Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Katowice Airport: Dynamiczny wzrost przewozów cargo


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-05-14 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Katowice Airport

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Katowice Airport: Dynamiczny wzrost przewozów cargo
fot. Katowice Airport
Branża lotnicza od ponad roku mierzy się z największym kryzysem w swojej historii, który został wywołany przez pandemię koronawirusa. Kwiecień 2021 roku był kolejnym z rzędu trudnym miesiącem dla lotnictwa i to pomimo faktu, że zanotowano pewien wzrost ruchu w porównaniu z marcem.
Ze względu na fakt, że w czwartym miesiącu 2020 obowiązywał w Polsce zakaz lotów w ruchu pasażerskim, w niniejszej komunikacie przewozy pasażerskie za kwiecień bieżącego roku zostały zestawione z marcem tego roku, a nie z kwietniem ubiegłego roku. Z kolei przewozy frachtu w kwietniu 2021 roku standardowo zostały porównane z tym samym miesiącem minionego roku dlatego, że zakaz lotów nigdy nie dotyczył cargo.

35 proc. więcej podróżnych w kwietniu

Podczas czwartego miesiąca 2021 roku z ofert linii lotniczych oraz biur podróży skorzystało w Katowice Airport 40 350 podróżnych, czyli o 10 591 więcej (+35,6%) w porównaniu z trzecim miesiącem bieżącego
roku. W ramach ruchu regularnego przewieziono 8 438 osób, czyli o 3 493 więcej (+70,6%). Z połączeń czarterowych skorzystało z kolei 31 707 podróżnych, to jest o 7 120 więcej (+29%) niż w marcu br. W sumie
podczas czwartego miesiąca 2021 roku odnotowano w Pyrzowicach 1 194 startów i lądowań – jest to wynik o 112 lepszy (+10,3%) w porównaniu z trzecim miesiącem br.

Podczas pierwszych czterech miesięcy 2021 roku w Katowice Airport obsłużono 109 223 podróżnych, tj. o 542 722 mniej (-83,2%) niż w tym samym okresie zeszłego roku. Z regularnych połączeń skorzystało 29 480 osób, czyli o 496 599 mniej (-94,4%). W ramach ruchu czarterowego obsłużono 78 433 pasażerów, to jest o 32 287 mniej (-29,2%). Podczas pierwszych czterech miesięcy 2021 roku odnotowano w sumie 3 887
startów i lądowań, to jest o 3 821 mniej (-49,6%) niż od stycznia do kwietnia 2020 roku.

– W czwartym miesiącu bieżącego roku odnotowaliśmy pewne pobudzenie ruchu pasażerskiego w porównaniu z marcem. Niestety liczba podróżnych w kwietniu była ciągle bardzo daleka od tej mierzonej w
tych samym miesiącu przed pandemią. Aktualnie w Pyrzowicach siłą napędową przewozów pasażerskich są czartery. Od stycznia do kwietnia br. udział ruchu czarterowego w całości obsłużonych podróżnych wynosił aż 73%, w tym samym okresie w ubiegłym roku było to 20%. W tym trudnym czasie jedną z zalet przewozów realizowanych na zlecenie biur podróży są wysokie wypełnienia rejsów. W kwietniu, średnio na
rejs czarterowy odnotowywaliśmy 147 pasażerów, w ruchu regularnym było to 48 podróżnych – podkreślił Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Imponujące tempo wzrostu obsłużonego frachtu

W kwietniu br. obsłużono w Pyrzowicach 2 450 ton frachtu, czyli aż o 1 176 ton więcej (+92,31%) niż w tym samym okresie w 2020 roku. W trakcie czterech pierwszych miesięcy bieżącego roku przez pyrzowicki terminal cargo przeszło 9 155 ton frachtu, co jest wynikiem o 3 016 ton lepszym (+49,13%) od tego osiągniętego w tym samym okresie zeszłego roku.

– W Katowice Airport przewozy cargo lotniczego rozwijają się w imponującym tempie. W kwietniu wzrost wyniósł aż 90% rok do roku. GTL SA od lat konsekwentnie i z determinacją rozwija infrastrukturę do obsługi tego segmentu ruchu, co szczególnie w czasie kryzysu branży lotniczej przynosi dobre owoce. Dzięki cargo nie jesteśmy uzależnieni tylko od znajdującego się w trudnym położeniu segmentu pasażerskiego, a to powoduje, że łatwiej jest nam utrzymać płynność finansową. Prognozujemy, że w tym roku z i do Katowice Airport zostanie przewiezione ponad 30 tysięcy ton cargo lotniczego, co umocni lotnisko na pozycji niekwestionowanego lidera w tym segmencie wśród polskich lotnisk regionalnych – dodał Artur Tomasik, prezes Zarządu GTL SA.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 miliony w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 miliona podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w minionym roku zanotowano 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Katowice: Ruszyła budowa trzeciego hangaru. Dwie nowe zatoki dla A321neo

Infrastruktura i lotniska

Katowice: Ruszyła budowa trzeciego hangaru. Dwie nowe zatoki dla A321neo

Rafał Dybiński 05 maja 2021

Dwie nowe trasy PLL LOT z Katowic na południe Europy

Pasażer i linie lotnicze

Dwie nowe trasy PLL LOT z Katowic na południe Europy

Rafał Dybiński 29 kwietnia 2021

"Wszystkie trasy wakacyjne potwierdzają potencjał Katowice Airport"

Pasażer i linie lotnicze

"Wszystkie trasy wakacyjne potwierdzają potencjał Katowice Airport"

Rafał Dybiński 23 kwietnia 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5