Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Jak Lotnisko Chopina dzieli posłów PiS-u


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-06-06 13:21
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jak Lotnisko Chopina dzieli posłów PiS-u
fot. Lotnisko Chopina
Pod ustawą o Centralnym Porcie Komunikacyjnym widnieje od piątku podpis prezydenta Andrzeja Dudy. W myśl wcześniejszych zapowiedzi władz, wraz z uruchomieniem Portu Solidarność w zimie 2027 roku, Lotnisko Chopina zostanie zamknięte. Narastający sprzeciw społeczny wobec wygaszania Okęcia oraz rozpoczynająca się w stolicy kampania wyborcza sprawiły, że PiS zaczął rewidować swoje poglądy – jednolita i spójna narracja obozu władzy wobec zamknięcia Chopina zaczęła się sypać.
Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury

Pełnomocnik ds. budowy CPK, Mikołaj Wild, który jest zarazem wiceministrem infrastruktury, od początku twierdził, że Lotnisko Chopina wraz z otwarciem Portu Solidarność przestanie funkcjonować w obecnej formie. Wszystkie loty pasażerskie miałyby zostać przekierowane na nowy, gigantyczny port. – Jego [Lotniska Chopina – przyp. red.] zamknięcie uważamy za konieczny warunek powodzenia przedsięwzięcia, jakim jest CPK. Chodzi o zarządzanie przestrzenią powietrzną, ale również o biznesowy punkt widzenia – mówił wiceminister Mikołaj Wild.

Osobną kwestią pozostawało ustalenie optymalnej skali inwestycji na Lotnisku Chopina, gdyż pomimo decyzji o jego zamknięciu, obiekt trzeba będzie wcześniej… rozbudować. Modernizacja zakłada powstanie ponad 40 dodatkowych stanowisk dla samolotów. PPL chciałby stworzyć stanowiska w części północnej, zajmując ok. 20 m z części wojskowej, na co potrzebna jest zgoda Ministerstwa Obrony Narodowej.

Mateusz Morawiecki, premier

– Okęcie pozostaje. Taka jest wola i decyzja premiera Morawieckiego – powiedział wczoraj na antenie TVN24 europoseł PiS, Ryszard Czarnecki. Ta wypowiedź stawia pod ogromnym znakiem zapytania wcześniejsze ustalenia w sprawie zamknięcia stołecznego lotniska. Nie otrzymaliśmy do tej pory odpowiedzi z Ministerstwa Infrastruktury, dotyczącej tego, jaka jest ostateczna decyzja władz, i co oznacza wczorajsza wypowiedź premiera w kontekście wcześniejszych ustaleń.

– A swoją drogą budujemy CPL. Skoro Berlin ma kilka lotnisk, czemu my mamy nie mieć przynajmniej dwóch? – pytał retorycznie Czarnecki…

Patryk Jaki, kandydat na prezydenta Warszawy i Jacek Sasin – były kandydat

Jaki przysłuchiwał się medialnej burzy, która wywiązała się wśród warszawiaków, oburzonych koncepcją zamknięcia lotniska. Pozostali kandydaci na włodarza stolicy i aktywiści, m.in. Rafał Trzaskowski z PO czy Jan Śpiewak, zarzucali Jakiemu zbytnią zachowawczość w tym palącym i kontrowersyjnym dla wielu temacie. Sami podkreślali w mediach znaczenie Lotniska Chopina dla Warszawy.

„Lotnisko Chopina może zostać, ale jako lotnisko lokalne” – stwierdził w końcu Patryk Jaki, a po jego wypowiedzi natychmiast odezwały się głosy, że jego koncepcja jest sprzeczna z kierunkiem, wyznaczonym przez PiS, a sam Jaki chce obłaskawić wyborców. Na ratunek koledze z PiS-u pospieszył Jacek Sasin z Kancelarii Prezydenta. „Wygaszenie Okęcia dotyczy jego dotychczasowej formuły jako największego lotniska, bo tę funkcję przejmie CPK. Powstawanie CPK nie wyklucza jednak funkcji lokalnej Okęcia! Obaj z @PatrykJaki mówimy to samo” – napisał na Twitterze.

Co dalej?

Opinia publiczna wciąż oczekuje oficjalnego i, co istotne, jednolitego stanowiska w sprawie zamknięcia lub pozostawienia Lotniska Chopina. Warto również doprecyzować znaczenie wyrażenia „wygaszenie”. Nie ma bowiem i nie było wcześniej żadnej wiążącej decyzji o tym, że lotnisko zostanie zrównane z ziemią, pojawiały się natomiast informacje o tym, że może zostać zagospodarowane jako dzielnica rządowa czy lądowisko dla VIP-ów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jarosław Kaczyński o uchwale CPK: „Niektóre decyzje zapadają powoli”

Prawo i polityka

Jarosław Kaczyński o uchwale CPK: „Niektóre decyzje zapadają powoli”

Magdalena Wosińska 14 listopada 2017

Morawiecki: LOT wstał z kolan. Były dyrektor linii: Jestem daleki od hurraoptymizmu

Pasażer i linie lotnicze

Morawiecki: LOT wstał z kolan. Były dyrektor linii: Jestem daleki od hurraoptymizmu

Emilia Derewienko 16 października 2017

Sejm uchwalił poselską ustawę o PP "Porty Lotnicze"

Prawo i polityka

Sejm uchwalił poselską ustawę o PP "Porty Lotnicze"

Justyna Urbaniak 15 września 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5