Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Irlandzkie lotnisko walczy o zniesienie norm hałasowych


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-04-27 08:15
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Irlandzkie lotnisko walczy o zniesienie norm hałasowych
fot. Lisa Jarvis, commons.wikimedia.org, CC BY S.A
Lotnisko w Dublinie "z dnia na dzień" straci 2,4 miliona pasażerów – 8 procent rocznej sumy – jeśli regulacje dotyczące hałasu lotniczego w Irlandii nie zostaną złagodzone – twierdzi Dalton Philips, dyrektor generalny właściciela największego irlandzkiego lotniska – DAA.
Philips chce, aby rząd szybko uchwalił nowe przepisy łagodzące ograniczenia hałasowe na lotniskach. W ten sposób możliwe byłoby obejście obecnych ograniczeń, które uniemożliwiałyby pełne wykorzystanie planowanej, trzeciej drogi startowej dla dublińskiego lotniska. Prace budowlane przy tej inwestycji mają rozpocząć się jeszcze w tym roku i kosztować 320 milionów euro. Według Philipsa brak działań zmierzających do zniesienia tych ograniczeń może okazać się katastroficzny dla irlandzkiej gospodarki.

Obecne zasady dotyczące norm hałasowych oznaczają, że na nowej drodze startowej musiałyby zostać zastosowane ograniczenia dotyczące jej użytkowania. Loty byłyby zabronione, bądź mocno ograniczone, między godziną 23 a 7 rano.

Irlandzki rząd przyznaje, że zmiana prawa jest priorytetem, ale Philips podkreśla, że musi to nastąpić w tym roku, aby umożliwić budowę pasa startowego przed wydaniem pozwolenia na budowę. Jak podkreśla przedstawiciel DAA, nowa droga startowa jest "najważniejszą rzeczą, którą Irlandia zbuduje w ciągu jednego pokolenia". Inwestycja ma pomóc Irlandii w jej globalnej rywalizacji w środowisku post-Brexit.

– Nowa droga startowa będzie wspierać rozwój irlandzkiej turystyki, handlu i bezpośrednich inwestycji zagranicznych i przynosić korzyści dla całego kraju – argumentował Philips. Zaznaczył on jednocześnie, że ograniczenia będą kosztować 14 700 miejsc pracy w ciągu 20 lat, ponieważ operacje wykonywane w godzinach największej aktywności w nocy i rano będą ograniczone.

DAA, który obsługuje lotniska w Dublinie i Cork, zwiększył swój zysk za zeszły rok o 16 procent do 125 milionów euro. DAA twierdzi, że wzrost ten był spowodowany wyższą liczbą pasażerów, wyższymi przychodami handlowymi i wzrostem zagranicznych firm DAA.

Obroty wzrosły o 8 procent do 855 milionów euro. Koszty operacyjne wzrosły o 7 procent do 409 milionów euro, ponieważ firma DAA zrekrutowała 200 dodatkowych pracowników i zainwestowała w nowe struktury, aby zwiększyć długoterminowy wzrost w branży sprzedaży detalicznej.

Liczba pasażerów na lotnisku w Dublinie wzrosła w 2017 roku o 6 procent, osiągając rekordowy poziom 29,6 milionów. W Cork wzrost liczby pasażerów sięgnął 3,5 procent. Lotnisko obsłużyło 2,3 mln podróżnych.

W 2017 roku DAA zainwestowało 174 mln euro na lotnisku w Dublinie, modernizując obiekty pasażerskie i lotniskowe. Obecnie rozpatrywany jest kolejny plan inwestycji kapitałowej w wysokości 280 mln euro dla irlandzkiego lotniska. DAA finalizuje obecnie "masterplan" dla lotniska w Dublinie, który zakłada możliwość obsługi 50 milionów pasażerów rocznie do 2040 roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Projekt specustawy o CPK przyjęty przez Rząd

Prawo i polityka

Projekt specustawy o CPK przyjęty przez Rząd

Emilia Derewienko 26 kwietnia 2018

Bombardier dostarczy planowaną liczbę samolotów CSeries

Biznes i przemysł

Bombardier dostarczy planowaną liczbę samolotów CSeries

Magdalena Wosińska 26 kwietnia 2018

Dublin: Trzy zarzuty w sprawie budowy nowego pasa startowego odrzucone

Infrastruktura i lotniska

Dublin: Trzy zarzuty w sprawie budowy nowego pasa startowego odrzucone

Justyna Urbaniak 27 listopada 2017

 

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

Biznes i przemysł

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

20 kwietnia 2020

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

Biznes i przemysł

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

20 kwietnia 2020

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

Pasażer i linie lotnicze

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

20 kwietnia 2020

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

Pasażer i linie lotnicze

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

20 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5