury transportowej i rozwojem przestrzennym. "Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że po 1989 roku pomimo wielu zmian rządów udawało się utrzymać konsensus w obszarze rozwoju infrastruktury transportowej. Pomimo różnic kontynuowano poszczególne projekty i programy. Dało to bardzo dobre efekty między innymi w postaci sukcesu programu budowy autostrad i dróg ekspresowych. Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego realizowany bez uwzględnienia głosów różnych środowisk politycznych i ekspertów łamie ten konsensus" – apelują byli członkowie rządów.

"Polska potrzebuje rozwoju infrastruktury transportowej a polska kolej potrzebuje nowych, zakrojonych na szeroką skalę inwestycji. Powinny być one realizowane w ramach dobrze przemyślanych i korzystnych dla naszego kraju i społeczeństwa programów i projektów. Oczekujemy, że wszystkie informacje i ekspertyzy dotyczące CPK zostaną udostępnione opinii publicznej. Oczekujemy również przygotowania pogłębionej analizy alternatywnych wariantów rozwoju infrastruktury kolejowej i lotniczej, w tym dotyczącej możliwości rozwoju istniejących lotnisk Okęcie i Modlin" – podsumowano w liście do premiera Morawieckiego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CPK Osiedle: Spółka do relokacji dostanie nowe zadania?

Infrastruktura i lotniska

CPK Osiedle: Spółka do relokacji dostanie nowe zadania?

Redakcja/inf. pras. 15 lipca 2022

243 mln złotych strat CPK w 2021 roku. „Wydatki adekwatne do skali zadań"

Infrastruktura i lotniska

243 mln złotych strat CPK w 2021 roku. „Wydatki adekwatne do skali zadań"

Redakcja/inf. pras. 15 lipca 2022

Alstom: Pomożemy rozwijać polską KDP

Biznes i przemysł

Alstom: Pomożemy rozwijać polską KDP

Roman Czubiński 13 lipca 2022

 

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

Prawo i polityka

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

22 września 2022

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

Pasażer i linie lotnicze

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

22 września 2022

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

22 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5