Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

KLM zbuduje pierwsze w Europie zakłady produkujące biopaliwa


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-06-01 07:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ altair.com.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

KLM zbuduje pierwsze w Europie zakłady produkujące biopaliwa
fot. Piotr Bożyk
Narodowy przewoźnik Holandii, linie KLM, wspólnie z dwoma przedsiębiorstwami z sektora paliwowo-energetycznego – SkyNRG i SHV – zadecydowały o budowie pierwszych w Europie zakładów, które będą produkować 100 tys. t zrównoważonej nafty lotniczej, 15 tys. t bioLPG (produkt uboczny) i benzynę ciężką. Zakłady powstaną w 2022, w Delfzijl w północno-wschodniej Holandii. Amsterdamskie lotnisko Schiphol również planuje zainwestować w rozwój tego obiektu.
Koncern SkyNRG jest inicjatorem projektu, a KLM i SHV w przyszłości staną się głównymi odbiorcami produktów zakładów. KLM zobowiązały się, że przez 10 lat od rozpoczęcia produkcji będą kupowały po 75 tys. t nafty rocznie, dzięki czemu obniżą emisję CO2 o 200 tys. t rocznie. SHV Energy, światowy lider w dystrybucji LPG, również zainwestuje w obiekt i będzie odbiorcą wyprodukowanego bioLPG.

Surowcami używanymi do produkcji będą dające się wykorzystać pozostałości i odpady naturalne, takie jak m.in. zużyty olej kuchenny, oleje odpadowe, pochodzące głównie z zakładów przemysłowych zlokalizowanych w okolicy. Obiekt będzie zasilany zrównoważonym wodorem, który jest wytwarzany przy użyciu wody i energii wiatrowej. Dzięki takim rozwiązaniom wyprodukowane zrównoważone paliwo lotnicze pozwoli na redukcję emisji CO2 o co najmniej 85 proc. w porównaniu z zastosowaniem tradycyjnych paliw kopalnych.

– Dzięki wspólnej inicjatywie z naszymi partnerami możemy zbudować zakłady, które przyspieszą rozwój rynku biopaliw lotniczych. […] Loty z użyciem nowego paliwa pozwolą nam zmniejszyć całkowitą emisję CO2 o 200 tys. t rocznie. Dla porównania jest to tyle CO2, ile trafia do atmosfery w czasie 1000 lotów między Amsterdamem a Rio de Janeiro wykonywanych z użyciem tradycyjnej nafty – powiedział prezes i dyrektor generalny KLM Pieter Elbers.

SkyNRG powołała Niezależną Radę ds. Zrównoważonego Rozwoju, która bada, czy paliwo spełnia najwyższe standardy, kontrolując tym samym, że produkt wytwarzany z odpadów nie ma żadnego negatywnego wpływu na środowisko naturalne i uprawy żywności. W produkcji nie będą wykorzystywane żadne rośliny i surowce służące do produkcji żywności takie jak olej sojowy i olej palmowy ani ich produkty pochodne. Co więcej, przedsięwzięcie otrzymało certyfikat od organizacji Roundtable on Sustainable Biomaterials (RSB), która gwarantuje najwyższy możliwy standard certyfikacji dla zrównoważonych paliw.

KLM były pierwszymi liniami lotniczymi, które w 2011 zaczęła używać biopaliwa do lotów komercyjnych. Do 2017 linie wykonała już 1200 lotów, które odbyły się przy częściowym użyciu wspomnianego biopaliwa. Co więcej, KLM, jako jedyny europejski przewoźnik, lata na biopaliwie na wybranych trasach międzykontynentalnych – od 2016 np. na wszystkich rejsach pomiędzy Los Angeles i Amsterdamem, których w 2018 było 360.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pasażerowie linii Finnair będą mogli zrzucić się na biopaliwo

Pasażer i linie lotnicze

Pasażerowie linii Finnair będą mogli zrzucić się na biopaliwo

Tomasz Śniedziewski 09 lutego 2019

Już niedługo samoloty mogą być napędzane paliwem z łoju wołowego

Biznes i przemysł

Już niedługo samoloty mogą być napędzane paliwem z łoju wołowego

Tomasz Śniedziewski 08 grudnia 2018

Pierwszy Airbus wyprodukowany w USA poleciał na biopaliwach

Biznes i przemysł

Pierwszy Airbus wyprodukowany w USA poleciał na biopaliwach

Emilia Derewienko 22 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5