Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Kolejny korzystny wyrok dla Ryanaira


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-02-28 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Ryanair

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kolejny korzystny wyrok dla Ryanaira
fot. Piotr Bożyk
Niskokosztowe linie lotnicze z Irlandii z zadowoleniem przyjęła orzeczenie  sądu z Dublina przychylające się do linii obrony przewoźnika, która zakłada, że rekompensaty z tytułu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady potocznie zwanego EU261 nie przysługują klientom, których loty zostały opóźnione/odwołane z powodu wewnętrznych strajków w Ryanairze, gdyż te pozostają poza kontrolą linii lotniczej.
Nie pierwszy taki wyrok

W zeszłym roku Ryanair utworzył specjalny dział, który rozpatruje wnioski o odszkodowania w ciągu 10 dni roboczych. Jak chwalą się same linie – najszybciej na rynku. Jednak konsekwentnie przewoźnik nie zgadza się na płacenie podróżnym poszkodowanym w wyniku strajków wewnątrz spółki. Powód jest oczywisty – pieniądze.

Wyniki przewoźnika nie są zadowalające. W ostatnim kwartale zeszłego roku Irlandczycy po raz pierwszy od początku 2014 zanotowali straty. Niewielkie, ale jednak. Linie są więc żywo zainteresowane znalezieniem rozwiązań pozwalającym im polepszenie sytuacji finansowej firmy. O tym ile mogą kosztować odszkodowania, świadczy fakt, że Lufthnasa  wypłaciła około pół miliarda euro rekompensat swoim klientom w zeszłym roku. A przecież tej linii protesty pracownicze nie dotknęły w takim stopniu jak Ryanaira.

– To orzeczenie jest zgodne z wyrokami sądów w Barcelonie, Badajoz, Orense i Pontevedra w Hiszpanii. Ryanair w pełni przestrzega wszelkich przepisów wynikających z EU261 i na wszystkie wnioski odpowiada w ciągu 10 dni – skomentował sprawę Kenny Jacobs dyrektor marketingu Ryanaira. 

Skuteczna obrona

– Dotychczas jedyne pole do interpretacji prawa do tego odszkodowania dawało przewoźnikom pojęcie „nadzwyczajnej okoliczności strajku”. Nie było jasno określone, czym ta okoliczność dokładnie jest, ale obecnie, dzięki wyrokowi Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) jest już jasno wskazane, że strajk zorganizowany – taki jak np. aktualny strajk linii Ryanair, czyli zapowiedziany strajk związków zawodowych – wyklucza pojęcie „nadzwyczajnych okoliczności” – tłumaczyła nam mec. Elżbieta Tyszka, główny prawnik GIVT Legal platformy technologicznej GIVT, pomagającej pasażerom linii lotniczych w uzyskaniu odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. – W rozumieniu wyroku TSUE, w przypadku strajku zorganizowanego linia lotnicza ma czas na zmianę siatki połączeń i doprowadzenia do tego, aby loty się odbyły – dodała mecenas.

Jak się okazuje, nie jest tak, że wyrok europejskiego trybunału zamknął sprawę. Sądy poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej już wielokrotnie orzekały, że rekompensata z tytułu UE261 nie należy się pasażerom, których lot zostały odwołane w wyniku strajków. Uznano, że anulowanie lotów były poza kontrolą Ryanaira, więc nie ma podstaw do wypłacenie odszkodowań.

– Wyroki trybunału europejskiego muszą być przede wszystkim uwzględnianie przez państwa. To w ich gestii jest stworzenie prawa zgodnego z tymi orzeczeniami. Z sądami krajowymi sprawa ma się nieco inaczej. Choć powinny orzekać zgodnie z linią orzeczniczą trybunału, to nie zawsze tak jest. Kwestią, którą podnosi Ryanair, jest brak zasadności podejmowania strajku. Linia wykazuje, że płace i ogólnie warunki pracy nie odbiegają od tego, co oferują inni przewoźnicy na terenie Unii. Sąd również bierze to pod uwagę. Każda sprawa jest inna. Najważniejszy jest stan faktyczny. Dlatego sądy nie muszą za każdy razem orzekać w ten sam sposób, zgodny z wyrokiem trybunału – wytłumaczyła nam adwokat Jadwiga Stryczyńska, ekspert prawa lotnicze WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr spółka komandytowa.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ryanair poleci z Krakowa do Palermo

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair poleci z Krakowa do Palermo

Emilia Derewienko 27 lutego 2019

Ryanair kończy współpracę z Air Europa

Biznes i przemysł

Ryanair kończy współpracę z Air Europa

Emilia Derewienko 25 lutego 2019

Ryanair i Wizz Air ukarane we Włoszech za politykę bagażową

Prawo i polityka

Ryanair i Wizz Air ukarane we Włoszech za politykę bagażową

Emilia Derewienko 22 lutego 2019

 

UIA powitały pierwszego Embraera 195

Biznes i przemysł

UIA powitały pierwszego Embraera 195

15 marca 2019

Nowy/stary prezes Polskiego Holdingu Hotelowego

Biznes i przemysł

Nowy/stary prezes Polskiego Holdingu Hotelowego

15 marca 2019

ACI: Światowy ranking lotnisk za 2018 rok

Infrastruktura i lotniska

ACI: Światowy ranking lotnisk za 2018 rok

15 marca 2019

Ryanair: Z Gdańska do Göteborga, Kopenhagi i Hamburga

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair: Z Gdańska do Göteborga, Kopenhagi i Hamburga

15 marca 2019

Ryanair zaoferuje loty do Armenii? Trwają negocjacje

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair zaoferuje loty do Armenii? Trwają negocjacje

15 marca 2019

Dwa nowe kierunki Wizz Air z Katowic

Pasażer i linie lotnicze

Dwa nowe kierunki Wizz Air z Katowic

14 marca 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5