Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Kraków Airport: Już 3 mln pasażerów. Rok lepszy niż zakładano?


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2022-06-24 15:50
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków Airport: Już 3 mln pasażerów. Rok lepszy niż zakładano?
fot. Kraków Airport
Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie obsłużył już w br. trzy miliony pasażerów. Symboliczny pasażer podróżował irlandzkimi liniami lotniczymi Ryanair do Birmingham. W tym roku małopolskie lotnisko zakładało, że odprawi łącznie 5,4 mln pasażerów, lecz szybko odradzający się popyt na podróże lotnicze, i coraz lepsze wyniki przewozowe, mogą spowodować, że ostateczna liczba pasażerów, którzy skorzystają z usług krakowskiego lotniska będzie większa.
Port lotniczy położony w podkrakowskich Balicach w rekordowym 2019 roku powitał trzymilionowego pasażera miesiąc wcześniej niż obecnie, w maju. W najgorszym w historii dla branży lotniczego 2020 roku Kraków Airport odprawił w całym roku mniej niż trzy miliony podróżnych. W roku ubiegłym pasażer, który okazał się być trzymilionowym podróżnym, którego obsłużył port lotniczy, zawitał na lotnisko dopiero w grudniu.

Małopolskie lotnisko jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło prawie 3,1 mln pasażerów. Rok wcześniej było to blisko 2,6 mln osób. W rekordowym dla branży lotniczej 2019 roku z oferty lotniska skorzystało ponad 8,4 mln podróżnych.

3 mln pasażerów

– Dzisiaj (tj. czwartek, 23 czerwca) w Kraków Airport o 10:55 symbolicznie powitaliśmy 3 milionowego pasażera w ilości obsłużonych pasażerów, od początku 2022. Dziękujemy za zaufanie tym wszystkim, którzy wybrali lotnisko w Krakowie-Balicach, jako początek swoich podróży. Mamy nadzieję, że wakacje spędzą Państwo spełniając swoje marzenia o podróżowaniu po całym świecie a turyści odwiedzający Kraków i Małopolskę nadal wzmacniać będą potencjał naszego regionu – oświadczył Radosław Włoszek prezes zarządu Kraków Airport.


W obowiązującym letnim rozkładzie lotów krakowskiego lotniska znajdują się 43 połączenia do 99 miast w 33 krajach. Oferuje je 20 linii. Są to zarówno przewoźnicy tradycyjni, jak i niskokosztowi.

– W wakacyjnej siatce połączeń bezpośrednich mamy Bułgarię, Chorwację, Cypr, Gruzję, Grecję, Izrael, Włochy, Maltę, Czarnogórę, Maroko, Portugalię, Hiszpanię, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz rejsy krajowe np. do Gdańska czy Olsztyna-Mazur i Bydgoszczy. Wszystkie te kierunki cieszą się ogromną popularnością – mówi w rozmowie z Rynkowi Lotniczemu rzeczniczka Kraków Airport, Natalia Vince.

Wyniki z miesiąca na miesiąc coraz lepsze

W styczniu z oferty połączeń krakowskiego lotniska skorzystało 323 288 pasażerów, czyli o 37 proc. mniej w stosunku do stycznia 2019 r. Jest to natomiast wzrost o 495 proc. w stosunku do stycznia 2021 r. W drugim miesiącu roku przez port lotniczy przewinęło się 398 278 podróżnych. Było to o 23 proc. mniej w stosunku do rekordowego lutego 2019 r., ale aż o 1105 proc. więcej w stosunku do lutego zeszłego roku. W marcu z portu lotniczego im. Jana Pawła II skorzystało 476 609 chętnych. Jest to o 21 proc, mniej w stosunku do marca 2019 r., ale już o 1126 proc. więcej w porównaniu z marcem ubiegłego roku. W kwietniu lotnisko obsłużyło 593 515 pasażerów, czyli o 12 proc. mniej w stosunku do kwietnia 2019 roku. W piątym miesiącu roku z portu lotniczego skorzystało 681 275 osób jest to wzrost o 778 proc, w stosunku do maja 2021 r., a tylko o 9 proc. mniej w stosunku do maja w 2019 r.

Wszystko wskazuje więc na to, że prognozowane na ten rok 5,4 mln pasażerów nie jest już aktualne. Na szczęście liczbę tą będzie trzeba zwiększyć.

Zimą nowe loty do Tuluzy i Poznania

Linie lotnicze Ryanair uruchomią w najbliższym sezonie zimowym dwie nowe trasy z Krakowa w tym jedną krajową. Bezpośrednie połączenie do Poznania realizowane będzie cztery razy w tygodniu. Wyloty z małopolskich Balic zaplanowano w poniedziałki o godz. 6:50, czwartki o godz. 20:55, soboty o godz. 7:20 oraz w niedziele o godz. 21:40. Starty ze stolicy Wielkopolski wyznaczono natomiast na godz. 8:15 w poniedziałki, 22:20 w czwartki, 5:55 w soboty oraz 20:15 w niedziele. Przewidywany czas rejsu to godzina.

– Poznań z Krakowem łączą bliskie relacje miast biznesowych, nastawionych na szybki i nowoczesny rozwój gospodarczy. To także szansa dla rozwoju turystyki w Małopolsce i Wielkopolsce - dwóch regionów o bogatym dziedzictwie kulturowym – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Niskokosztowiec z Irlandii ponadto doleci także ze stolicy Małopolski do francuskiej Tuluzy. Rejsy będą odbywać się dwa razy w tygodniu, we wtorki i soboty. Inauguracyjny rejs odbędzie się 1 listopada.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kraków: Dobre wyniki w marcu. Już ponad milion pasażerów od początku roku

Infrastruktura i lotniska

Kraków: Dobre wyniki w marcu. Już ponad milion pasażerów od początku roku

redakcja 01 kwietnia 2022

Kraków Airport wciąż bez nowego pasa? NSA uchyla skargę kasacyjną

Prawo i polityka

Kraków Airport wciąż bez nowego pasa? NSA uchyla skargę kasacyjną

Mateusz Kieruzal 31 marca 2022

Lotnisko i kolej: mariaż nie zawsze udany

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko i kolej: mariaż nie zawsze udany

Paweł Rydzyński 26 grudnia 2021

 

Wrocław Airport: Będzie 2,5 mln pasażerów w tym roku

Infrastruktura i lotniska

Wrocław Airport: Będzie 2,5 mln pasażerów w tym roku

08 sierpnia 2022

Strefa Ciszy też w pociągach Dart i Flirt

Pasażer i linie lotnicze

Strefa Ciszy też w pociągach Dart i Flirt

08 sierpnia 2022

Air Canada odebrała 40. i ostatniego B737 MAX

Biznes i przemysł

Air Canada odebrała 40. i ostatniego B737 MAX

08 sierpnia 2022

Air Serbia chce latać na Kubę

Pasażer i linie lotnicze

Air Serbia chce latać na Kubę

08 sierpnia 2022

Ryanair i Słowenia wrócą do rozmów o lotach

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair i Słowenia wrócą do rozmów o lotach

08 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5