Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Horała: Nikt nie zostanie poszkodowany przy budowie CPK


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2022-08-04 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy/Twitter

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Horała: Nikt nie zostanie poszkodowany przy budowie CPK
fot. CPK
Marcin Horała odpierał na Twitterze zarzuty, które padły w stronę rządowego pełnomocnika ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego na Sejmowej Komisji Infrastruktury. Tematem przewodnim była tym razem nowelizacja zasad naliczania odszkodowań na wywłaszczenia.
Według wiceministra infrastruktury większość argumentów wysuwanych przez oponentów była jak do tej pory w zupełnym oderwaniu od obowiązujących od wielu lat przepisów. – Państwo są przeciwni ustawie zmieniającej i wskazują na przepisy, które nie ulegają zmianie – rozpoczął wątek Horała.

– Pada teza: poszkodowane będzie setki tysięcy Polaków. Nie będą poszkodowane w ogóle, ale w żaden sposób nie będą to setki tysięcy – zapewnił rządowy pełnomocnik ds CPK, którego program kolejowy obejmuje budowę prawie 2000 km nowych linii, docierających także do miast pozbawionych od lat tego środka transportu. Cała sieć, składająca się w sumie z dwunastu tras, w tym dziesięciu "szprych" prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy, ma powstać do końca 2034 roku.

– Krytykowane jest prezentowanie kilku możliwych wersji przebiegów. Cóż, cały szereg przepisów wymaga przeprowadzenia analizy wielokryterialnej kilku wariantów, choćby tych o ochronie środowiska – przypomniał Horała, dla którego niezrozumiałe jest również postulowane przeniesienie ruchu cargo z Lotniska Chopina do... Radomia w ramach dyskusji o nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami.

– Często pada postulat wypłaty odszkodowania według wartości odtworzeniowej. Dla dużej części wywłaszczanych byłaby ona niższa niż 140 proc. wartości rynkowej. Dla w miarę nowego nowego domu wartość odtworzeniowa jest równa albo nieco mniejsza od rynkowej – wyjaśniał wiceminister infrastruktury. Padło również pytanie, co z innymi kosztami ponoszonymi w wyniku wyprowadzki? – Dokładnie nowa ustawa wprowadza prawo do rekompensaty szkody rzeczywistej. W obecnej wersji takiej nie było – tłumaczył rządowy pełnomocnik ds. CPK.

Na postulowaną pomoc prawną oraz w samej przeprowadzce Horała odparł, że temu właśnie służą wprowadzane w ustawie bonusy. – Dodatkowo CPK na obszarze lotniska proponuje takie wsparcie w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć – wyjaśniał wiceminister infrastruktury.

Dużo krytyki dotyczyło również terminów wydania nieruchomości, a także terminu wypłaty odszkodowań. – Dyskutowana ustawa nic nie zmienia w terminach – kontynuował Horała, który na koniec odniósł się również do zarzutu, że "przez ustawę chce się nas okraść". – Przypominam: ustawa zmienia podstawę wypłaty odszkodowania ze 100 proc. wartości nieruchomości na 120-140 proc. – podsumował Horała.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CPK ogłasza przetarg na Projektowanie Obiektów Wspierających na terenie Portu Solidarność

Infrastruktura i lotniska

CPK ogłasza przetarg na Projektowanie Obiektów Wspierających na terenie Portu Solidarność

Redakcja/inf. pras. 02 sierpnia 2022

Hiszpanie deklarują chęć dalszej współpracy przy CPK

Biznes i przemysł

Hiszpanie deklarują chęć dalszej współpracy przy CPK

Redakcja/inf. pras. 28 lipca 2022

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5