Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Horała: Za rok spotkamy się w innym świecie


Wstecz Dalej

Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2022-09-09 10:41
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Horała: Za rok spotkamy się w innym świecie
fot. Rafał Dybiński
Wojna w Ukrainie pokazała – między innymi – jak ważna jest „twarda” infrastruktura, w tym – transportowa. Jednym z jej najważniejszych elementów będzie w Polsce CPK, na którego terenie za rok będą już trwały prace przygotowawcze. Również w przyszłym roku ruch lotniczy może powrócić do wyników sprzed pandemii – zapowiedział pełnomocnik rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, Marcin Horała, w wystąpieniu otwierającym Kongres Rynku Lotniczego.
Zdaniem Horały inwestycje w infrastrukturę lotniczą przechodzą z etapu wizji, planowania i przygotowań do realizacji. – Za rok będzie już działało lotnisko Warszawa-Radom, będą też trwały przygotowawcze prace budowlane przy CPK. Zakończy się proces komercjalizacji PPL i jego fuzji z grupą kapitałową CPK. Powstanie w ten sposób jeden, silny krajowy podmiot porządkujący i organizujący rynek – zapewnił pełnomocnik.

Jak stwierdził gość Kongresu, przewidywania, według których branża lotnicza miała nie podnieść się po wybuchu pandemii i wprowadzonych dla ochrony przed zarażeniami lockdownach, okazały się nietrafione. – Za rok będziemy już pewnie bardzo blisko poziomu ruchu sprzed pandemii, choć pewnie we wrześniu jeszcze go nie osiągniemy. Tymczasem jeszcze 2 lata temu wielu przewidywano, że branża lotnicza będzie się zwijać i trzeba zatrzymać wszystkie procesy inwestycyjne. Był to błąd, którego efekty widzieliśmy latem na niektórych lotniskach europejskich – ocenił Horała, podkreślając, że w Polsce udało się go ustrzec.

Odnosząc się do trwających kryzysów, związanych z wojną w Ukrainie i skutkami pandemii COVID-19, pełnomocnik stwierdził, że zweryfikowały one wiele popularnych wcześniej przekonań. – Agresja Rosji na Ukrainie wpłynęła na całokształt życia społecznego, także na branżę lotniczą. Okazało się, na przykład, że narodowość kapitału ma jednak znaczenie. Zostało rozstrzygnięte, że przepływ towarów i ludzi nie jest nieskrępowany, nie można więc budować gospodarki bez dostępu do surowców, zabezpieczenia łańcuchów dostaw i dostępu do rynków. Twarda infrastruktura i absolutnie podstawowe dobra, takie jak zboże, nie pojawiają się znikąd. Widzimy, jak ważne jest zabezpieczenie krajowej infrastruktury i jej możliwości – przekonywał Horała. Jego zdaniem jest to dowód słuszności wizji i planów dotyczących CPK.

– Misja polityki publicznej to tworzenie stabilnych ram, w których przedsiębiorstwa z branży mogą rozwijać się i planować biznes na wiele lat do przodu. Czasy są trudne, ale mamy jasno zarysowaną perspektywę tego, co przed nami. Rynek będzie rósł, choć wzrost organiczny nie będzie już tak szybki, jak nadrabianie strat popandemicznych – kontynuował Horała. – Kapitał polski jest nam najbliższy, ale miejsce w branży jest dla każdego. Wiele turbulencji przed nami – ale skoro przeszliśmy przez COVID i jego efekty suchą nogą w porównaniu z innymi państwami, to jeszcze wiele zawirowań branża przetrwa – podsumował.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Bydgoszcz: Nowy rozkład rejsów do Krakowa

Pasażer i linie lotnicze

Bydgoszcz: Nowy rozkład rejsów do Krakowa

Redakcja/inf. pras. 09 września 2022

Sierpień słabszy od lipca w airBaltic. "Letni szczyt już za nami"

Pasażer i linie lotnicze

Sierpień słabszy od lipca w airBaltic. "Letni szczyt już za nami"

Rafał Dybiński 09 września 2022

IATA: Lipiec nadal pod znakiem ożywienia. "Można odzyskać jeszcze więcej pasażerów"

Pasażer i linie lotnicze

IATA: Lipiec nadal pod znakiem ożywienia. "Można odzyskać jeszcze więcej pasażerów"

Rafał Dybiński 08 września 2022

 

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

Prawo i polityka

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

22 września 2022

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

Pasażer i linie lotnicze

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

22 września 2022

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

22 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5