Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Katowice Airport: W marcu 60-proc. spadek pasażerski. Pandemia zmieniła prognozy


Wstecz Dalej

Autor:

Red. ed

Data publikacji:
2020-04-15 12:33
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Katowice Airport: W marcu 60-proc. spadek pasażerski. Pandemia zmieniła prognozy
fot. Katowice Airport
– Wstępnie prognozujemy, że bieżący rok zakończymy dwucyfrowym procentowym spadkiem ruchu pasażerskiego. Niewykluczone, że ruch w Pyrzowicach zmniejszy się o ponad połowę w porównaniu z minionym rokiem – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu GTL, firmy zarządzającej Katowice Airport.
Pandemia koronawirusa i spowodowany przez nią zakaz lotów mają bezprecedensowy wpływ na funkcjonowanie światowej branży lotniczej, w tym Katowice Airport. Lotnictwo komunikacyjne mierzy się z największym kryzysem w swojej historii. Obecna, bardzo trudna sytuacja, ma bezpośredni wpływ na statystyki ruchu pasażerskiego pyrzowickiego lotniska. Przed wybuchem pandemii Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, w oparciu o oferowanie linii lotniczych prognozowało, że w I kwartale 2020 roku w Katowice Airport zostanie obsłużonych ok. 850 tys. podróżnych, to jest o ok. 135 tys. więcej (+19 proc.) w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Pandemia, która jest typowym czarnym łabędziem, czyli wydarzeniem, którego nie można przewidzieć, diametralnie zweryfikowała prognozy.

W styczniu 2020 roku, w ruchu ogółem, obsłużono w Pyrzowicach 290 338 podróżnych, to jest o 55 466 więcej (+23,6 proc.) w porównaniu z pierwszym miesiącem ubiegłego roku. Wynik ten był nawet lepszy od prognozowanego. Drugi miesiąc bieżącego roku pyrzowickie lotnisko zakończyło z liczbą 264 895 pasażerów w ruchu całkowitym, to jest o 37 562 więcej (+16,5 proc.) w porównaniu z lutym minionego roku. W drugiej połowie tego miesiąca, można było już zaobserwować spadek wypełnienia na kierunkach włoskich, spowodowany rozwojem pandemii koronawirusa w tym kraju. Marzec 2019, czyli miesiąc w połowie którego zaczął obowiązywać zakaz lotów w ruchu pasażerskich – regularnym i czarterowym, Katowice Airport zakończyło z wynikiem 96 621 podróżnych, to jest o 153 560 mniej (-61,4 proc.) w porównaniu z trzecim miesiącem br. W pierwszym kwartale bieżącego roku w Katowice Airport obsłużono w ruchu całkowitym 651 854 pasażerów, to jest o 60 532 mniej (-8,5 proc.) w porównaniu z okresem od stycznia do marca minionego roku.

– Z dużym optymizmem wchodziliśmy w 2020 rok, w którym linie lotnicze miały przewieźć z i do Pyrzowic rekordowe około 5,5 mln podróżnych. Niestety pandemia koronawirusa o 180 stopni odwróciła sytuację. Światowa branża lotnicza nie tylko znalazła się w największym w swojej ponad 100-letniej historii kryzysie, ale także w fazie bardzo dużej niepewności, ponieważ nie wiemy, kiedy pasażerski ruch lotniczy zostanie wznowiony. Bez wątpienia pandemia będzie miała negatywny wpływ na wielkość ruchu lotniczego nie tylko w tym roku, ale także w 2021. Wstępnie prognozujemy, że bieżący rok zakończymy dwucyfrowym procentowym spadkiem ruchu pasażerskiego. Niewykluczone, że ruch w Pyrzowicach zmniejszy się o ponad połowę w porównaniu z minionym rokiem – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu GTL, firmy zarządzającej Katowice Airport.

Katowice Airport, w gronie trzynastu krajowych regionalnych portów lotniczych, jest liderem w segmencie przewozów cargo. W pierwszym miesiącu br. z i do Pyrzowic przewieziono 1 590 ton ładunków, to jest o 151 ton mniej (-8,7 proc.) w porównaniu ze styczniem 2019 roku. Spadek przewozów spowodowany był szczytem pandemii koronawirusa w Chinach. Luty br. zakończył się z wynikiem 1 529 ton frachtu. Przewozy towarów w tym miesiącu były o 17 ton mniejsze (-1,1 proc.) w zestawieniu z wynikiem osiągniętym w lutym 2019 roku. W trzecim miesiącu br. odnotowano wzrost przewozów towarowych. W tym czasie z i do Pyrzowic przewieziono 1 745 ton towarów, to jest o 121 ton więcej (+7,5 proc.) w porównaniu z marcem ubiegłego roku. Pierwszy kwartał bieżącego roku Pyrzowic zamknęły z wynikiem 4 865 ton obsłużonych ładunków, to jest o 47 ton mniej (-1 proc.) w porównaniu z tym samym okresem ub.r.

– Od 2007 roku realizujemy duży program rozwoju infrastruktury Katowice Airport. W jego ramach strategicznie postawiliśmy na dywersyfikację. Dlatego od ponad 14 lat inwestujemy nie tylko w infrastrukturę do obsługi ruchu pasażerskiego, ale także cargo, czy też służącą do serwisu statków powietrznych. Dzięki temu funkcjonowanie Pyrzowic opiera się na kilku filarach, co jest istotne nie tylko w normalnych czasach, ale daje nam przewagi w trakcie kryzysu. Zakaz lotów nie obejmuje rejsów cargo oraz np. rejsów związanych z przebazowaniami na przeglądy techniczne. Dzięki temu, w czasie pandemii koronawirusa, ruch lotniczy w Pyrzowicach nie wygasł całkowicie i każdego dnia notujemy kilkanaście operacji startów i lądowań dużych statków powietrznych. Port funkcjonuje zarówno w obrębie terminalu towarowego, jak i bazy do obsługi technicznej samolotów – dodaje Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

W Katowice Airport, w pierwszym kwartale 2020 roku, wzrosła całkowita liczba startów i lądowań. Odbyło się ich 7 065, to jest o 192 więcej (+2,8 proc.) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Tomasik: Otwarte są trzy fronty robót terminalu B

Infrastruktura i lotniska

Tomasik: Otwarte są trzy fronty robót terminalu B

Rafał Dybiński 12 kwietnia 2020

Tomasik: Terminal B w Katowicach wyłączony. Nowe prognozy na 2020 rok

Infrastruktura i lotniska

Tomasik: Terminal B w Katowicach wyłączony. Nowe prognozy na 2020 rok

Emilia Derewienko 28 marca 2020

Rozbudowa Katowice Airport. Są już nowe stanowiska postojowe dla samolotów

Infrastruktura i lotniska

Rozbudowa Katowice Airport. Są już nowe stanowiska postojowe dla samolotów

Red. ed 14 stycznia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5