Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Janusz Janiszewski (PAŻP): Koronawirus cofnął lotnictwo do 2005 roku


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-08-17 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Janusz Janiszewski (PAŻP): Koronawirus cofnął lotnictwo do 2005 roku
fot. PAŻP
– Dosłownie cofnęliśmy się w czasie. Z powodu koronawirusa ruch lotniczy w polskiej przestrzeni powietrznej w 2020 r. zatrzyma się na poziomie z lat 2005-2006 – stwierdził w rozmowie z PAP Janusz Janiszewski, p.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Szef PAŻP zwrócił uwagę na aktualną sytuację w branży lotniczej, która została osłabiona z powodu pandemii koronawirusa, nazywając ją „bezprecedensową”. Janusz Janiszewski podkreślił, że ruch lotniczy w całej Europie zanotował spadki na niespotykaną dotąd skalę, poziomem ruchu przypominającą lata 2005-2006.

– Dane statystyczne Eurocontrol wskazują, że w pierwszej połowie sierpnia, czyli już po rozluźnieniu restrykcji w transporcie powietrznym i w środku okresu wakacyjnego, ruch lotniczy w całej europejskiej sieci był na poziomie średnio o 55 proc. niższym niż w roku ubiegłym. W Polsce, porównując sezon letni 2019 i 2020, mówimy o spadku rzędu 60-70 proc. – skomentował w rozmowie z PAP.

Podkreślił, że choć w lipcu, w porównaniu z czerwcem 2020 roku, zanotowano 20-proc. wzrosty ruchu, lotnictwo nadal znajduje się w „głębokiej recesji”, a branża w całej Europie została „rozłożona na łopatki” – dokładnie w stulecie powstania służb kontroli ruchu lotniczego na Starym Kontynencie.

– Optymistyczne prognozy wskazują na powrót ruchu lotniczego do ubiegłorocznych wartości w 2022 roku. Częściej mówimy jednak o roku 2023 lub nawet 2024. Tak rokują także stowarzyszenia przewoźników i portów lotniczych – mówi Janiszewski, zaznaczając, że powrót do ruchu pasażerskiego sprzed pandemii dojdzie do skutku później, niż pierwotnie zakładano.

Szef Agencji podkreśla jednak, że nadzieją dla odbudowy lotnictwa mogą być inwestycje PAŻP-u, związane z rozwojem infrastruktury zarządzania ruchem. Najważniejsze z nich to innowacje, cyberbezpieczeństwo, cyfryzacja i digitalizacja rozwiązań.

– Cały czas jesteśmy gotowi stawiać czoła wyzwaniom rynku. Obok świadczenia usług nawigacyjnych, PAŻP kładzie nacisk na rozwój innowacyjnych technologii dla naszej branży oraz rozwiązań umożliwiających bezpieczną integrację lotnictwa załogowego z rozkwitającym rynkiem dronów – dodaje.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PAŻP wdroży iTEC3.0 z myślą o obsłudze CPK

Infrastruktura i lotniska

PAŻP wdroży iTEC3.0 z myślą o obsłudze CPK

Łukasz Malinowski 14 września 2020

Janiszewski: Rewolucja dronowa dzieje się na naszych oczach

Biznes i przemysł

Janiszewski: Rewolucja dronowa dzieje się na naszych oczach

Emilia Derewienko 03 września 2020

 

Dreamlinery PLL LOT pojawią się ponownie w Kolombo

Pasażer i linie lotnicze

Dreamlinery PLL LOT pojawią się ponownie w Kolombo

25 października 2021

KLM: Zimą cztery nowe dalekie trasy. Rejsy do 90 miejsc w Europie

Pasażer i linie lotnicze

KLM: Zimą cztery nowe dalekie trasy. Rejsy do 90 miejsc w Europie

25 października 2021

PLL LOT wznowią połączenie z Warszawy do Charkowa

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT wznowią połączenie z Warszawy do Charkowa

25 października 2021

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5