Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Laser to nie zabawka. Rusza kampania Urzędu Lotnictwa Cywilnego


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-04-05 11:03
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Laser to nie zabawka. Rusza kampania Urzędu Lotnictwa Cywilnego
fot. Pixabay
Polskie lotnictwo postanowiło wypowiedzieć wojnę laserom, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów statków powietrznych, zwłaszcza podczas startu i lądowania. Zorganizowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego kampania społeczna „Laser to nie zabawka” ma uświadomić amatorów laserów, jak i świadków. – Chcemy podkreślić wagę rzeczy, które wydają się pozornie małe – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister infrastruktury, Mikołaj Wild.
Taka zabawa może skończyć się tragedią. Trzeba uświadomić ludziom konsekwencję praktyk oślepiania pilotów podczas startów i lądowań – mówili podczas czwartkowej (5 kwietnia) konferencji prasowej przedstawiciele ministerstwa, Urzędu Lotnictwa Cywilnego i policji. Kampania ma być realizowana poprzez plakaty „Laser to nie zabawka” na lotniskach, animację w środkach komunikacji miejskiej i spot internetowy.

Piotr Samson, prezes ULC-u podkreślił, że popularność zabaw laserem rośnie w miesiącach letnich. Najbardziej narażonym, z portów lotniczych w Polsce, jest lotnisko w Krakowie. Położone między pagórkami jest częstym celem amatorów zabaw laserem. W dalszej kolejności pod względem używalności lasera plasują się lotniska w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.

Statystyki zaczerpnięte z innych krajów pokazują, że kampania ma szanse odnieść sukces. Zarówno w Kanadzie, Wielkiej Brytanii jak i Stanach Zjednoczonych spadła bowiem liczba oślepień po wdrożeniu kampanii społecznej. Ogromne zadanie należy do ludzi – świadków takich zachowań, jak i policji. – Dla policji to ogromne wyzwanie, by znaleźć takiego człowieka. Każdy powinien informować o takiej osobie policji – mówił Piotr Samson.

Obecnie delikwent korzystający z lasera w celu przetestowania zabawki jest zagrożony grzywną w wysokości 500 zł. Cena ta jednak nie jest w stanie odstraszyć najbardziej zatwardziałych amatorów oślepiania pilotów. Dlatego też ULC postuluje wprowadzenie maksymalnego wymiaru grzywny w wysokości 100 tys. zł oraz możliwości pozbawienia wolności do roku czasu.

Z laserów na lotniskach najczęściej korzystają mężczyźni, w bardzo różnym wieku: od nastolatków po osoby dojrzałe. Zazwyczaj są to też osoby o niskiej świadomości konsekwencji. W dużej mierze to pasjonaci nowych technologii, którzy sprawdzają, co mogą zrobić z laserem.

– Lotnictwo to najbardziej innowacyjna gałąź transportu, która bardzo intensywnie się rozwija. W ciągu najbliższych 10 lat Polacy będą latać dwukrotnie więcej, rosną również zagrożenia związane z lotnictwem. Biorę udział w tej konferencji, żeby podkreślić wagę rzeczy, pozornie małych. Użycie lasera może doprowadzić do katastrof, zwłaszcza lotniczych. Nie tylko zamierzamy wesprzeć ULC, ale również wspierać wszystkie działania, które zapewnią bezpieczeństwo wszystkich naszych obywateli, korzystających z transportu lotniczego – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister infrastruktury i pełnomocnik ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, Mikołaj Wild.

O konieczności uświadomienia obywateli mówił także Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze. – Problem wydaje się istotnie niezauważalny – stwierdził, zaniepokojony.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
ULC ogłosił listę głównych przewoźników lotniczych w Polsce

Prawo i polityka

ULC ogłosił listę głównych przewoźników lotniczych w Polsce

Emilia Derewienko 03 kwietnia 2018

Lotnisko Chopina z certyfikatem ILS CAT III A

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko Chopina z certyfikatem ILS CAT III A

inf.pras./Redakcja 30 marca 2018

Polska i Sri Lanka podpisały umowę o transporcie lotniczym

Prawo i polityka

Polska i Sri Lanka podpisały umowę o transporcie lotniczym

Emilia Derewienko 19 lutego 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5