Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

IATA do rządów Europy: Myślcie o biopaliwach, a nie o podatkach


Wstecz Dalej

Autor:

Tomasz Śniedziewski

Data publikacji:
2019-06-24 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

IATA do rządów Europy: Myślcie o biopaliwach, a nie o podatkach
fot. Tomasz Śniedziewski
Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Lotniczych (IATA) wezwało rządy krajów europejskich, zastanawiające się nad holenderskim pomysłem wprowadzenia unijnego podatku od biletów lotniczych, do wsłuchania się w głosy europejskich obywateli.
Europejczycy chcą rozwoju nowych technologii i popularyzacji paliw ze źródeł odnawialnych, a nie nowych podatków, pokazują wyniki badania zleconego przez IATA. Zdaniem respondentów, to nowe technologie, a nie nakładanie nieefektywnych “ekologicznych” podatków, są właściwą drogą do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, informuje Zrzeszenie.

Co powinny zrobić rządy?

W badaniu zapytano respondentów, na czym powinny skupić się rządy krajów, tak aby, jak najskuteczniej zmniejszyć wpływ lotnictwa na zmiany klimatu. Najwięcej, bo 64 proc. badanych osób, uważa, że władze powinny wesprzeć rozwój paliw ze źródeł odnawialnych. Innym popularnym postulatem, było badanie i rozwój nowych technologii oraz ulepszenie operacji – to rozwiązanie wsparło 62 proc. badanych. Nałożenie podatków na branżę lotniczą, postulowane przez niektórych polityków, było jedną z najrzadziej wybieranych odpowiedzi – w to rozwiązanie, jako środek pozwalający na obniżenie poziomu emisji gazów cieplarnianych, wierzy jedynie 22 proc. respondentów.

Respondenci nie wierzą, że pieniądze z podatków pomogą środowisku

Mała popularność idei nowego podatku wynika z braku przeświadczenia wśród obywateli, że pozyskane z niego pieniądze rzeczywiście trafią na działania wspierające ochronę środowiska. Przy pytaniu “Czy wierzysz, że rządy wydadzą pieniądze z ekologicznych podatków na programy ochrony środowiska?”, większość respondentów z kluczowych rynków europejskich odpowiedziała negatywnie. Największym zaufaniem do własnego rządu wykazali się obywatele Holandii, kraju, który aktywnie postuluje nałożenie podatku - 40 proc. z nich ufa swojemu rządowi, jednak w tym samym czasie brak zaufania wyraża 53 proc. respondentów. W innych krajach zaufanie do rządów jest jeszcze mniejsze. We Francji zaufanie do działań rządu deklaruje jedynie 16 proc. respondentów, a brak zaufania aż 81 proc.

– Badanie pokazuje, że nastroje społeczne są bardzo czytelne. Ludzie chcą podróżować, cenią sobie wolność latania i chcą, aby branża oraz rządy podjęły działania na rzecz redukcji emisji. Sprawianie, że latanie stanie się droższe, nie jest odpowiedzią. Rozwiązaniem powinno być raczej zachęcanie do opracowywania nowych technologii oraz do popularyzacji paliw odnawialnych. Linie lotnicze podejmują zdecydowane działania, by ograniczyć poziom emisji. Rozsądne rządy powinny podjąć praktyczne kroki by wesprzeć branżę w tym działaniu, a nie hamować inwestycje poprzez osłabianie branży i podejmowanie prób działań, w wyniku których latanie stanie się przywilejem jedynie bogatych osób – powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny oraz prezes IATA komentując wyniki badania.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Podniebne śmieci problemem dla środowiska i dla linii lotniczych

Biznes i przemysł

Podniebne śmieci problemem dla środowiska i dla linii lotniczych

Tomasz Śniedziewski 23 czerwca 2019

Cape Air kupi elektryczne samoloty Eviation Alice (Zdjęcia)

Biznes i przemysł

Cape Air kupi elektryczne samoloty Eviation Alice (Zdjęcia)

Aleksander Domański 23 czerwca 2019

Emirates pozbywa się plastiku z pokładów. Słomki będą papierowe

Pasażer i linie lotnicze

Emirates pozbywa się plastiku z pokładów. Słomki będą papierowe

Emilia Derewienko 23 czerwca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5