Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Jest zgoda na podwojenie liczby lotów pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami


Wstecz Dalej

Autor:

Tomasz Śniedziewski

Data publikacji:
2020-08-19 17:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jest zgoda na podwojenie liczby lotów pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami
Fot: Glenn Beltz (Flickr/CC)
Stany Zjednoczone oraz Chiny pozwolą swoim przewoźnikom na podwojenie liczby lotów pomiędzy oboma krajami - ogłosił we wtorek 19 sierpnia Departament Transportu Stanów Zjednoczonych.
Departament ogłosił, iż zezwolił czterem liniom lotniczym z Chin, które obecnie wykonują połączenia do Stanów Zjednoczonych, na podwojenie liczby lotów do ośmiu rotacji tygodniowo, po tym gdy władze Chin zgodziły się na to, by amerykańscy przewoźnicy podwoili liczbę lotów do Państwa Środka - informuje Agencja Reutera.

Decyzja rządów dwóch największych potęg gospodarczych świata jest krokiem w kierunku normalizacji ruchu lotniczego pomiędzy krajami, który uległa załamaniu najpierw w wyniku pandemii koronawirusa zapalenia płuc COVID19, po raz pierwszy wykrytego na przełomie ubiegłego i obecnego roku w chińskim mieście Wuhan, a następnie w wyniku jednostronnej decyzji Chin zawieszającej obowiązywanie wcześniejszych ustaleń dotyczących praw przelotowych.

Historia trudnego kompromisu

Na początku stycznia tego roku, tuż przed wybuchem pandemii COVID19, obsługiwanych było ponad 300 lotów tygodniowo pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Już po jej wybuchu i następującym w jej wyniku załamaniem popytu, zagraniczni przewoźnicy latający do Chin ograniczyli a następnie zawiesili loty do Państwa Środka. “Amerykańska wielka trójka”, czyli linie lotnicze United, Delta oraz American Airlines, wycofała się z chińskich tras w pierwszej połowie marca. Linie lotnicze z Chin ograniczyły liczbę, ale nie zawiesiły połączeń do Stanów Zjednoczonych. W lutym obsługiwały około 20 lotów tygodniowo, w połowie marca już 34.

Pod koniec marca chiński urząd CAAC ogłosił, iż linie lotnicze z Chin mogą obsługiwać jeden lot pasażerski w tygodniu do danego kraju, a wszyscy przewoźnicy nie mogą wykonywać większej liczby lotów, niż oferowali 12 marca. Ponieważ linie lotnicze ze Stanów Zjednoczonych zawiesiły wszystkie loty pasażerskie do Chin jeszcze przed 12 marca, Chiny “de facto pozbawiły przewoźników lotniczych ze Stanów Zjednoczonych możliwości wznowienia lotów pasażerskich do Chin” – napisał w oświadczeniu Departament Transportu USA. 22 maja, rząd USA oskarżył Chiny o uniemożliwianie amerykańskim liniom lotniczym wznowienie lotów do Chin i nakazał czterem chińskim liniom lotniczym złożenie wnioskowanych rozkładów lotów. Stany Zjednoczone zagroziły wówczas również, że zablokują przewoźnikom z Chin możliwość wykonywania lotów do amerykańskich miast.

Po okresie krótkiego konfliktu, oba kraje zgodziły się na porozumienie na warunkach strony chińskiej. Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa, ogłosiła w piątek 5 czerwca, iż zezwoli liniom lotniczym z Chin na wykonywanie ograniczonej liczby operacji lotniczych do Stanów Zjednoczonych, tym samym wycofując się z ogłoszonego dwa dni wcześniej  zamiaru zamknięcia od 16 czerwca amerykańskiego nieba  dla przewoźników z Państwa Środka. Zmiana stanowiska nastąpiła dzień po tym, gdy Chiny zezwoliły na wznowienie lotów do swoich miast przez linie lotnicze United Airlines oraz Delta Air Lines. Chiński Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAAC) ogłosił jednostronnie, iż obaj amerykańscy przewoźnicy będą mogli realizować jeden lot w tygodniu, a po spełnieniu określonych warunków, zależnych od kondycji zdrowotnej przewożonych przez siebie pasażerów, częstotliwość mogłaby być zwiększona do dwóch lotów w tygodniu, co właśnie następuje.

Więcej lotów od końca sierpnia

Natychmiast po ogłoszeniu informacji przez Departament Transportu, linie lotnicze United Airlines ogłosiły, że od 4 września zwiększą liczbę lotów do Chin na trasie z San Francisco do Szanghaju do czterech tygodniowo. Do podobnego zwiększenia częstotliwości operacji uprawnione są linie lotnicze Delta Air Lines, które już czerwcu wyraziły chęć na zwiększenie liczby lotów z Seattle oraz Detroit do Szanghaju z międzylądowaniem w Seulu. Przewoźnik ogłosił wczoraj, że od 24 sierpnia doda po jednym locie z Detroit oraz z Seattle.

Departament Transportu Stanów Zjednoczonych wciąż ma nadzieję, że Chiny przywrócą pełnię praw przelotowych przyznanych na mocy międzypaństwowej umowy dwustronnej, dodając, że jeśli tak się stanie, to na podobne otwarcie nieba dla linii lotniczych z Chin zdecydują się również Stany Zjednoczone.

W ostatnich miesiącach władze Chin zmieniały niektóre wymagania na prośbę przewoźników ze Stanów Zjednoczonych, między innymi zgadzając się na to, by pomiar temperatury pasażerów lotów do Chin odbywał się jeszcze przez wylotem, a nie w trakcie lotu na pokładzie samolotów, o czym przypomina Agencja Reutera.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Emirates wznowią od 4 września trasę do Warszawy

Pasażer i linie lotnicze

Emirates wznowią od 4 września trasę do Warszawy

Rafał Dybiński 17 sierpnia 2020

Air France dostały zgodę na rejsy z Paryża do Pekinu

Prawo i polityka

Air France dostały zgodę na rejsy z Paryża do Pekinu

Rafał Dybiński 14 sierpnia 2020

Dachser uruchamia cotygodniowy czarter do USA

Biznes i przemysł

Dachser uruchamia cotygodniowy czarter do USA

Rafał Dybiński 11 sierpnia 2020

 

Dreamlinery PLL LOT pojawią się ponownie w Kolombo

Pasażer i linie lotnicze

Dreamlinery PLL LOT pojawią się ponownie w Kolombo

25 października 2021

KLM: Zimą cztery nowe dalekie trasy. Rejsy do 90 miejsc w Europie

Pasażer i linie lotnicze

KLM: Zimą cztery nowe dalekie trasy. Rejsy do 90 miejsc w Europie

25 października 2021

PLL LOT wznowią połączenie z Warszawy do Charkowa

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT wznowią połączenie z Warszawy do Charkowa

25 października 2021

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5