Europejski producent wystawił na sprzedaż sześć samolotów wyprodukowanych dla malezyjskich linii Air Asia, jednego z jego największych klientów, po tym, jak ten zrezygnował z dostawy – podaje Agencja Reutera. Ten ruch jest oznaką pogłębiającego się kryzysu w branży lotniczej, spowodowanego pandemią koronawirusa.
Analitycy ostrzegają, że takich prób sprzedaży „niechcianych samolotów” będzie więcej. Podobnie jak inne linie lotnicze, które są zmuszone do szukania oszczędności po okresie zastoju i uziemienia floty, AirAsia zapowiedziała już, że w tym roku nie będzie potrzebować więcej samolotów.
Producenci odrzutowców nalegają zazwyczaj, aby linia lotnicza odebrała zamówione wcześniej i już zbudowane samoloty. Większość linii lotniczych boryka się z problemami finansowymi i niechętnie przyjmuje dostawy. Sam Airbus ma już 60 zbudowanych samolotów, których nie jest w stanie dostarczyć, częściowo ze względów logistycznych.
Airbus nie chciał zdradzić szczegółów transakcji, podobnie jak największy tani przewoźnik azjatycki. Według źródeł Agencji Reutera, Airbus zaoferował cztery samoloty A320neo i dwa A321neo. Kupujący będzie mógł odebrać odrzutowce z Francji lub Niemiec w czerwcu, wraz z opcjonalnym wyposażeniem pokładowym zamówionym przez AirAsia.
Sytuacja linii jest zresztą trudna. Współzałożyciel AirAsia, Tony Fernandes, przyznał w kwietniu, że grupa nie ma przychodów, a 96 proc. jej floty jest uziemiona. Dodał jednak, że „AirAsia jest silna i pozostaje mocno skoncentrowana na przyszłości”. Połączenie AirAsia z przynoszącym straty państwem Malaysia Airlines miało być jedną z opcji uratowania przewoźnika.
Airbus stoi obecnie w obliczu ryzyka, że wszelkie oferty obniżki ceny będą stanowić precedens dla przyszłej sprzedaży odrzutowców. I choć kupujących jest obecnie mało, niektórzy przewoźnicy chętnie skorzystają z okazji – wśród nich Ryanair, który jest głównie klientem Boeinga – zapowiedział, że ten czas to dobry moment na zakup odrzutowców. Podobnie Wizz Air, który chce wziąć nowe samoloty.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.