Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Kraków Airport planuje jak najszybszy powrót do realiów sprzed pandemii


Wstecz Dalej

Autor:

PAP MediaRoom

Data publikacji:
2022-01-29 07:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PAP Media Room

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków Airport planuje jak najszybszy powrót do realiów sprzed pandemii
fot. Kraków Airport
Po skrajnie trudnym dla całej branży lotniczej 2020 roku, przez kryzys wywołany wirusem COVID-19, Kraków Airport wychodzi na prostą. W zeszłym roku lotnisko zanotowało już 18 proc. wzrost liczby pasażerów, a w najbliższych miesiącach planowane są kolejne inwestycje w infrastrukturę i otwieranie nowych połączeń. We wrześniu krakowskie lotnisko będzie również gospodarzem prestiżowego szczytu ACI Customer Experience Global Summit.
Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport, na konferencji prasowej podsumowującej ostatnich 12 miesięcy funkcjonowania krakowskiego lotniska, zaznaczył, że stały one pod znakiem niestabilności związanej z kryzysem w całej branży turystycznej i lotniczej w drugim roku pandemii.

– Regres spowodowany COVID-19 najlepiej obrazują twarde dane: w 2020 roku, w którym wybuchła pandemia, obsłużyliśmy zaledwie 2,5 mln pasażerów, co stanowiło spadek w stosunku do najlepszego w historii ruchu lotniczego roku 2019 o ponad 5,8 mln podróżnych. Dzięki wysiłkom wszystkich osób zaangażowanych w funkcjonowanie krakowskiego lotnictwa, obsłudze, partnerom biznesowym, liniom lotniczym, powróciliśmy na ścieżkę wzrostu i w 2021 roku liczba pasażerów przekroczyła już 3 mln – powiedział prezes Radosław Włoszek.

Pandemia COVID-19 zastała krakowskie lotnisko w momencie dynamicznego rozwoju. Obiekt obsługiwał niemal 8,5 mln pasażerów rocznie, a ich liczba stale rosła. Port lotniczy otrzymywał kolejne nagrody i wyróżnienia, m.in. Best Airport by Size and Region, przyznawane przez Międzynarodową Radę Portów Lotniczych czy Airport Service Quality Awards, oparte na wskaźnikach zadowolenia pasażerów z poziomu świadczonych usług.

Z lotniska „Kraków - Balice” korzystają bowiem nie tylko turyści pragnący odwiedzić Kraków, znajdujący się w czołówce rankingów podróżniczych, ale również pasażerowie biznesowi, doceniający jego strategiczne położenie w sercu Europy Środkowo-Wschodniej.

5,4 mln pasażerów celem na 2022 rok

– Nasze wysiłki koncentrujemy obecnie na stopniowym powrocie do poziomu ruchu pasażerskiego sprzed wybuchu pandemii. Pamiętając o całej złożoności aktualnej sytuacji i możliwości wystąpienia niespodziewanych perturbacji zakładamy, że w 2022 roku obsłużymy 5,4 mln pasażerów, co stanowiłoby 65 proc. ich liczby w 2019 roku – dodał prezes Kraków Airport.

Podobnie jak przed pandemią, w 2021 roku pasażerowie najchętniej wybierali jako cel podróży takie państwa jak: Wielka Brytania, Włochy czy Niemcy. Szczególną popularnością cieszyły się następujące miasta: Londyn, Frankfurt, Oslo, Paryż, Warszawa, Amsterdam. Największy wzrost ruchu pasażerskiego dotyczył Turcji (przywrócenie lotów czarterowych), Chorwacji i Czarnogóry. Do siatki połączeń Kraków Airport powróciły bezpośrednie połączenia z Nowym Jorkiem i Helsinkami.

Radosław Włoszek przypomniał, że w 2022 roku Kraków Airport będzie kontynuować swój ambitny plan inwestycyjny. Obejmuje on m.in. rozbudowę płyty postojowej samolotów (PPS), której celem jest poprawa przepustowości płaszczyzny postojowej samolotów. W efekcie rozbudowy powstanie 15 nowych stanowisk postojowych, z których cztery będą mogły być wykorzystywane wymiennie jako dwa stanowiska dla szerokokadłubowych samolotów typu Boeing 787 Dreamliner, realizujących z krakowskiego lotniska połączenia transatlantyckie.

Nowe połączenia i szczyt ACI

Od sezonu letniego 2022 roku Wizz Air otwiera nowe połączenie #PROSTOzKRAKOWA do Dubaju. Do tego wyjątkowego miasta będzie można podróżować z Kraków Airport także dzięki liniom Flydubai. Od 15 kwietnia w Kraków Airport pojawią się też nowe linie lotnicze Lübeck Air, dzięki którym pasażerowie polecą do Lubeki w Niemczech. Od sezonu letniego 2022 roku Ryanair zapowiedział z kolei powrót połączenia Kraków - Norymberga.

We wrześniu 2022 roku Kraków Airport będzie gospodarzem szczytu ACI Customer Experience Global Summit. Przez trzy dni przedstawiciele międzynarodowej branży lotniczej będą debatować o innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie customer services. Jest to nie tylko wyraz uznania dla wysiłków krakowskiego lotniska w zapewnianiu pasażerom maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa, ale także element promocji zarówno Krakowa, jak i całej Małopolski.

– Lotnisko w Krakowie było już wielokrotnie nagradzane za wyznaczanie najwyższych standardów obsługi pasażerów i stawiane za wzór dla całego regionu. Mam nadzieję, że obecność ponad 500 ekspertów z całego świata na ACI Customer Experience Global Summit pozwoli wypracować innowacyjne rozwiązania, które pomogą globalnej branży lotniczej, jako sektorowi szczególnie dotkniętemu pandemią, szybko odbudować swój potencjał – podsumował Luis Felipe de Oliveira, dyrektor generalny ACI World.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Czy jest szansa na powrót American Airlines do Kraków Airport?

Pasażer i linie lotnicze

Czy jest szansa na powrót American Airlines do Kraków Airport?

Mateusz Kieruzal 14 stycznia 2022

Kraków: Grudzień słabszy od listopada. Ponad 3 mln pasażerów w 2021 roku

Pasażer i linie lotnicze

Kraków: Grudzień słabszy od listopada. Ponad 3 mln pasażerów w 2021 roku

Rafał Dybiński 05 stycznia 2022

Wizz Air ogłasza trzy nowe trasy z Polski

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air ogłasza trzy nowe trasy z Polski

Redakcja 22 grudnia 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5