Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Katowice: Krok w stronę rozbudowy terminala. Ogłoszono przetarg na dokumentację


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2017-08-07 12:53
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Katowice: Krok w stronę rozbudowy terminala. Ogłoszono przetarg na dokumentację
fot. Wojciech Gorgolewski
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze ogłosiło postępowanie na wykonanie dokumentacji projektowej terminala B w Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Termin składania ofert na udział w przetargu upływa 7 września tego roku.
Zadanie polega na wykonaniu dokumentacji projektowej na przebudowę terminalu B na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Zamawiający, jak głosi przetarg, chce otrzymać „kompletną, wielobranżową dokumentację projektową, wykonaną właściwie i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zasadami projektowania i wiedzą inżynierską”.

Pierwszy krok do rozbudowy terminala

Każdy wykonawca zobowiązany będzie zabezpieczyć swoją ofertę wadium w wysokości 50 tys. zł. Termin składania ofert mija 7 września 2017 roku. Kryterium branym pod uwagę przy wycenie przez zamawiającego jest cena. Szacunkowa wartość inwestycji to 2,25 mln zł.

Ogłoszenie postępowania na sporządzenie dokumentacji projektowej to pierwszy krok do rozbudowy terminalu B. Według wstępnych założeń inwestycja ma zostać przeprowadzona w 2018 roku. Terminal B jest największym terminalem, usytuowanym między terminalami A (najstarszym) i C (najnowszym). Modernizacja i rozbudowa kolejnego terminalu jest konieczna ze względu na rosnący ruch na katowickim lotnisku. Tylko w tym roku liczba obsłużonych pasażerów ma tu wzrosnąć do 3,7 mln. W przyszłym roku liczba ta zbliży się do 4 mln.

To nie koniec inwestycji w Katowicach

Obecnie, poza planami dotyczącymi rozbudowy terminala, na lotnisku toczą się inne inwestycje, które również mają znaczenie dla przepustowości lotniska. To m.in. prace dotyczące przekształcenia starej drogi startowej w drogę kołowania i dostosowania pola manewrowego portu do II kategorii operacji lotniczych. Zakończenie tego projektu planowane jest na styczeń 2018 roku.

Także w III kwartale tego roku rozpocznie się drugi etap przebudowy płyty postojowej cargo przed terminalem cargo. Płyta zostanie rozbudowana w kierunku zachodnim i będzie liczyć cztery stanowiska postojowe dla samolotów kodu C lub dwa stanowiska dla samolotów kodu E i jedno kodu C.

W Katowicach inwestuje również Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która buduje tu nową wieżę kontroli lotów – najwyższą w Polsce. Będzie ona gotowa pod koniec 2018 roku. Trwają również przygotowania do uzbrojenia zachodniego podejścia do nowej drogi startowej w system ILS.

Lotnisko radzi sobie bardzo dobrze

Ostatnio informowaliśmy również o rekordowym wyniku w przewozach pasażerskich za lipiec. Port Lotniczy Katowice zanotował bowiem historyczny wzrost o prawie 24%. Lotnisko obsłużyło w lipcu 539 027 pasażerów, to aż o 103 844 więcej w porównaniu z tym samym miesiącem roku ubiegłego. Ponadto, 21 lipca br. został ustanowiony nowy, dobowy rekord liczby obsłużonych pasażerów, których tego dnia było 19 391.

Także w lipcu pyrzowickie lotnisko potwierdziło swoją dominująca pozycję wśród polskich portów regionalnych w segmencie obsługi ruchu czarterowego, w jego ramach z lotów wakacyjnych do i z Pyrzowic skorzystało 293 040 osób, o 71 014 więcej (+32%) w porównaniu z lipcem minionego roku. Znaczący wzrost port osiągnął także w segmencie ruchu regularnego odnotowując 245 492 obsłużonych osób, o 33 197 więcej (+15,6%) niż w tym samym okresie zeszłego roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Lipiec w Kraków Airport: Więcej połączeń, lepsze wyniki

Infrastruktura i lotniska

Lipiec w Kraków Airport: Więcej połączeń, lepsze wyniki

Emilia Derewienko 01 sierpnia 2017

Lokalizację CPK poznamy dopiero we wrześniu

Prawo i polityka

Lokalizację CPK poznamy dopiero we wrześniu

Emilia Derewienko 27 lipca 2017

Mikołaj Wild: Jestem spokojny o finansowanie CPK

Biznes i przemysł

Mikołaj Wild: Jestem spokojny o finansowanie CPK

Emilia Derewienko 26 lipca 2017

 

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

Biznes i przemysł

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

20 kwietnia 2020

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

Biznes i przemysł

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

20 kwietnia 2020

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

Pasażer i linie lotnicze

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

20 kwietnia 2020

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

Pasażer i linie lotnicze

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

20 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5