Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

IATA: Niewielka poprawa cargo, uziemione samoloty hamują rozwój rynku


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-10-02 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

IATA: Niewielka poprawa cargo, uziemione samoloty hamują rozwój rynku
fot. Piotr Bożyk
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) opublikowało sierpniowe dane dotyczące światowych rynków lotniczego cargo, z których wynika, że popyt tylko w nieznacznie pozytywnym stopniu zmienił się w odniesieniu do lipca. Poziomy pozostają jednak wyraźnie niższe w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Poprawa oferowania jest wolniejsza ze względu na ogromną wciąż liczbę uziemionych samolotów pasażerskich, które coraz częściej są wykorzystywane również do przewozów towarów, już nie tylko tych pilnej potrzeby związanych z walką z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Globalny popyt, mierzony w tonokilometrach ładunków (CTK), był w sierpniu o 12,6 proc. niższy od poziomu z poprzedniego roku. W przypadku operacji międzynarodowych wartość była nawet mniejsza o 14 proc. To niewielka poprawa w odniesieniu do lipca bieżącego roku. Wówczas bowiem spadek wyniósł 14,4 proc. Sierpień przyniósł generalnie niewielki wzrost o 1,1 proc. w stosunku do pierwszego wakacyjnego miesiąca.

Globalna zdolność przewozowa, mierzona w dostępnych tonokilometrach ładunków (ACTK), zmniejszyła się w sierpniu o 29,4 proc. W przypadku operacji międzynarodowych wartość była niższa nawet o 31,6 proc. Przed miesiącem spadek wyniósł 31,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu z ubiegłego roku.Dzienne wykorzystanie szerokokadłubowego frachtowca osiągnęło jedenaście godzin. To był najwyższy poziom od 2012 roku i dało wzrost o 28,1 proc. Wartość zamówień eksportowych zwiększyła się o 5,1 proc w stosunku do poprzedniego roku. To z kolei najlepszy wynik od końca 2017 roku.

– Popyt na lotnicze cargo poprawił się w sierpniu o 1,8 proc. w porównaniu z lipcem. To jednak wciąż spadek o 12,6 proc. w stosunku do poziomów z poprzedniego roku. Poprawę hamują ograniczenia oferowania, ponieważ duża część floty pasażerskiej, która zwykle dostarcza połowę ładunków, pozostaje uziemiona – podkreślił Alexandre de Juniac, prezes IATA.

– Szczyt sezonu dla lotniczego cargo rozpocznie się w najbliższych tygodniach, ale przy poważnych ograniczeniach oferowania spedytorzy mogą szukać alternatyw, takich jak statki kontenerowe oraz kolej, aby utrzymać gospodarkę światową w ruchu – zastrzegł na koniec Alexandre de Juniac.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Fracht FWO dostarcza kilka ton świeżych kurek do USA

Biznes i przemysł

Fracht FWO dostarcza kilka ton świeżych kurek do USA

Rafał Dybiński 30 września 2020

Azul uzyskały certyfikat cargo dla embraera 195

Biznes i przemysł

Azul uzyskały certyfikat cargo dla embraera 195

Rafał Dybiński 28 września 2020

CEVA Logistics uruchamia globalną platformę logistyczną CargoWise

Biznes i przemysł

CEVA Logistics uruchamia globalną platformę logistyczną CargoWise

Rafał Dybiński 27 września 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5