Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Pierwszy Irkut MC-21 zostanie dostarczony przed końcem 2021 r.?


Wstecz Dalej

Autor:

Avgeek

Data publikacji:
2020-09-27 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pierwszy Irkut MC-21 zostanie dostarczony przed końcem 2021 r.?
Fot. Irkut Corporation
Według rosyjskiego ministra handlu i przemysłu Denisa Manturowa, pierwsze dostawy Irkuta MC-21 do pierwszego odbiorcy - linii Aerofłot (launch customer) odbędą się do końca 2021 r.
Manturow mówi, że kombinacja sankcji nałożonych na Rosję, a w szczególności sytuacja związana z koronawirusem, zmusiły do ​​opóźnienia harmonogramu prób w locie i certyfikacji nowego dwusilnikowego MC-21. Nie sprecyzował jednak, kiedy dokładnie w 2021 r. jego zdaniem mogą się rozpocząć pierwsze dostawy. Przy okazji warto także dodać, że w sierpniu br. Irkut podsumował wstępne wyniki naziemnych testów samolotu MC-21-300, które potwierdziły możliwość eksploatacji samolotu w obecności wody na drodze startowej. Więcej na ten temat w artylule "Irkut zakończył testy wodne nowego MC-21-300 (Zdjęcia)".

- Straciliśmy kilka miesięcy, ale na razie spodziewamy się, że pierwsza dostawa samolotów dla pierwszej linii nastąpi prawdopodobnie do końca 2021 r. Jesteśmy teraz o czasie z nowym harmonogramem, który został dostosowany w wyniku pandemii - powiedział Denis Manturow.

Minister twierdzi, że producent świadomie zdecydował się najpierw dostarczać nowe samoloty przewoźnikom krajowym, aby zbudować zaplecze techniczne i serwisowe oraz uniknąć powtórzenia błędów popełnionych w przypadku modelu Suchoja Superjet 100, którego produkcję przejął niedawno Irkut. Superjet został poważnie dotknięty problemami przez niewystarczające ilości części zamiennych dostarczanych przez centra serwisowe i podkreśla, że zapas części zamiennych dla MC-21 już jest w produkcji.

Rosyjski przemysł lotniczy przyjął politykę zastąpienia importu, zamieniając komponenty zagraniczne tymi produkowanymi w kraju, tam gdzie nie można osiągnąć kompromisu z partnerami zagranicznymi. Planowany "nowy Superjet 100", z głównie rosyjskimi komponentami, ma pojawić się w 2023 r. Maszyna będzie wykorzystywała silniki Aviadvigatel PD-8 zamiast obecnych PowerJet SaM146. PD-8 to wersja PD-14 o niższym ciągu, które zostały opracowane dla MC-21 jako alternatywnej jednostki napędowej dla silników Pratt & Whitney PW1400G.

Nowy samolot wąskokadłubowy z Rosji

Chociaż faktycznie model powinno się oznaczać jako "MS-21" (rosyjska litera "C" to łacińskie "S"), w praktyce w międzynarodowej nomenklaturze przyjęto rosyjski zapis. MC-21 (МС-21 "Магистральный самолет 21 века" – "Główny samolot na 21. wiek") to seria trzech wersji (-200, -300, -400) samolotów wąskokadłubowych średniego zasięgu, mogących pomieścić od 150 do 230 pasażerów. Zasięg wszystkich ma wynosić ok. 5000 km. Do wyboru będą silniki Aviadvigatel PD-14A oraz Pratt & Whitney PW1400G. Samolot został zaprojektowany przez firmę Irkut oraz biuro konstrukcyjne Jakowlewa. MC-21 to ulepszona wersja samolotu Jakowlew Jak-242, który nigdy nie został wyprodukowany. Nowa maszyna ma zastąpić przede wszystkim wysłużone Tupolewy Tu-154 oraz w przyszłości nowsze samoloty Tu-204/214.

Największe zamówienie dotychczas złożył Aerofłot, który podpisał kontrakt na 50 samolotów MC-21. Niemal wszyscy klienci to rosyjskie firmy, choć z Irkutem rozmawiał podobno także Ryanair. Łącznie zamówiono 175 maszyn tego typu, ale ta liczba wkrótce wzrośnie, ponieważ podczas tegorocznego MAKS-a w Moskwie Yakutia zdecydowała, że będzie miała 10 takich samolotów w swojej flocie.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Irkut zakończył testy wodne nowego MC-21-300 (Zdjęcia)

Biznes i przemysł

Irkut zakończył testy wodne nowego MC-21-300 (Zdjęcia)

Avgeek 07 sierpnia 2020

Irkut: Rozpoczęły się testy wodne nowego MC-21-300

Biznes i przemysł

Irkut: Rozpoczęły się testy wodne nowego MC-21-300

Avgeek 18 lipca 2020

 

Jak wzrost cen stali wpłynie na inwestycje infrastrukturalne?

Biznes i przemysł

Jak wzrost cen stali wpłynie na inwestycje infrastrukturalne?

26 października 2021

Nowe cyfrowe europejskie niebo współtworzone przez Polaków

Infrastruktura i lotniska

Nowe cyfrowe europejskie niebo współtworzone przez Polaków

26 października 2021

Bydgoszcz: Nowe połączenie na Ukrainę i dodatkowe rotacje zimą

Infrastruktura i lotniska

Bydgoszcz: Nowe połączenie na Ukrainę i dodatkowe rotacje zimą

26 października 2021

Emirates zrekrutują w pół roku 6000 pracowników

Biznes i przemysł

Emirates zrekrutują w pół roku 6000 pracowników

26 października 2021

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5