Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Kolejne opóźnienie przy budowie Berlin Brandenburg


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2017-08-08 13:57
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kolejne opóźnienie przy budowie Berlin Brandenburg
fot
Berlin Brandenburg Airport uruchomione zostanie najprawdopodobniej dopiero jesienią 2019 roku. O ile testy i kontrole wypadną pozytywnie. Pierwotnie port miał zostać uruchomiony w 2011 roku, ale termin ten wciąż jest przesuwany ze względu na liczne usterki.
Niemiecki tygodnik „Bild am Sonntag”, powołując się na poufną dokumentację, podał, że do września 2018 roku potrwają prace budowlane na terenie terminala pasażerskiego. Kontrole i testy potrwają zaś do jesieni 2019 roku. Jeśli wypadną pozytywnie – lotnisko, po 8 latach od pierwotnie wyznaczonego terminu, zostanie uruchomione.

Termin podany przez tygodnik jest zgodny z tym, co kilka miesięcy temu przyznał nadburmistrz Berlina Michael Muller, wskazując 2019 rok jako najbardziej realny termin oddania lotniska do użytku.

„Bild am Sonntag” podaje, że termin zostanie dotrzymany, jeśli prace na lotnisku przyspieszą. Obecnie na terenie lotniska niewiele się dzieje, ponieważ zarząd zajęty jest poszukiwaniem firm, które byłyby w stanie bezwzględnie dotrzymać terminów i wywiązać się z niezbędnych prac.

Berlińskie lotnisko okrzyknięto już najbardziej pechową budową powojennych Niemiec. Pierwotnie port miał zostać uruchomiony w 2011 roku, ale seria awarii, błędów i skandali opóźniła jego uruchomienie, a sama budowa trwa już od 10 lat. Początkowo przeznaczono na nią 2,5 mld euro. Ostatnie szacunki mówią już o 6,5 mld euro. Niemieckie media oceniają jednak, że ostateczny koszt lotniska może sięgnąć nawet 8-10 mld euro. Warto przy tym dodać, że każdy miesiąc postoju inwestycji to 20 mln euro kosztów za prąd i klimatyzację, ochronę oraz utrzymanie infrastruktury.

Nowe lotnisko obliczone jest na obsługę 27 mln pasażerów rocznie. Już teraz wiadomo jednak, że pojemność portu będzie zbyt mała, aby obsłużyć cały ruch pasażerski, szacowany na nawet 37 mln. Jeśli lotnisko zostanie uruchomione w przyszłym roku, będzie to trzeci co do wielkości port lotniczy w Niemczech, zaraz po Frankfurcie nad Menem i Monachium.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
GoEuro: Lotnisko Chopina na 17. miejscu najlepiej skomunikowanych lotnisk Europy

Infrastruktura i lotniska

GoEuro: Lotnisko Chopina na 17. miejscu najlepiej skomunikowanych lotnisk Europy

Emilia Derewienko 07 sierpnia 2017

Najlepsze lotniska świata znajdują się w Azji

Infrastruktura i lotniska

Najlepsze lotniska świata znajdują się w Azji

Justyna Urbaniak 05 sierpnia 2017

Olbrzymie kolejki na lotniskach. To efekt wzmocnienia granic strefy Schengen

Pasażer i linie lotnicze

Olbrzymie kolejki na lotniskach. To efekt wzmocnienia granic strefy Schengen

Justyna Urbaniak 02 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5