Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Kraków Airport: Jedyna taka straż


Wstecz Dalej

Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2018-09-30 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Łukasz Malinowski/ Kraków Airport

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków Airport: Jedyna taka straż
Fot. Jacek Krawczyk/ Kraków Airport
Kraków Airport: Jedyna taka straż
Kraków Airport: Jedyna taka straż
Kraków Airport: Jedyna taka straż
Kraków Airport: Jedyna taka straż
Kraków Airport: Jedyna taka straż
Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnica krakowskiego lotniska jako jedyna w Polsce włączona jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Oznacza to, że strażacy z Balic podejmują interwencję także poza obszarem samego portu.
Podstawowym zadaniem Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej (LSRG) jest zabezpieczanie wszystkich operacji lotniczych wykonywanych na krakowskim lotnisku. Na co dzień strażacy, oprócz utrzymywania gotowości, zabezpieczają tankowania samolotów, zajmują się neutralizacją paliwa, jeśli dojdzie do jego wylania, a zimą usuwają sople czy nawisy śnieżne z dachów. Od stycznia 2016 roku mogą także podejmować działania poza terenem lotniska, co jest rozwiązaniem wyjątkowym w skali kraju.

– Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza w Kraków Airport jest jedyną lotniskową strażą pożarną włączoną do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Zdecydowaliśmy się na włączenie przede wszystkim ze względu na fakt, że udział w tego typu akcjach przyczynia się do lepszej współpracy różnych podmiotów KSRG, także w przypadku ewentualnego zagrożenia na terenie portu lotniczego – mówi Monika Pabisek ze służb prasowych lotniska.

Terenem działania jednostki LSRG jest teren krakowskiego lotniska, jednak w przypadkach koniecznych, po zadysponowaniu przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej (PSP), LSRG może podjąć działania obejmujące np. odcinek drogi wojewódzkiej nr 774 przebiegający wzdłuż krakowskiego lotniska, część obwodnicy A4, jak również zlokalizowane w pobliżu obiekty. Działania lotniskowych strażaków są więc ograniczone do najbliższej okolicy portu.

Niemal sto interwencji poza lotniskiem

Przedstawiciele krakowskiego lotniska podkreślają, że możliwość współpracy z kolegami z PSP daje możliwość stałego doskonalenia i w połączeniu z zaangażowaniem wielu pracowników LSRG także w działalność ochotniczych straży pożarnych przekłada się na lepsze zabezpieczenie samego lotniska. – Dotychczasowe doświadczenia potwierdzają, że Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza stanowi ważne ogniwo w systemie bezpieczeństwa powiatu krakowskiego. Włączenie w struktury KSRG potwierdza wysoki poziomu przygotowania LSRG do działań ratowniczo-gaśniczych oraz spełnienia wymogów operacyjno-technicznych. Dziękuję Panu Prezesowi i Panu Komendantowi LSRG za udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych w ramach KSRG w latach 2016-2018 – podkreśla mł. bryg. Artur Nosek, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Od włączenia LRSG do KSRG w roku lotniskowi strażacy wyjechali do działań poza terenem lotniska w sumie 96 razy. W większości były to interwencje na fragmencie autostrady A4 będącym bezpośrednim dojazdem do krakowskiego lotniska. Strażacy brali także udział w zdarzeniach na terenie okolicznych sołectw m.in. pomogli ugasić pożar budynku mieszkalnego w miejscowości Budzyń – strażacki samochód gaśniczy skierowany do tej akcji skutecznie zasilił w wodę jednostki ochotniczych straży pożarnych, które wyposażone są w mniejsze zbiorniki na wodę

Do akcji ratowniczo-gaśniczych poza terenem lotniska wyznaczony jest jeden zastęp w obsadzie 2-3 strażaków-ratowników. W zależności od potrzeb wykorzystywane są samochody Nissan Navara, Scania ratownictwa technicznego lub GCBA 10/50 Barracuda 6x6 – czyli ciężki samochód gaśniczy, który ma zbiorniki o pojemności 10 tys. litrów wody i 1,2 tys. litrów środka pianotwórczego.

– Współpraca w ramach KSRG dostarcza nam możliwości doskonalenia współdziałania z państwowymi i ochotniczymi jednostkami straży pożarnych jak również zespołami krakowskiego pogotowania ratunkowego oraz policji zarówno w ramach ćwiczeń, jak i podczas konkretnych zdarzeń, co wprost przekłada się na operacyjne zabezpieczenie Kraków Airport – zaznacza Roman Kielin, Komendant Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej.

Nowe porozumienie o współpracy

Dobra współpraca pomiędzy strażakami a służbą lotniczą sprawiły, że 30 sierpnia tego roku podpisano kolejne porozumienie pomiędzy Kraków Airport a Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie w sprawie realizacji zadań ratowniczych Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej (LSRG) w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego (KSRG) przez kolejne lata –do 31 grudnia 2024 r.

– Dzięki podpisanemu porozumieniu, strażacy z Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej w Kraków Airport, przez kolejne pięć lat będą kontynuowali współpracę z państwowymi i ochotniczymi jednostkami straży pożarnych. Decyzja o włączeniu w struktury KSRG jest wyróżnieniem dla lotniskowej straży pożarnej oraz zobowiązaniem do niesienia pomocy w sposób sprawny i profesjonalny również w sąsiedztwie portu lotniczego – zaznacza Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Koniec zmiany czasu to kolosalny problem dla lotnictwa

Prawo i polityka

Koniec zmiany czasu to kolosalny problem dla lotnictwa

Łukasz Malinowski 29 września 2018

Kraków Airport: Nowy przewoźnik otwiera nowe połączenie

Biznes i przemysł

Kraków Airport: Nowy przewoźnik otwiera nowe połączenie

Emilia Derewienko 14 września 2018

Nowe połączenia z krakowskiego lotniska

Pasażer i linie lotnicze

Nowe połączenia z krakowskiego lotniska

Emilia Derewienko 10 września 2018

 

Lubuska linia 358. Rozkradziona studnia bez dna

Prawo i polityka

Lubuska linia 358. Rozkradziona studnia bez dna

24 września 2022

Fijoł (LOT): 2022 rok nie będzie rentowny

Biznes i przemysł

Fijoł (LOT): 2022 rok nie będzie rentowny

24 września 2022

Kąciki zabaw dla dzieci na lubelskim lotnisku

Pasażer i linie lotnicze

Kąciki zabaw dla dzieci na lubelskim lotnisku

24 września 2022

Vectron pojedzie 230 km/h!

Biznes i przemysł

Vectron pojedzie 230 km/h!

23 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5