Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Dublin: Lotnisko zabiega o więcej nocnych operacji. „To niedopuszczalne"


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-02-24 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Dublin: Lotnisko zabiega o więcej nocnych operacji. „To niedopuszczalne"
fot. Dublin Airport
Port lotniczy w Dublinie zainwestował 320 mln euro w budowę nowego pasa startowego i pragnie zmienić ograniczenia dotyczące nocnych operacji w celu zwiększenia liczby lotów do stolicy Irlandii. Nie wszystkim decydentom z Zielonej Wyspy podoba się jednak ten pomysł.
Przed wybuchem pandemii koronawirusa lotnisko w Dublinie było jednym z najbardziej ruchliwych w całej Unii Europejskiej i zarazem jednym z najszybciej rozwijających się. Właśnie w tym porcie ląduje ponad 80 proc. podróżnych przybywających do Irlandii.

Władze stołecznego lotniska, w odpowiedzi na przyszłe potrzeby pasażerów, złożyły wniosek do rady hrabstwa Fingal z prośbą o przedłużenie godzin pracy. Największy port Zielonej Wyspy dąży także do zniesienia ograniczenia liczby lotów w godzinach od 23:00 do 7:00. Limit ma wejść w życie w 2022 roku, kiedy zostanie udostępniony nowy północny pas startowy – 10L 28R.

Port lotniczy w Dublinie proponuje zastąpienie ograniczenia całorocznym limitem hałasu nocnego w godzinach od 23:30 do 6:00. Władze stołecznego lotniska zabiegają również o pozwolenie na starty i lądowania z nowego północnego pasa startowego w godzinach od 23:00 do północy oraz od 6:00 do 7:00. Propozycja jest szeroko komentowana. Rada hrabstwa Fingal otrzymała już w tej sprawie 250 wniosków do rozpatrzenia.

Propozycję wydłużenia godzin funkcjonowania największego portu Irlandii popierają Ryanair oraz Aer Lingus, najwięksi przewoźnicy powietrzni Zielonej Wyspy. Izba Handlowa Dublina również skłania się w stronę złagodzenia obowiązujących przepisów i ograniczeń. Są jednak głośno protestujący.

Roderic O'Gorman z Partii Zielonych przekonuje, że proponowane zmniejszenie ograniczeń na stołecznym lotnisku zagraża ciszy i spokoju obywateli zamieszkałych w pobliżu powstającego nowego pasa startowego. – Chcemy odrzucić ten projekt i utrzymać obecne limity. Poziom hałasu, którego oni teraz doświadczają, byłby znacznie większy, a to jest niedopuszczalne – atakuje pomysłodawców O'Gorman.

Ostateczną decyzję podejmie Aircraft Noise Competent Authority (ANCA), krajowy organ regulacyjny. Lotnisko w Dublinie musi jeszcze zaczekać po złożeniu wniosku na konsultacje społeczne i ewentualne korekty propozycji. Dopiero wówczas uzyska ostateczną odpowiedź. Data podjęcia decyzji pozostaje jeszcze na tym etapie nieznana.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Dublin Airport z niższymi opłatami? Jest taki pomysł

Infrastruktura i lotniska

Dublin Airport z niższymi opłatami? Jest taki pomysł

Justyna Urbaniak 14 maja 2019

Znamy wykonawcę nowej drogi startowej na lotnisku w Dublinie

Infrastruktura i lotniska

Znamy wykonawcę nowej drogi startowej na lotnisku w Dublinie

Justyna Urbaniak 08 listopada 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5