Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Łask: Pas startowy na wojskowym lotnisku wydłużony


Wstecz Dalej

Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-05-08 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łask: Pas startowy na wojskowym lotnisku wydłużony
Polskie F-16 w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznegofot. Piotr Bożyk
Kończy się największa z prowadzonych w ostatnich latach inwestycji na łaskim lotnisku. Dzięki współpracy z Amerykanami pas startowy po jego rozbudowie będzie miał długość 3 tys. m, co zwiększy bezpieczeństwo i pozwoli przyjmować większe samoloty. Zaplanowane są już kolejne prace, które obejmą m.in. przygotowanie infrastruktury do systemu ILS.
Choć istniały plany przekształcenia go w port pasażerski, położone nieco na południe od Łasku lotnisko zachowało status wojskowego. Leżący na terenie gminy Buczek obiekt w ciągu ostatnich piętnastu lat był głęboko modernizowany. – W tym czasie wykonano szereg inwestycji na terenie stacjonowania 32. BLT: około 45 krajowych i 20 w ramach sojuszu [NATO] – mówi cz.p.o. kpt. Michał Kolad, oficer prasowy 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

100 mln zł na modernizację pasa startowego

Największą z nich jest będąca właśnie na ukończeniu modernizacja drogi startowej wraz z przebudową urządzeń pomocniczych. – Jej koszt to ok. 100 mln zł, a inwestorem jest 12. Terenowy Oddział Lotniskowy – mówi nasz rozmówca. Prace realizowane są we współpracy z amerykańskimi siłami powietrznymi. – Amerykanie zbudowali od podstaw dodatkową część pasa startowego, o długości 500 m – tłumaczy przedstawiciel Bazy. Pas ma więc obecnie długość 3 tys. m.

– Modernizacja i przedłużenie drogi startowej oraz przebudowa urządzeń pomocniczych pozwoli zwiększyć możliwości operacyjne lotniska pod względem przyjmowania większych i cięższych statków powietrznych. Dodatkowo wydłużenie drogi startowej poprawi warunki bezpieczeństwa podczas lotów – stwierdza Michał Kolad. Opisywane prace trwają od 2017 r. Jak informowała niedawno „Polska Zbrojna”, na ich czas stacjonujące w Łasku wielozadaniowe samoloty F-16 zostały przeniesione do Krzesin.

ILS pomoże lądować w trudnych warunkach

W najbliższym czasie na łaskim lotnisku mają ruszyć prace związane z przygotowaniem infrastruktury do potrzeb ILS (systemu nawigacyjnego wspomagającego lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widoczności) oraz z przebudową sieci wodno-kanalizacyjnej. Założonych już robót jest być może więcej, ale oficer prasowy 32. BLT zastrzega, że nie ma uprawnień do informowania o inwestycjach zaplanowanych przez armię Stanów Zjednoczonych Ameryki. Dodaje przy tym, że finansowanie inwestycji wykonywanych na terenie Bazy jest zróżnicowane w zależności od konkretnego zadania. – Inwestorem zadań realizowanych w ramach programu NATO Security Investment Program (NSIP) jest Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (ZIOTP) – wskazuje.

32. BLT powstała z przekształcenia dawnej 32. Bazy Lotniczej i 10. Eskadry Lotnictwa Taktycznego. 10. ELT od 2001 r. wyposażona była w samolothy MiG-21, a następnie w TS-11 Iskra. Od 2008 r. w Łasku stacjonują natomiast F-16.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wizz Air oficjalnie otworzył bazę w Krakowie

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air oficjalnie otworzył bazę w Krakowie

Emilia Derewienko 08 maja 2019

Baltona z nową strefą handlową na lotnisku w Montpellier

Biznes i przemysł

Baltona z nową strefą handlową na lotnisku w Montpellier

Aleksander Domański 08 maja 2019

Icelandair z planami poważnych zmian we flocie

Biznes i przemysł

Icelandair z planami poważnych zmian we flocie

Aleksander Domański 08 maja 2019

 

Lubuska linia 358. Rozkradziona studnia bez dna

Prawo i polityka

Lubuska linia 358. Rozkradziona studnia bez dna

24 września 2022

Fijoł (LOT): 2022 rok nie będzie rentowny

Biznes i przemysł

Fijoł (LOT): 2022 rok nie będzie rentowny

24 września 2022

Kąciki zabaw dla dzieci na lubelskim lotnisku

Pasażer i linie lotnicze

Kąciki zabaw dla dzieci na lubelskim lotnisku

24 września 2022

Vectron pojedzie 230 km/h!

Biznes i przemysł

Vectron pojedzie 230 km/h!

23 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5