Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Ceny cargo lotniczego biją rekordy, przez Omikron ta sytuacja może się utrzymać


Wstecz Dalej

Autor:

Tomasz Śniedziewski

Data publikacji:
2021-12-13 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ceny cargo lotniczego biją rekordy, przez Omikron ta sytuacja może się utrzymać
Fot: Hong Kong International Airport (HKIA)
Pojawienie się wariantu omikron koronawirusa spowoduje, iż na rynku oferowanie przestrzeni ładunkowej do przewozu cargo będzie wciąż ograniczone i w związku z tym stawki przewozu cargo lotniczego utrzymają się na wywindowanym poziomie, informuje AirCargo News.
W swoim najnowszym raporcie dotyczącym sytuacji na rynku, firma Baltic Exchange powołuje się na analizę autorstwa Bruce Chana, starszego analityka banku inwestycyjnego Stifel, w której przewiduje, że nowy wariant koronawirusa ograniczy oferowanie dostępne w siatce połączeń z uwagi na wprowadzenie procedur bezpieczeństwa, pojawianie się ognisk zakażeń oraz restrykcyjnych działań rządów.

Powrót belly cargo do poziomu sprzed pandemii? Może nie nastąpić

- Ten, oraz inne, nowe warianty, prawdopodobnie opóźnią powrót międzynarodowych podróży służbowych (lub ogólnie międzynarodowych podróży lotniczych) do poziomu sprzed pandemii, co oznacza, że na tych głównych szlakach również opóźni się data pełnego powrót oferowania w przestrzeni ładunkowej pod pokładami samolotów pasażerskich - powiedział Chan.

Analityk zaznaczył, iż możliwy jest bardziej pesymistyczny scenariusz, w którym oferowanie pod pokładami samolotów nie powróci już w pełni do poziomu sprzed pandemii, jeśli nastąpi trwała zmiana praktyki biznesowej w kierunku popularyzacji spotkań wirtualnych obok spotkań osobistych. Chan ostrzegł również, że decyzje krajów o wprowadzaniu ograniczeń lockdown oraz obawa społeczeństw przed pojawieniem się fali zakażeń, może wpływać na sposób wydawania pieniędzy przez konsumentów, którzy zamiast pozyskiwać dobra będą chętniej płacić za usługi.

- W naszej opinii wszystkie te czynniki spowodują, że utrzymają się wywindowane stawki przewozów frachtu lotniczego i wszyscy ci spedytorzy, którzy liczyli na pojawienie się ulgi wraz z tradycyjnym sezonowym zastojem przypadającym na pierwszy kwartał roku, mogą się jej nie doczekać - przynajmniej nie w takim zakresie, na jaki liczyli - ostrzegł Chan.

Ceny cargo lotniczego biją rekordy

Ostrzeżenie analityka rynku pojawia się w momencie, kiedy w ubiegłym tygodniu ceny przewozu frachtu lotniczego kontynuowały trend wzrostowy bijąc nowe rekordy indeksu. Najnowsze dane Baltic Exchange Airfreight Index (BAI) pokazują, że ceny frachtu lotniczego z Hongkongu do Ameryki Północnej osiągnęły rekordowy poziom cenowy 12,41 dolarów za kg, w porównaniu z ceną 6,77 dolarów za kg w tym samym tygodniu przed rokiem i 3,66 dolarami za kg w 2019 r.

Nowy rekord indeksu ustanowiony został również w wysokości stawek przewozowych cargo lotniczego na trasach z Hongkongu do Europy. W ubiegłym tygodniu, za transport frachtu w tym kierunku trzeba było zapłacić 8,46 dolarów za kg, podczas gdy w tym samym tygodniu ubiegłego roku 5,61 dolarów za kg oraz 3,27 dolary za kg w 2019 r.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Katowice: Rekordowe wyniki przewozów cargo

Infrastruktura i lotniska

Katowice: Rekordowe wyniki przewozów cargo

inf. pras 22 listopada 2021

Większy samolot obsłuży loty FedEx Express z Paryża do Polski

Biznes i przemysł

Większy samolot obsłuży loty FedEx Express z Paryża do Polski

inf. pras 15 listopada 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5