Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Horała: dużych inwestycji na Lotnisku Chopina już nie będzie


Wstecz Dalej

Autor:

Michał Szymajda

Data publikacji:
2020-11-27 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Horała: dużych inwestycji na Lotnisku Chopina już nie będzie
Lotnisko Chopinafot. M. Szymajda
– Duże inwestycje na Lotnisku Chopina w Warszawie nie wchodzą już w grę – powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Rząd pokłada nadzieję w CPK.
Okazja do rozmowy na temat zaawansowania projektu CPK i reakcji rządu na kryzys w lotnictwie, zdarzyła się podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury, które odbyło się 26 listopada. Marcina Horałę pytano, czy alternatywą dla CPK, w dobie kryzysu w gospodarce i lotnictwie, nie powinien być rozwój stołecznego lotniska Chopina.

Jest granica, w której można optymalizować i rozbudowywać lotnisko bez pozyskiwania dodatkowych gruntów. A to nie wchodzi w grę, bo wymagałoby wyburzania dzielnic Warszawy, czego chyba nikt przy zdrowym rozsądku nie będzie chciał – powiedział Marcin Horała. Dlatego wielkich inwestycji na „Chopinie” już nie będzie. Rząd ma skupić się na budowie CPK.

– Na Lotnisku Chopina wchodzą w grę bieżące, minimalne inwestycje, bardziej usprawnienia techniczno-organizacyjne wymagające niewielkiego nakładu finansowego – mówił Horała. Dodał, że duże inwestycje na Okęciu nie zwróciłyby się już w aspekcie finansowym. Już wcześniej Horała podkreślał, że gdyby Okęcie miało się rozwijać, oznaczałoby to, że „za chwilę” co kilka minut na głowami warszawiaków będzie przelatywał samolot. - Zanieczyszczenia powietrza, hałas, operacje lotnicze w nocy, bo brak będzie przepustowości za dnia. Życie w warszawie stałoby się koszmarem i to jest powód, dla którego należy budować CPK – mówił latem, kreśląc wizję rozwoju tylko stołecznego portu.

Ruch na lotnisku Chopina znacznie zmalał. W 2020 zanotowano spadek operacji lotniczych o 68,9 procent porównując rok bieżący do poprzedniego. Prognozy dotyczące ruchu lotniczego skłaniają wielu ekspertów do tego, by ocenić, że powrót do statystyk z 2019 roku będzie możliwy dopiero w 2024 roku. Rząd cały czas planuje otwarcie Centralnego Portu Lotniczego w 2027 roku.

– Zakładamy, że będzie jeszcze większa sezonowość ruchu lotniczego w Polsce, niż była do tej pory. Ruch wakacyjny, okołoświąteczny - w tych okresach możemy w przyszłym roku zbliżać się do dobrych wskaźników rzędu 70 procent sprzed pandemii. Natomiast w tych niskich sezonach, kiedy na przykład dominuje ruch biznesowy - tutaj będzie znacznie gorzej, te wskaźniki rok do roku będą znacznie gorsze - ocenił wiceminister.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Na Lotnisko Chopina wdrożono zaawansowany system A-CDM

Infrastruktura i lotniska

Na Lotnisko Chopina wdrożono zaawansowany system A-CDM

Emilia Derewienko 27 listopada 2020

Akcja Zima na Lotnisku Chopina (Zdjęcia)

Infrastruktura i lotniska

Akcja Zima na Lotnisku Chopina (Zdjęcia)

inf. pras. 19 listopada 2020

PLL LOT zmniejszyły oferowanie do Wielkiej Brytanii. Ucierpią też trasy krajowe

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT zmniejszyły oferowanie do Wielkiej Brytanii. Ucierpią też trasy krajowe

Rafał Dybiński, Łukasz Malinowski 03 listopada 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5