Linie lotnicze Smartwings i zależne od nich Czech Airlines, kupią tureckie Pegasus Airlines. Przejęcie czeskiego przewoźnika, o którego zabiegały Polskie Linie Lotnicze LOT, zostało potwierdzone w komunikatach prasowych obu zainteresowanych transakcją stron.
Według serwisu "Investing.com" Pegasus Airlines zainwestują 154 mln euro. Po sfinalizowaniu transakcji i uzyskaniu wszystkich niezbędnych regulacji flota tureckiego przewoźnika powiększy się o 47 samolotów. Aktualnie wykorzystuje do operacji 127 maszyn, których średni wiek nie przekracza pięciu lat. Są to głównie airbusy z rodziny A320 i boeingi 737.
– Stawialiśmy sobie ambitne cele w 2005 roku i łącząc siły z Czech Airlines oraz Smartwings, otwieramy nowy rozdział w naszej drodze rozwoju – podkreślił Güliz Öztürk, prezes Pegasus Airlines. – Jesteśmy przekonani, że Pegasus Airlines to idealny akcjonariusz dla Czech Airlines i Smartwings, który zapewni milionom pasażerów, korzystających z jego sieci nowe korzyści, lepszą komunikację i radość z podróży – dodał Jiří Šimáně, akcjonariusz Czech Airlines i współzałożyciel Smartwings.
Pegasus Airlines latają aktualnie do ponad 140 miejsc docelowych, w tym do Pragi. Rejsy między czeską stolicą a Stambułem, który jest macierzystym portem niskokosztowca z Azji Mniejszej, kosztują mniej niż 1000 koron.
O potencjale przejęcia Smartwings pisaliśmy pod koniec listopada. Wówczas Dominik Sipiński, redaktor naczelny portalu ch-aviation komentował: „LOT nie musi nikogo przejmować. Jeśli Smartwings okazałby się zbyt trudny, albo zbyt kosztowny, to można by było go odpuścić, ale wtedy pojawia się pytanie, kto go przejmie. Mając to na uwadze, przejęcie Smartwings może być elementem strategii obronnej LOT i uniemożliwić pojawienie się w regionie innego konkurencyjnego gracza”.
– Dobrze, że LOT szuka okazji, by wzmocnić swoją pozycję w naszej części Europy. Szkoda zatem, że do Pragi wejdzie konkurencja i że kto inny będzie się rozwijał na południe od nas. Rynki, na których obecne są Smartwings przydałyby się nam z punktu widzenia budowy lotowskiego hubu w CPK – przyznał z kolei Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Dodaje przy tym, że w biznesie nie zawsze trzeba robić wszystko za każdą ceną. – Sądzę zatem, że kiedy warunki przestały być racjonalne, LOT powiedział pass. Gdybyśmy nie tracili czasu w ubiegłym roku na bezsensowne przepychanki personalne w LOT i wówczas przeprowadzili transakcję nie wyrósłby nam nowy rywal zainteresowany czeskim przewoźnikiem – podkreślił Furgalski.
W całym 2024 r. linie lotnicze
Smartwings przewiozły 6,5 miliona pasażerów na trasach regularnych i czarterowych, co stanowiło wzrost o 20,1% rok do roku. Pod względem liczby przewiezionych pasażerów Smartwings przekroczył poziom sprzed pandemii o 16,3%. Kolejne 1,85 mln pasażerów zostało przewiezionych na trasach obsługiwanych dla innych przewoźników w ramach umów ACMI. Z usług grupy lotniczej Smartwings skorzystało łącznie 8,3 miliona pasażerów.
4,3 mln pasażerów poleciało na pokładach Smartwings z czeskich lotnisk , co stanowiło wzrost o 18,2% rok do roku . Firma oferowała loty z 6 czeskich lotnisk (Praga, Brno, Ostrawa, Pardubice, Karlowe Wary, Czeskie Budziejowice). Oprócz Czech Smartwings obsługiwał również loty z Polski, Słowacji, Węgier, Niemiec, Portugalii i Wysp Kanaryjskich. Samoloty czeskiego przewoźnika latały m.in. dla Eurowings, Sunwing, Air Transat, Binter, Spice jet, flydubai, Transavia, Israir.
Przychody Smartwings zbliżają się zapewne do ok. 1 mld euro w skali roku. Największa część wpływów, ok. 40 proc., pochodzi z działalności czarterowej.