Partnerzy serwisu:
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Katowice: Lekki spadek w trzecim kwartale


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras. oprac. ad

Data publikacji:
2019-10-22 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Katowice Airport

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Katowice: Lekki spadek w trzecim kwartale
fot. Katowice Airport
Grecja, Turcja, Bułgaria, Hiszpania i Egipt były najpopularniejszymi kierunkami wylotów na wakacje z Katowice Airport w szczycie tegorocznego sezonu czarterowego, czyli okresu od początku czerwca do końca września. 
Pomimo mniejszego niż w ubiegłym roku zainteresowania wakacjami w Grecji, kierunek ten utrzymał się na pozycji lidera. Od czerwca do września na trasach greckich obsłużono 382 tys. pasażerów, to jest o 13 proc. mniej w porównaniu z zeszłorocznym szczytem sezonu.

Czartery na plus

Podobnie jak przed rokiem, drugim najpopularniejszym państwem w ruchu czarterowym została Turcja. Na wypoczynek wybrało się tam 343 tys. podróżnych, to jest aż o 38 proc. więcej niż przed rokiem. Pomimo faktu, że na wakacje do Bułgarii wybrało się o 18 proc. mniej pasażerów niż w minionym sezonie, z wynikiem 158 tys. podróżnych, kierunek ten awansował z czwartego miejsca najpopularniejszych na trzecie.

Jego pozycję sprzed roku zajęła Hiszpania, dokąd podróżowało 139 tys. osób, to jest o 28,8 proc. mniej niż w zeszłorocznym sezonie. Podobnie jak przed rokiem, piątym najpopularniejszym wakacyjnym kierunkiem podróży był Egipt. Linie czarterowe przewiozły pomiędzy Pyrzowicami a tamtejszymi kurortami 128 tys. podróżnych, to jest o 9,1 proc. więcej niż w szczycie sezonu 2018 roku.

Trzeci kwartał na minus

Zgodnie z prognozami, w trzecim kwartale br. w Katowice Airport odnotowano niewielkim spadek ruchu pasażerskiego, co przełożyło się na wyniki przewozowe w okresie od stycznia do września br. W ciągu dziewięciu miesięcy br. w ruchu ogółem obsłużono w Katowice Airport 3,91 mln podróżnych, to jest o 62 tys. mniej (-1,6 proc.) w porównaniu z tym samym okresem ub.r.

Z siatki połączeń regularnych skorzystało 2,12 mln osób, to jest o 75 tys. mniej (-3,4 proc.) w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku. W ruchu czarterowym obsłużono 1,78 mln  pasażerów, to jest o 11 tys. więcej (+0,7 proc.) niż w ciągu trzech kwartałów ubiegłego roku. Dziewięć miesięcy br. zakończyło się w Katowice Airport rekordowym wynikiem w segmencie przewozów cargo. Łącznie odprawiono w Pyrzowicach prawie 14,9 tys. ton frachtu, to jest o 1,2 tys. ton więcej (+9,2 proc.) w porównaniu z okresem od stycznia do września minionego roku.

Co dalej?

– W roku 2019 na trasach regularnych oraz czarterowych z i do Katowice Airport linie lotnicze przewiozą zbliżoną liczbę podróżnych do tej w roku poprzednim, kiedy to z siatki połączeń pyrzowickiego lotniska skorzystało 4,84 mln pasażerów. Rekordowe będą z pewnością przewozy cargo i to pomimo europejskiego trendu spadku w tym segmencie, który trwa nieprzerwanie od prawie roku. Aktualnie zakładamy znaczący wzrost ruchu pasażerskiego w 2020 roku. Obecnie z naszych analiz wynika, że dzięki uruchomieniu bazy linii lotniczej Ryanair i większej ofercie biur podróży w szczycie sezonu wakacyjnego, w przyszłym roku znacząco powinniśmy przekroczyć liczbę 5 mln obsłużonych pasażerów. W rozkładzie zima 2019/2020 Pyrzowice będą liderem wśród polskich lotnisk regionalnych w liczbie nowych tras. Linie lotnicze uruchomią ich w sumie aż trzynaście – czytamy w oficjalnym komentarzu władz lotniska.  

Pod koniec października br. Ryanair zainauguruje w Katowice Airport bazę do obsługi ruchu regularnego. Początkowo stacjonować będą w niej dwa Boeingi 737-800NG. Jednocześnie przewoźnik uruchomi dwanaście nowych kierunków, będą to: Bolonia, Brindisi, Cork, Dortmund, Göteborg, Katania, Kijów, Kolonia/Bonn, Manchester, Odessa, Oslo-Torp i Pafos.  Trasę do Odessy z Pyrzowic uruchomi także Wizz Air. 

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2018 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Katowice: W niedzielę PAŻP zainauguruje pracę wieży

Infrastruktura i lotniska

Katowice: W niedzielę PAŻP zainauguruje pracę wieży

Aleksander Domański 17 października 2019

Ryanair rozbudowuje ukraińską siatkę. Wiele nowych połączeń do Polski

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair rozbudowuje ukraińską siatkę. Wiele nowych połączeń do Polski

Aleksander Domański 15 października 2019

Katowice z kolejnym potężnym wzrostem liczby pasażerów

Infrastruktura i lotniska

Katowice z kolejnym potężnym wzrostem liczby pasażerów

Justyna Urbaniak 05 czerwca 2018

 

UE kontra USA: Wet za wet. Nakręca się wojna handlowa

Prawo i polityka

UE kontra USA: Wet za wet. Nakręca się wojna handlowa

22 października 2019

Wizz Air połączy Zaporoże z trzema polskimi miastami

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air połączy Zaporoże z trzema polskimi miastami

22 października 2019

Gulfstream pokazuje G700. Pierwsze dostawy w 2022

Biznes i przemysł

Gulfstream pokazuje G700. Pierwsze dostawy w 2022

22 października 2019

Franek LOT-u poleciał na przegląd do Emiratów

Biznes i przemysł

Franek LOT-u poleciał na przegląd do Emiratów

22 października 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5